Strie

Další názvy: pajizévka

Strie je odborný název pro tzv. pajizévky. Pajizévky jsou výsledkem rychlé změny povrchu kůže, ať už její rozšíření při zvětšení tělesného povrchu, či zmenšení při zmenšení tělesného povrchu.

Zcela běžně jsou pajizévky patrné u lidí, kteří během krátké doby přibrali na váze- ať už u lidí obézních či u kulturistů. Specificky se také pajizévky tvoří u těhotných žen, zejména v oblasti břicha. Tam jsou sice strie nejčastější, ale v zásadě mohou být kdekoliv – okolo ramen , na hýždích apod. I pokud člověk velmi zhubne, kůže může popraskat.

Ve zmiňovaných případech jsou strie zcela běžnou reakcí na změnu povrchu kůže. Návštěva lékaře není nutná, spíše by se člověk měl snažit nabrané kilogramy zhodit. Návštěvu lékaře by měl člověk podstoupit, pokud během relativně krátké doby shodí větší část hmotnosti, aniž by se o to jakkoliv snažil. Zde je většinou problém ( skrytý tumor, ale ne vždy), a proto je lékaře vhodné navštívit. Sám pacient si může zakoupit krém na strie, či používat normální krém, především s vitamínem E.

Strie se mohou objevit při defektu kolagenových vláken v souvislosti s nadměrnou produkcí kortizolu – hormonu, který je označován, jako stresový a je produkován kůrou nadledvin. Následující úvaha o vzniku a příznacích je velmi zjednodušená, neboť celá věc představuje komplexní endokrinologický problém.

Zvýšená hladina kortizolu ( a je úplně jedno, z jakých příčin zvýšená hladina je) vede k tzv. centrální obezitě ( obezní je především trup a krk, končetiny ne), měsíčkovitý obličej, strie, maskulinizace u žen apod. U těchto stavů k výskytu dochází. Pokud dojde ke vzniku těchto příznaků, pacient by měl lékaře navštívit, a to co nejdříve.

Poslední část můžeme věnovat příčinám. Především se jedná o tzv. Cushingův syndrom, který může být zapříčiněn adenomem podvěsku mozkového, který produkuje nadměrné množství ACTH, který pak vede k vyššímu uvolňování kortizolu, ale i dalších hormonů.

Diskuse

Co pomáhá na strie?
Strie po porodu
Prevence strií
Zmizely někomu strie?

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: strie

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: