Stolice s příměsí krve

Další názvy: enterorágie

Černá, dehtovitá a nasládle páchnoucí stolice se nazývá meléna. Její vzhled je podmíněn přítomností natráveného krevního barviva. Zdroj krvácení se proto bude nacházet v jícnu, žaludku nebo dvanáctníku a jedná se o krvácení větší než 100 ml. Jeho příčinou mohou být jícnové varixy, vředová choroba žaludku nebo dvanáctníku, hemoragické gastropatie a jiné (viz. příznak Černá stolice). Je vhodné okamžitě navštívit odborného lékaře (gastroenterologa) nebo chirurgické pracoviště.

Nachází-li se tmavší krev v jinak normálně zbarvené stolici, je zdrojem krvácení nejspíše sestupný či esovitý tračník (části tlustého střeva). Tento typ krvácení se nazývá enteroragie a jeho příčinou mohou být polypy, divertikulóza nebo nádory.

Nachází-li se červená krev pouze na povrchu stolice, je místem krvácení rektum (konečník) nebo anální kanál a jeho nejčastější příčinou jsou hemoroidy či trhlinky v análním kanálu.

Malé množství krve zachycené ojediněle by nemělo zavdávat důvod k obavám, stav se mnohdy upraví spontánně. K lékaři se vypravíme tehdy, jedná-li se o opakovaný problém, nebo pokud je krvácení intenzivnější.

Mnohdy je však krvácení do stolice okem nepostřehnutelné (stolice se obsahuje pouze malé množství krve). Toto krvácení se v medicíně označuje jako okultní (skryté). Vyšetření na něj by mělo být součástí preventivní prohlídky po 45. roce života, především u mužů, z důvodu případného včasného záchytu kolorektálního karcinomu.

Diskuse


Stolice s hlenem a stopami krve
Krvavý hlen ve stolici miminka
Krev ve stolici a průjem
Zácpa, průjem, krev

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: stolice s příměsí krve

Váš příspěvek
zuzana prochazkova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.3.13 14:33
poradte prosim

Muj tatka si nasel na prsach nejake tvrde bulky a ma krev ve stolici muzete my prosim poradit! odmita jit k doktorovi! dekuji

Vložit nový komentář