Špatná koordinace pohybů

Porucha koordinace pohybů vzniká především postižením jejích řídících center – mozečku a bazálních ganglií a jindy také postižením nervů při poranění míchy. Bez těchto struktur by byly naše pohyby nepřesné, přemrštěné nebo naopak nedostatečné, někdy i bezcílné, čímž se právě vyznačuje porucha koordinace. Koordinace také znamená souhru různých pohybů při zapojení více svalových skupin – např. když běžíme, dochází k natahování předních svalů stehna a ke stahování jeho zadních svalů a zároveň k zapojení rukou nebo když hrajeme na hudební nástroj (jedna ruka mačká struny, druhá vybrnkává).

Bazální ganglia jsou součástí mozku a jejich hlavních funkcí je tlumení svalového tonu, zabezpečení již naučených pohybů (např. řazení páky při jízdě autem) a koordinace volních pohybů. V závislosti na porušení různých systémů bazálních ganglií dochází buď ke zvýšené ztuhlosti svalů s minimalizací pohybů, nebo naopak ke zvýšenému uvolnění svalů a vykonávání neúčelných nadměrných pohybů. V prvním případě se jedná např. o Parkinsonovu chorobu nebo Parkinsonův syndrom, kdy člověk těžko zahajuje pohyby a ty mají zpomalený průběh a snížený rozsah, souhyby končetin při chůzi chybí, na rukou je patrný charakteristický třes (tremor), tvář člověka s „parkinsonem“ nejeví znánky mimiky. Ve druhém případě jde např. o choreu – člověk je neklidný, stále se hýbe, může mít tiky a vytvářet různé grimasy. Chorea je podmíněna buď závažnou dědičnou vadou (která se však projeví až v dospělosti) - Huntingtonova choroba, nebo bývá chorea ve stáří a při revmatické horečce u dětí.

Parkinsonovou chorobou trpí především starší lidé, nemoc se dá alespoň z počátku dobře zvládat léky, které předepíše lékař (neurolog). Léčba Huntingtonovy chorey je obtížnější, protože k progresi dochází ještě v poměrně mladém (středním) věku.

Mozeček může být narušen při úrazech, cévních mozkových příhodách (iktech), při otravách, infekcích, roztroušené skleróze a dalších poruchách (někdy i přechodně – např. „otrava“ mozečku alkoholem při opilosti). Funkci mozečku si můžeme sami vyzkoušet, když předpažíme a při zavřených očích otáčíme souběžně ruce dlaněmi nahoru/dolu, osoba, která nás při tom sleduje, nám pak řekne, zda se ruce otáčely synchronně. V případě, že ne, může jít o některé z uvedených onemocnění mozečku. Léčba závisí na konkrétní příčině a patří do rukou lékařů (opět neurologů).

Při částečném poškození míchy může dojít k podobným příznakům, které tu byly uvedeny. Navíc však pacient nevnímá polohu svých částí těla – např. při zavřených očích neví, ve které poloze má horní končetiny a zda má pokrčené prsty na ruce.

Diskuse


Špatná koordinace pohybů u batolete

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: špatná koordinace pohybů

Váš příspěvek
Hylenová Alena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.12.14 19:21
špatná koordinace

Prosím poradit. Mám problém s chůzí hlavně při šeru, to se motám jako bych pila, jako když jde opilec z hospody. Začalo to když jsem se začala léčit s vysokým tlakem, táhlo mě to vždycky k levé straně to trvá už asi víc jak 10let.Mezi tím jsem byla na CT mozku s negat. nálezem. Přes den se motám ale po bytě mě to nevadí, ale navečer za šera nebo téměř za tmy to je velmi nepříjemné to mám strach aby mě stačila silnice sice jen místní, ale vejdou se dvě auta na projetí..Musím často zastavovat, chodím ven s pejskem.Bude mě v únoru 69 let.Je to normální? Mám se s tím smířit_ Děkuji za odpověď. Hylenová Alena

Vložit nový komentář