Snížení počtu červených krvinek

Další názvy: anémie, chudokrevnost, snížení počtu erytrocytů, erytrocytopenie

Počet červených krvinek v krvi se určuje z krevního obrazu, což je základní vyšetření z odběru krve, a provádí se z různých důvodů. Červené krvinky obsahují červené krevní barvivo hemoglobin, který přenáší kyslík z plic do tkání.

Nedostatek hemoglobinu, a tedy i nedostatek červených krvinek, se nazývá anémie neboli chudokrevnost. Může být bez příznaků a přijde se na ni náhodně z laboratorního vyšetření pro jiné obtíže, vyšší stupeň anémie se už projeví zvýšenou únavností, bledostí, zadýcháváním se, hučením v uších, závratěmi.

Příčin nedostatku červených krvinek může být mnoho a rozdělují se na stavy, při kterých dochází ke zvýšeným ztrátám či předčasnému zániku a na stavy, při kterých je nedostatečná tvorba červených krvinek.

Nejčastější příčinou chudokrevnosti je nedostatek železa, počet červených krvinek je také snížený při různých chronických zánětech, při chronických ztrátách krve například ze žaludečního vředu, krvinky mohou být také zvýšeně vychytávány ve slezině při různých vrozených anomáliích krve nebo je může začít ničit vlastní imunitní systém.

Příčina se nejprve orientačně zjistí z krevního obrazu podle toho, zda jsou krvinky velikostně či tvarově změněné a dále dalšími vyšetřovacími metodami.

Diskuse


Hladina červených krvinek
Málo červených krvinek
Málo červených krvinek u miminka

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: snížení počtu červených krvinek

Váš příspěvek
crowd backlinks
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.22 15:49

If you want a qualified scholar within your field to work on your assignment, you’ve got to find your pro here. Our writing department members have at least a Master’s buy essay for college level of education from top-rated and recognized institutions. You’ve got the liberty to pick the paper guru you feel is most qualified for your task.

Vložit nový komentář