Snížení hladiny vitamínu B 12

Další názvy: makrocytární anemie, megaloblastová anémie, perniciózní anemie

Vitamin B12 je důležitý spolu s kyselinou listovou pro krvetvorbu, dále se je také například důležitý pro výživu nervových buněk.

Proto se jeho nedostatek projeví anémií – nedostatkem hemoglobinu a červených krvinek, červené krvinky jsou při tomto typu anémie velké. Anémie se projevuje zvýšenou únavou, bledostí, ztíženým dýcháním při námaze.

Dalším důsledkem nedostatku vitaminu B12 může být poškození nervů, což se projeví například jako brnění či strnulost končetin, poruchy citlivosti.

Hladina vitaminu B12 se stanovuje spolu s kyselinou listovou u lidí s nedostatkem hemoglobinu a velkými červenými krvinkami, dále také u pacientů s podvýživou a s poruchami vstřebávání živin z trávicího traktu pro sledování stavu jejich výživy a u pacientů s dříve diagnostikovaným nedostatkem tohoto vitaminu pro sledování účinnosti léčby.

Diskuse


Vitamin B12 vs. kyselina listová
Píchání vitamínu B12

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: snížení hladiny vitamínu B 12

Váš příspěvek
Lucie QLL
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.15 13:00
alergie

Ja jsem na vitamin B12 alergická, zjistili mi, že ho v krvi nemám, tak mi ho píchali injekčně… celá jsem se osypala neuvěřitelným způsobem. Vadí mi konzumace octu, nemohu co se týče kosmetiky žádné kvasnicové masky,… Nic méně teď po pár letech, řekla bych že problémy už nemám takové a chystám se na dovolenou a koupila jsem si proto betakaroten abych se hezky opálila, s tím, že jsem si říkala, že moje alergie na vitamin B třeba odezněly… OMYL po požití 1 pilulky betakarotenu, jsem se do rána osypala - ramena, hrudník, břicho, krk, záda, nohy… komplet… všude samé červené skvrnky. dnes je to 4 dny od požití pilulky a skvrnky nemizí ani v nejmenším :( Brala jsem Xyzal, Prednison 20, Zyrtrec… a NIC. už nevím co s tím. Zítra se vypravím na kožní :(

Palo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.12.09 09:55
Hemoglobin - nemusí to tak být

Ze své zkušenosti mohu tvrdit, že trpím zvýšenou únavou, ztíženým dýcháním při námaze. Mám brnění i strnulost končetin, poruchy citlivosti a je evidentní, že mám nedostatek B vitamínu (tedy jestli je to jen B12 netuším). Přičemž hemoglobinu mám u horní hranice - hranice je tuším 170 a při jenom z testů jsem měl 168.
Dle mého názoru musí něco nedostatek B vitamínu způsobovat, protože se mu rozhodně nevyhýbám - co se týče stravy. Docela bych i věřil, že jsem hostitelem nějaké tasemnice, třeba i té Vroubené, jak mi zjistila paní na diagnostice EAV (Salvia).

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: