Snížení hemoglobínu

Další názvy: anémie, chudokrevnost

Určení koncentrace hemoglobinu v krvi patří mezi základní vyšetření a zjišťuje se z různých důvodů. Hemoglobin je červené krevní barvivo obsažené v červených krvinkách a přenáší kyslík z plic do tkání.

Nedostatek hemoglobinu, a tedy i nedostatek červených krvinek, se nazývá anémie neboli chudokrevnost. Může být bez příznaků a přijde se na ni náhodně z laboratorního vyšetření pro jiné obtíže, vyšší stupeň anémie se už projeví zvýšenou únavností, bledostí, zadýcháváním se, hučením v uších, závratěmi.

Příčin nedostatku hemoglobinu a červených krvinek může být mnoho a rozdělují se na stavy, při kterých dochází ke zvýšeným ztrátám či předčasnému zániku krvinek a na stavy, při kterých je nedostatečná tvorba červených krvinek.

Nejčastější příčinou chudokrevnosti je nedostatek železa, počet červených krvinek je také snížený při různých chronických zánětech, při chronických ztrátách krve, například ze žaludečního vředu, krvinky mohou být také zvýšeně vychytávány ve slezině při různých vrozených anomáliích krve nebo je může začít ničit vlastní imunitní systém.

Existují také dědičné poruchy tvorby hemoglobinu, talassémie, které se projevují různě těžkou anémií podle typu onemocnění. Příčina se nejprve orientačně zjistí z krevního obrazu podle toho, zda jsou krvinky velikostně či tvarově změněné, a dále dalšími vyšetřovacími metodami. Léčit je pak třeba základní příčinu nedostatku hemoglobinu.

Diskuse


Jak se projeví anémie?
Anémie u dospělého
Těžká anémie v těhotenství

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: snížení hemoglobínu

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: