Slepota

Další názvy: amauróza

Slepota může vzniknout z řady příčin. Na úvod je třeba říci, že jakákoliv progresivní ztráta zrakových funkcí by měla být následována okamžitou návštěvou lékaře. Nejedná se sice o život ohrožující stav, ale slepota je příčinou dramatického poklesu životní úrovně pacienta.

Slepotou může skončit perforující poškození oka, kdy dochází k poškození rohovky, čočky a především sítnice. V souvislosti s úrazy je třeba zmínit onemocnění, které se označuje jako sympatická oftalmie – tzv. soucitné onemocnění. Jedná se o to, že poškození jednoho oka vyvolá autoimunitní granulomatózní zánět proti proteinům cévnatky. Imunitní systém pak napadá druhé, zdravé oko. Jedinou možností záchrany zdravého oka je enukleace poškozeného bulbu do 14 dní od úrazu.

V souvislosti s tím, že stále stoupá počet lidí s cukrovkou, je třeba se zmínit o tzv. diabetické retinopatii, která u 2% diabetiků vyvolá slepotu. To, že diabetik oslepne, má pro něj další důsledky, a to, že je statisticky prokázáno, že se nedožije dalších pěti let. Cévy v sítnici jsou totiž dobrým ukazatelem stavu cév v celém organizmu – především v ledvinách, mozku a na srdci. Důvodem slepoty u cukrovky je trakční odchlípení sítnice nebo tzv. diabetická makulopatie.

Pokud hovoříme o poškození cév v sítnici jako příčině vzniku slepoty, musíme hovořit také o tepenných okluzích sítnicových cév. Okluze nastává především při embolii ( zdroj embolu je např. v srdci při chlopenních vadách či při fibrilaci síní). Pokud dojde k ucpání kmene arteria centralis retinae, dojde prakticky najednou k drastickému poklesu zrakových funkcí.

Celá řada příčin slepoty jsou různá poškození zrakového nervu, zrakové dráhy a také poškození zrakových center v týlním laloku. Často jsou to úrazy spojené s krvácením, záněty apod.

V celosvětovém měřítku je nejčastější příčinou slepoty v rozvojových zemích. Příčinou je infekce spojivky chlamydiemi. Vzniká tzv. trachom – odhaduje se, že tímto onemocněním trpí asi 400milionů lidí na celém světě.

Diskuse


Chvilkové oslepnutí na jedno oko

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: slepota

Váš příspěvek