Rozšířené zornice

Další názvy: mydriáza, rozšířené pupily

Díky složitému propojení nervových drah a nervových vláken mohou zornice reagovat na osvětlení či na jiné aktuální potřeby organismu – při stresu a nebezpečí se rozšiřují, aby byl zrakový vjem co nejkvalitnější, naopak při chvílích odpočinku se zužují. Svůj podíl mají taktéž na zaostřování při pohledu do dálky a do blízka.

Zjištění velikosti zornic, zda jsou zornice stejně velké na obou stranách a zda reagují na osvit se často provádí v urgentní medicíně, neboť abnormálnímu chování zorniček odpovídají především některé akutní stavy (ale samozřejmě nejen ty). Nutno zdůraznit, že u některých osob je zjištěna nestejná velikost zornic již při narození – poté se samozřejmě nejedná o patologický jev.

Z akutních stavů může být rozšíření jedné nebo obou zornic příznakem: otřesu a útlaku mozku, nitrolebního krvácení, cévní mozkové příhody, hyperglykemie s ketoacidózou, otravy některými rostlinami, otravy antidepresivy a atropinem.

Objevuje se taktéž při předávkování kanabinoidy (marihuana), kokainem, PCP (angel dust), psilocybinem (lysohlávky) a LSD.

Všechny tyto stavy vyžadují neodkladný zásah záchranné služby.

Z neakutních stavů přichází v úvahu porušení nervových vláken ovládajících šíři zornic nebo procesy probíhající na mozku (růst nádoru, leukodystrofie a jiné).

Diskuse

Rozdílná velikost zorniček
Neustále rozšířené zorničky

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: rozšířené zornice

Váš příspěvek
r.jirounek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.2.18 11:43
zornice

Dobrý den skoro každý den když se ráno vzbudím a jdu k zrdcadlu, mám rozšířené zornice nevím z čeho to mám…občas se to projevuje i přes den a to žádné drogy neberu…trvá to už tak rok od té doby co jsem si toho všimnul 8o ale fakt netuším čím to je
děkuju

xanolix
1 příspěvek 21.5.15 23:48
rozšířené zornice u malých dětí

Dobrý den, mám šestiletého syna, který již od narození má, kromě překrásných očí :D také rozšířené zorničky. Nejprve jsem si tohoto všimla na fotkách, protože měl na všech červené oči, ale postupem času mě na tuto skutečnost upozorňuje stále více lidí. Může to být příčina nějaké nemoci?
Děkuji.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: