Rozpad červených krvinek

Další názvy: hemolýza, rozpad erytrocytů

Rozpadu červených krvinek se odborně říká hemolýza, jejím klinickým projevem je potom chudokrevnost (anémie) – člověk je bledý, unavený, klesá jeho tělesná výkonnost, zadýchává se a má zrychlenou srdeční činnost (vyšší puls).

Chudokrevnost z rozpadu červených krvinek může mít řadu příčin od vrozených po získané poruchy. Mezi geneticky dané vrozené nemoci se řadí například srpkovitá anémie, talasémie nebo sférocytóza. Obecně vzato je vždycky nějak narušen tvar krvinky, díky němuž se pak krvinka více ničí při průchodu kapilárami a slezinou, nebo chybí v krvince některý z důležitých enzymů, či se jedná o poruchu hemoglobinu – krevního barviva – a ten je nějak pozměněný.

Jindy může být rozpad červených krvinek způsoben příčinami mimo vlastní krvinku – poškozením protilátkami, bakteriálními toxiny nebo parazity, rozsáhlými popáleninami, dále při jaterní cirhóze, při malárii, trombotické trombocytopenické purpuře, HUSu (hemolyticko-uremický syndrom) či DIC (diseminovaná intravaskulární koagulace).

akutní hemolytické reakci dochází při vzájemném nesouladu krevních skupin při transfúzi krve, což se projevuje poklesem tlaku, zrychlenou srdeční činností, bolestmi na hrudníku, zvýšenou teplotou a třesavkou. Proto jsou krevní skupiny dárce i příjemce krve pečlivě kontrolovány. Akutní a závažný rozpad červených krvinek nastává také při nesouladu určitých krevních skupin (ne ve známém systému ABO, ale v systému Rh) mezi matkou a plodem, kdy dochází k jeho poškození.

Chudokrevnost kromě vrozených příčin vzniká většinou pozvolna, protože jsou ještě nějaké rezervy organismu a tvoří se krvinky nové. Při rozpadu krevního barviva hemoglobinu vzniká žluté barvivo, bilirubin. Toto zbarvení můžeme pozorovat např. na poranění při pádu (klasicky rozbité koleno), když se tvoří modřina, která postupně mění barvy. Při hemolýze z různých příčin může vzniknout nažloutlé zbarvení sliznic, očního bělma a při nadměrné hemolýze i žluté zbarvení kůže. Tomuto stavu se říká žloutenka (ikterus), kdy je v krvi plno volného bilirubinu (čili nenavázaného na krevní proteiny). Někteří lidé mají ke žloutence zvýšené sklony ještě tím, že nemají dostatek enzymatické aktivity v játrech a bilirubin, který je játry odbouráván, se drží déle v krvi. Tak je tomu například u Gilbertovy choroby, která ovšem není nikterak závažná a daní jedinci mají naopak jinou výhodu – snížený sklon k ateroskleróze. Existuje však i několik závažných poruch týkající se zpracování bilirubinu, jsou naštěstí vzácné.

Pokud pozorujete na svém těle žlutavé zbarvení (vyjma obyčejných modřin, ty však pokus se tvoří často mohou být projevem vady srážlivosti krve a také zasluhují návštěvu lékaře) někdy až do oranžova, určitě běžte k lékaři. Stejně tak, pokud jste bledí a zvýšeně unavení, než dřív.

Diskuse

rozpad červených krvinek způsobuje novorozeneckou žloutenku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: rozpad červených krvinek

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: