Řídnutí kostí

Další názvy: osteoporóza, úbytek kostní hmoty

Řídnutí kostí se říká osteoporóza. Kostní hmota se za normálních okolností po celý život průběžně přestavuje – část se odbourává a na oplátku buňky tvoří novou kostní tkáň. Tento proces by měl být v rovnováze. Ve starším věku (u žen po menopauze) nebo v důsledku různých chorob se však tento děj posouvá ve prospěch zvýšeného odbourávání a tím řídnutí kostní tkáně.

K postmenopauzální osteoporóze u žen (ve věku 55-65 roků) dochází v důsledku absence ženských hormonů – estrogenů, které v průběhu života ženy příznivě ovlivňují novotvorbu a tlumí odbourávání kostí. Jedním z hlavních příznaků osteoporózy jsou zlomeniny a v tomto případě konkrétně zlomeniny obratlů páteře.

Senilní osteoporózu mají lidé ve věku nad 70 let, postihuje jak ženy, tak muže, ale častěji bývá zase u žen. V tomto věku je charakteristický větší výskyt zlomenin krčku kosti stehenní.

Staří lidé již netvoří v dostatečném množství vitamin D, který se také účastní procesu přestavby kostní hmoty. Je proto dobré tento vitamin dodávat svému tělu alespoň v tabletách.

Osteoporóza může být zapříčiněna nejen věkem, ale i různými hormonálními poruchami (Cushingův syndrom, onemocnění štítné žlázy, cukrovka, nemoci příštítných tělísek, nadbytek prolaktinu apod.), špatnou výživou, nemocemi ledvin a jater, revmatickými chorobami, upoutáním na lůžko s nedostatkem pohybu, nádory (například mnohočetný myelom), skoliózou zad a i některými léky (kortikoidy, léky na štítnou žlázu, heparin na ředění krve, léky na epilepsii, některé imunosupresivní léky).

Příznaky osteoporózy mohou být již zmíněné zlomeniny (kosti jsou jakoby tenčí a křehčí, proto se snadněji lámou při drobnějších úrazech), bolesti v zádech zvyšující se pohybem a zatížením, náhlé vystřelující bolesti do břicha a dolních končetin po prudkém pohybu, hrbatá záda, snižování tělesné výšky, horší chůze do schodů, potíže s oblékáním, zavazováním tkaniček a změnou polohy z lehu do sedu.

Zpočátku však probíhá řídnutí kostí bez příznaků a i přesto je vhodné chodit ve vyšším věku (zvláště u žen) na tzv. denzitometrii, kde vám rentgenově změří tloušťku kosti obratle nebo krčku stehenního.

Léčba osteoporózy

Řídnutí kostí se léčí vápníkem (1000-1500 mg denně), vitaminem D, kalcitoninem (který má zároveň účinek proti bolesti), hormonální substituční léčbou u žen po menopauze (zvláště, pokud nastupuje dříve), raloxifenem (Evista), bisfosfonáty (Fosamax, Actonel), teriparatidem, fluoridy, anabolickými steroidy a stronciumranelátem.

Vhodnou prevencí je také dostatečný přívod vápníku potravou a pravidelné zatěžování kostí přiměřeným pohybem.

Diskuse

Dlouhodobé kojení a řídnutí kostí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: řídnutí kostí

Váš příspěvek
Andreaska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.16 21:11

No mě doporučil gynekolog, že ten co jsem brala je na to nejlepší. A měl pravdu, měla jsem krásné bezproblémové těhotenství a porod v pořádku. Navíc jsem neměla miminko nijak velké, jak někdo říká, že po vitamínech to bude obřík.

kaciikaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.16 10:26

Já radši vždy předcházím problémům. Ale u miminka jde o hodně, aby se předcházelo vývojovým vadám a problémům :)

Andreaska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.4.16 11:32

Přesně tak, není dobré to řešit až je problém. A není to tak hrozné finančně, aby se to nedalo zvládnout.

kaciikaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.4.16 20:50

Určitě bych taky něco jedla na tyto problémy. Aspoň se tomu bude předcházet :)

Andreaska1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.4.16 13:12

Docela problém mají i maminky někdy se zuby atd v těhotenství. Na to je super od femibion.cz s vitaminem D3. I miminku se dodává, aby se dobře vyvíjelo.

Vložit nový komentář