Raynaudův fenomén

Další názvy: Raynaudova choroba, Raynaudova nemoc

Raynaudův jev je název pro záchvatovité zbělání či promodrání konečků prstů na ruce, méně často na noze, vznikající při vystavení chladu nebo v závislosti na emocích.

Trpí jím téměř výhradně ženy. Záchvat obvykle netrvá déle než 15 minut a upravuje se po zahřátí rukou, návratem do tepla nebo po psychickém zklidnění. Na konci záchvatu dochází k překrvení prstů (zčervenání). Časté opakování stavů může vést až k atrofii (úbytku) tkáně na posledních článcích prstů.

Příčinou jevu je abnormální stah drobných cév. Signálem k takové reakci jsou nervové vzruchy přicházející vlákny tzv. sympatického systému, jehož funkcí je mimo jiné právě udržování vhodného průsvitu cév. Sympatikus zvyšuje svou činnost při nepříznivých situacích, jakou je např. působení chladu či stres. K přenosům vzruchu v tomto systému slouží látka noradrenalin, chemicky i funkčně příbuzná adrenalinu. Obě látky jsou za uvedených okolností také hojně vyplavovány přímo do krve z nadledvin a zvyšují tak účinek signálů přicházejících sympatickými vlákny.

V mnoha případech není možné příčinu Raynaudova fenoménu určit. Pak se jedná o tzv. primární problém a je uzavřen jako Raynaudova choroba. Sekundárně vzniká jev jako reakce na dlouhodobé přetěžování prstů (např. hrou na hudební nástroj, psaním na klávesnici apod.) a na jejich úrazy. Může být také odrazem či předzvěstí závažnějších chorob pojivové tkáně (kolagenózy, sklerodermie) nebo aterosklerózy.

Při výskytu příznaků se poradíme s praktickým lékařem, nebezpečí z prodlení zde nehrozí.

Diskuse

Brnění a znecitlivění prstů - Raynadův syndrom

Neprokrvené ruce a nohy

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: Raynaudův fenomén

Váš příspěvek
kissi77@post.cz
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.15 21:11
Raynaudův syndrom-nemoc

Tímto onemocněním trpím od r.1986. Stav začínal postupným zběláním prstů na rukou (s vyjímkou palců), v současné době mám tento problém už také na prstech nohou.
Problémy se objevují v zimě, v létě, v chladu i při nadměrné činnosti rukou.
Nedoporučuju ohřívat ruce / nohy v teplé vodě naráz, ale postupně, jinak se objeví příšerná bolest na omdlení. V minulosti jsem brala mnoho léků - nepomohl ani jeden.
Pomáhá pouze chránit se před chladem a nevykonávat dlouhodobě činnost rukama.
Jiná léčba, než chirurgická, prý neexistuje. Tuto nepodstoupím, důvodem je moje nedůvěra ke způsobu léčení dnešních lékařů - spíše ublíží, než pomohou, bohužel.

Eva Tereza
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.13 17:58

Také trpím tímto onemocněním a je to opravdu velmi nepříjemné. „Nebezpečí z prodlení“ opravdu nehrozí, protože účinná léčba bohužel opravdu neexistuje. Pokud má ale někdo podezření na toto onemocnění, mohu poradit pár triků. Možná tím někomu ušetřím dost času i peněz. Než jsem totiž přišla na to, že se u mě jedná o Raynaudovu nemoc, chodila jsem od jednoho lékaře k druhému a bylo to chození doslova od čerta k ďáblu- přitom nejhorší na tom bylo to, že se na mě většina z nich dívala jako na blázna nebo hypochondra, přitom já velmi trpěla. Nakonec jsem se tak nejak diagnostikovala sama a postupem času se naučila nemoc zvládat. U mě se projevuje tak, že se mi prsty v chladu (může to být i v chladnější místnosti, natož v zimě venku!) silně odkrví, zbělají a hlavně jsou úplně ledové- což je velmi nepříjemné a bolestivé. Naopak pokud například cvočím, ruce se mi překrvují, přehřívají a nefyziologicky červenají- i to je ale nepříjemné. Dříve jsem mívala v zimě i boláky podobné omrzlinám, které se hojily i několik týdnů a do toho se dělaly nové- navíc ruce fialověly a za ruce jsem se velmi styděla. Teď ale k těm radám- noste u sebe stále rukavice, nestyďte si je obléct i v chladné místnosti, na zimu si kupte kvalitní lyžařské palčáky a noste je, pokud mrzne vemte si pod ně ještě bavlněné prstové rukavice, poříďte si nahřívací tělíska (např v Naoko je mají) a pokud rukavice nestačí, vložte si je do palčáků- budou vás hřát až hodinu. Kupte si třezalkový olej a ruce jím promazávejte-lépe se prokrvují. Pořiďte si na noc nahřívacího plyšáka a ruce si jím prohřívejte. Pokud potřebujete ruce prohřát, udělejte to tlakem- vložte je do podpaží nebo do třísla a stlačte, stejně dobře působí umýtí rukou ve vlažné až teplé vodě. Když si potřebujete ruce rychle prohřát dejte si kotlík alkoholu, taky zabere :) A vykašlete se na doktory, ti vám stejně nepomůžou.

Julie Horová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.4.13 07:04
Modré ruce,,,,

Zdravím, je to nepříjemné když nastoupím do autobusu a podávám řidiči peníze, tak se stydím za své ruce které mám n eustále modré a hlavně venku. Nechty mám namodralé vypadají jak špinavé. :) :) :)

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: