Ranní ztuhlost kloubů

Ranní ztuhlost kloubů je pocit tuhosti a napnutí prstů, obvykle na rukou, a pocit neschopnosti ohnout drobné klouby. Tento stav může trvat různě dlouhou dobu, často i několik hodin, kdy se nemůžete během rána a dopoledne věnovat běžným denním činnostem.

To trápí většinou pacienty s revmatoidní artritidou, u nichž je ranní ztuhlost ručních kloubů jedním z hlavních projevů nemoci. Mohou to být ale i jiné polyartritidy (záněty mnoha kloubů), které jsou například součástí systémových nemocí pojivové tkáně, nebo revmatické nemoci nezánětlivého původu (fibromyalgie, jimiž trpí převážně ženy středního a vyššího věku), kde pocit bolesti a ztuhlosti s maximem ráno je opět dominantním příznakem. Obtíže se u fibromyalgie mohou vracet večer po pracovním zatížení.

I artróza se může projevit ranní ztuhlostí, nejčastěji kolene. Zde však obvykle netrvá déle než půl hodiny.

Tento příznak nemoci má negativní vliv na pacientův psychický stav, protože člověka často invalidizuje a vyřazuje z běžných prací. Odeznění ztuhlosti napomáhá někdy zahřátí a ponoření rukou do teplé vody.

Diskuse

Bolesti a tuhnutí kloubů - revmatoidní artritida

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
PCR test týden po očkování včera v 11:31  ritterqa 19
Může mít miminko covid? 20.6.21 22:10  vokishka 31
Cesta do Polského Těšína za nákupem 19.6.21 22:14  vokishka 3
Testování před návratem do ČR ze zahraničí 18.6.21 20:21  LaPaloma 4
Covid test u kadeřníka 18.6.21 08:18  jednoslunicko 10
Covid , existuje či ne? Znám pravdu a napíšu vám ji. 16.6.21 09:32  admin 152

Napište prosím svoji zkušenost s: ranní ztuhlost kloubů

Váš příspěvek
Lenka Lepková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.19 09:43

Dobrý den, je mi 45let a jsem čtyři měsíce po chemoterapii. Poslední měsíc mě trápí ranní ztuhlost kloubů na prstech rukou. Nemuzu po ránu, ohnout prsty do pěsti, během dne obtíže povolí,ale bolesti kloubů v zaťaté pěsti přetrvávají. K ruk se přidávají bolesti i ztuhlost kyčlí. Jsem aktivní, cvičím. Jen by mě zajímalo, jestli existuje preparát, který je vhodný pro onkogické pacienty , nebo jestli tyto potíže samy odezní. Teda pokud to má spojitost s chemoterapií. Děkuji za odpověď. Lenka Lepková

markusek123
1 příspěvek 23.3.14 10:48
ranni ztuhlost kloubu

Dobry den jiz asi tak 2 mesice mam ranni ztuhlost pouze na prave ruce nemohu natahnout prsty na prave ruce a mam tyto potize behem celeho dne a take me boli v kolenu pri chuzi kdyz napnu vic pravou nohu tak se mi objevi neprijemna bolest jemi 45 let lecim se na vysoky tlak zhruba 7 let s temito problemy se ale setkavam poprve v zivote, prosim o radu co bych mela podniknout dekuji

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: