Puchýř/puchýře

Další názvy: bula

Puchýře jsou příznakem celé řady onemocnění. Závažnost přítomnosti puchýřů se pojí k přítomnosti příznaků dalších, příčin vzniku puchýřů a důležitým prvkem je umístění puchýřů a časový faktor.

Je zcela zřejmé, že puchýře vznikající na ploskách nohou po delším pochodu jsou zcela neškodným nálezem, který vyžaduje pouze stržení krytby puchýře, očištění a přelepení náplastí. Intervence lékaře v žádném případě není nutná, pacient si pomůže sám.

Puchýře mohou vznikat jako projev popálenin druhého a vyššího stupně. Zde záleží na ploše a lokalizaci poškození, je –li poskytnuta správná první pomoc, jedná-li se o dospělého či dítě apod. Pokud se člověk popálí( převrhne na sebe vařící tekutinu – příklad), je nezbytná první pomoc – předně se odstraní oděv, který je zasažen, odstraní všechny řetízky a podobné ozdoby ( je-li to možné), a co nejdelší dobu chladí pod proudem chladné vody ( i půl hodiny). Pokud je stav závažný, musí být přivolán lékař – do jeho příjezdu se snažíme postižená místa ochlazovat.

Puchýře, které splývají ve větší buly, jsou příznakem opravdu široké škály kožních onemocnění. Jejich prognóza je velmi různorodá. Příkladem závažné a život ohrožující nemoci je toxická epidermální nekrolýza – vznikají puchýře, buly, poté dochází k cárovitému odlučování kůže apod. Takový stav následuje většinou jako těžká reakce na léčiva . Člověk závažné onemocnění pozná velmi záhy, vyhledá pomoc.

Pokud dochází k výsevu puchýřů ( mimo puchýře na ploskách a dlaních při mechanickém namáhání kůže), dochází-li k progresi onemocnění, stav se zhoršuje, či puchýře dlouho přetrvávají – je vhodné navštívit dermatologa – může se jednat o zcela neškodné onemocnění, ale i nemoc závažnější. Většinu z nich však lze terapeuticky zvládnout.

Diskuze o puchýři

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Me ockovani - horecka u kojence? včera v 19:20  Cuddy 26
Očkování covid-jak odoláváte? včera v 20:16  jege 27
Testování z okraje nosu I. P. Pavlova 22.7.21 13:40  FialovaZizala 4
Může kamarád ze Slovenska přijet k nám do ČR? 20.7.21 19:05  Kelsey 3
Afty a očkování Covid 19.7.21 21:47  Ajinac 8
Příměstský tábor test Covid 19.7.21 19:14  Amalthea 41

Napište prosím svoji zkušenost s: puchýř/puchýře

Váš příspěvek
Ruze-na-noze
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.9.16 05:53
Puchýře na ploskách nohou

Čas od času se mi jako každému občas odělal na noze puchýř. Ovšem poté, co jsem dostal do nohy růži, dělají se mi puchýře častěji, a to i bez toho, že bych musel hodně chodit v nevyšlapané obuvi. Růži jsem do nohy dostal poté, kdy jsem si pořídil nové sandály, na jedné noze se mi udělal puchýř a ještě tentýž den mi prasknul. Nevěnoval jsem tomu zvláštní pozornost a další den po návratu z práce jsem dostal teplotu. Ihned po weekendu jsem navštívil svého obvodního lékaře, který potvrdil, že se jedná o růži a předepsal mi antibiotika. Po skončení léčby jsem byl poslán na cévní vyšetření, kde mi byla předepsána stahovací obinadla. Ta jsem zpočátku pravidelně používal, ale poté co se mi na chodidlech začaly objevovat mokvané puchýře, tak jsem s používáním obinadel přestal. Vedle výskytu puchýřů mě začalo svědit mezi prsty a byl jsem nucen navštívit kožního lékaře. Předepsal mi mast proti plísni. Dá se říci, že mast začala zabírat poměrně brzy, ale nešlo s ní přestat. Byla také poměrně dosti drahá a její množství bylo velmi malé. Nicméně plíseň mezi prsty ustoupila, pouze tvorba mokvavých puchýřů přetrvávala. Nejprve jsem se je snažil vymačkávat, ovšem pokožka na chodidlech byla stále trvdší a silnější, až nebylo možné puchýře vymáčknout. Proto jsem se rozhodl pro vlastní razantní řešení. Vyvařil jsem žiletku cca 10 min ve vodě, poté jsem umytou nohu v místě zákroku dezinfikoval vatovým tampónem. Jiným čistým vatovým tampónem jsem oboustranně dezinfikoval ostří žiletky a puchýř jsem opatrně proříznul. Zbytek tekutiny jsem vymačkal do dalšího suchého, čistého tampónu a poté jsem přiložil další tampón lehce nasáklý dezinfekčním roztokem na ránu a přelepil náplastí. Takto ošetřené puchýře se nezanítí, prořízlá pokožka brzy zaschne a pod ní se vytvoří pokožka nová. Je však nutné maximálně dodržovat hygienu a jednou použitý tampón je nutné vyhodit. Je pravda, že musím pro takový zákrok chvíli sbírat odvahu, nicméně již odmítám návštěvu kožního lékaře z toho důvodu, že se u něho musíte zout z bot a vzít si pantofle, které měl někdo před Vámi. Nechápu, že takovouto antihygienu praktikují sami lékaři.

Vložit nový komentář