Psychomotorická retardace

Psychomotorická retardace je mentálním a tělesným postižením, se kterým se narodí některé děti vlivem infekčního onemocnění matky během těhotenství (zarděnky v prvním trimestru, syfilis, AIDS, toxoplasmóza, parotitida a některé další záněty) nebo nadměrného užívání alkoholu a drog v těhotenství. Snížená funkce štítní žlázy matky také bývá příčinou opožděného vývoje dětí. Všem těmto faktorům lze preventivními opatřeními předejít!

Naproti tomu jsou příčiny, které ovlivnit nemůžeme – komplikovaný porod dítěte, vývojové odchylky (neurofibromatóza) a chromosomální či jiné genetické odchylky (Downův syndrom, Klinefelterův syndrom, Turenrův syndrom, Prader- Wiliho syndrom, syndrom kočičího křiku, Gaucherova choroba, fenylketonurie a další). Pomoci zjistit některé tyto vady nám může prenatální diagnostika. Proto je třeba , aby těhotné ženy chodily na ultrazvuková a jiná screeningová vyšetření. Pravděpodobnost genetických odchylek se také zvyšuje s věkem těhotné ženy! Ultrazvukem se bohužel zjistí jen větší anatomické odchylky, přesto je dnes do určité míry možné prenatálně odhalit plody s Downovým syndromem (screeningové metody pomohou stanovit riziko, choroba se však může potvrdit jen invazivními vyšetřeními – amniocentézou apod.). Některé nemoci je dokonce možné léčit tak, že se retardace vlastně nerozvine - např. děti narozené s fenylketonurií, u nichž se dodržuje patřičná dieta. Takových případů však bohužel není mnoho, většinou se na genetické vady přijde až po narození a léčba je zatím předmětem vědeckého bádání.

Stupně mentální retardace

Mentální retardace se rozděluje na lehkou, střední a těžkou až hlubokou. Jednotlivé choroby a vrozené syndromy mají různý stupeň retardace a jiné přidružené příznaky. Lehčí postižení je časté také u sociokulturně podmíněné retardace. Děti zaostávají vlivem nedostatečné výchovné stimulace a vedení, dostává se jim málo podnětů, jsou deprimované.

Na vině může být i špatná výživa (v chudších krajinách, rozvojových zemích).

Retardace neznamená demenci. Ta vzniká v průběhu života, především u starých lidí nebo jako důsledek onemocnění mozku (záněty, nádory, cévní mozkové příhody, …) a jedná se vlastně o úbytek inteligence (lidé byli původně „normální“). Retardace je stav zastaveného nebo neúplného vývoje u dětí do dvou let. Inteligence a pohybové dovednosti se zde oproti demenci ani nerozvíjejí nebo se v určitém stádiu zastavují. Psychomotorické poruchy mohou být také projevem schizofrenie (opět se ale neřadí mezi mentální retardaci).

Pohyby lidí s psychomotorickým narušením jsou často bezcílné, opakované, lidé mají zvýšený tonus ve svalech, polohy končetin bývají nepřirozené. Duševní schopnosti se liší hlavně podle stupně postižení. Mohou být narušeny jen komunikační dovednosti, vnímavost, chybět pocit zodpovědnosti, jindy se porucha odráží i v běžných denních činnostech, děti potřebují speciální školy a trvalý dohled.

Léčba je téměř nemožná.

Diskuze o psychomotorické retardaci

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: psychomotorická retardace

Váš příspěvek
Blahovamirka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.19 20:16

Není to přímo v nemocnici, ale pokud si dokážete vyhledat, tak se podívejte na soukromou kliniku neuroaxon. cz v Praze, já jsem tam jezdila s dcerou na terapii Kosmík, která je na 4 týdny.

Blazeeena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.19 19:13

To nevím, jsem z Brna, nemám moc přehled o mají v Praze v nemocnicích.

Blahovamirka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.19 01:32

To je velice náročné jak pro dítě, tak celé jeho okolí, mne kvůli naší dceři se stejným problémem opustil manžel, prostě to nezvládal být u toho, tak nás v tom nechal, finančně nás podporuje, ale není tu… Maminka mi pro dcerku zaplatila speciální terapii v Praze, kde jsem den ode dne viděla pokroky o něčem takovém jste neuvažovala?

Blazeeena
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.19 14:53

Dámy prosím neřešíte některá problémy u dítěte s postupnou nebo vývojovou retardací? Jak se k tomu stavět? Jak svému dítěti pomoci a dopřát mu to nejlepší?

Martiiina73
1 příspěvek 29.8.15 21:58

Dobrý den,
mému synovi taky zjistili v dubnu že má Rubinstein Taybi 2syndrom -už je mu 10 let. Genetička nám říkala že vše u tohoto syndromu nemusí splnovat ale většinu co nám vypsala tak máme.

Helca Bultasová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.7.15 20:17

Dobrý den, Karamelka z Kolína, prosím mohla bych poprosit o více informací ohledně psychomotorického vývoje vaší dcerky? Našemu synovi také diagnostikovali Rubinstein syndrom den po narození, ale zatím stále bez genetického podkladu. Malý se zatím jeví velice šikovný, samozřejmě byl hypotonický, je nám 21 M a začíná chodit, seděl asi v 11 měsících a dlouho nám špatně jedl kousky. Moc dostupných informací o tom syndromu není. A máte nějaké tělesné znaky, jako třeba vytočené palečky na rukách nebo zdvojené palečky na nohách???
Moc děkuju
Helena

Lenka Kujalova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.12 11:17

Dobrý den,
sháním nějakou publikaci ohledně psychomotorické retardaci. Moc Vás prosím o pomoc. Děkuji :)

Karamelka z Kolína
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.1.10 23:57

Oceňuji, že se k podobným věcem dokáže přiznat i kluk-muž! Přiznat si, že není dokonalý, dělá tomuto pohlaví převážně problémy. Já myslím, že by jsi neměl zoufat. Když si s kolegy a kamárády nerozumíš teď, určitě to příjde. A bude to lepší! My máme holčičku(2,5 roku), které 3 den po narození diagnostikovali Rubinstein-Taybi syndrom (tam je taky retardace_a několik: mentální, motorická, růstová…). Nyní, po takové době byla diagnóza zmněněna na Flaing Harbor syndrom, což je podobné, když odeberete ty první dvě retardace. Růstová zůstává (2,5 roku/81 cm). Tím jsem jen chtěla říci, že člověk si sice zoufá, ale musí myslet hóódně pozitivně!Hlavu vzhůru, však oni na něco příjdou. Katka

pavel zeman
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.09 17:05
bumerank

Příznaky:příznaky se mi začaly projevovat ve 2 letech.
Chodit jsem se naučil až ve 3,5rokách.mluvit jsem uměl v pěti letech mám vrozeniu těžkou vaku sluchu. potom jem byl do 10 let hyperaktivní dítě. Když mi bylo 7 let nastoupil jem na zvláštní školu v Nové Pace.Železnice,Rváčov.Od 4.třídy do školy pro nedoslýchavé do Liberce. Připadáte si jako bys jste měly v mozku zed. Nemám rychlé reakce,při florbalu mi třílí goly.dnes chodím na sou pro nedoslýchavé obor kuchař v Hradci Králové.Pravou stranu těla mám zmenšnou asi 1,1mm.Píši tedy levou rukou. Na pravé oko mám těžkou vadu sítnice ale vidím bez detajlu.Už jsem se s tím naušil žít ale memůžu komunikovat se spolužáky.Čekám na vhodnou léčbu nebo operaci ale čekání je moc dlouhé.

Vložit nový komentář