Průjem

Další názvy: diarea

Průjmovitá stolice nemusí být za každou cenu projevem onemocnění. Především u dorostu a mladých dospělých se setkáváme s tzv. střídavou stolicí, kdy se tuhá stolice střídá se stolicí průjmovitou. Častý je průjem po vodnatých potravinách, např. melounu či okurkách, zejména u dětí.

Průjem po mateřském mléce a mléčných výrobcích může být známkou intolerance (nesnášenlivosti) laktózy.

U některých lidí je průjem typickou reakcí na stres (jiní se naopak mohou potýkat se zácpou).

Hlavní příčinou průjmů jsou však bakteriální či virová onemocnění trávicí trubice. Můžeme je rozdělit na otravy jedem produkovaným bakteriemi do potravin a na infekce trávicí soustavy, kde jsou škodlivé bakterie či virové částice ve střevech skutečně přítomny.

První skupina onemocnění je typická rychlým nástupem příznaků po požití kontaminované potraviny (do cca 6 hodin), úporným vodnatým průjmem s bubláním tekutiny v břiše a s pocitem na zvracení či zvracením. Např. u tzv. stafylokokové enterotoxikózy trvá onemocnění krátce (např. přes noc) a než se nemocný odhodlá k návštěvě lékaře, příznaky odezní.

Infekce trávicího ústrojí mají obvykle pomalejší nástup, trvají déle, stolice může být nepřirozeně zbarvená (zelenožlutá u salmonelózy, s příměsí krve u infekce shigellami atd.), mohou být přítomny další příznaky jako horečka, bolesti kloubů, svalů, hlavy atd. Na tomto místě není možné vyjmenovat všechny původce infekčních průjmů.

Ne s každým průjmovým onemocněním je třeba jít k lékaři. Stav se může upravit po podání živočišného uhlí (po něm sáhneme zvláště, máme-li podezření na akutní otravu z potravin), případně nápoje připraveného z čištěného jílu. Při podezření na infekci užíváme střevní desinficiens, které zakoupíme v lékárně.

Pamatujeme na příjem tekutin!!! Měli bychom se snažit vypít tolik, kolik z těla průjmem odchází + dva litry tekutin navíc. Lze doporučit přípravu rehydratačního roztoku (taktéž lze volně zakoupit), který kombinujeme s obyčejnou vodou nebo čajem.

Jedná-li se o úporný průjem, stolice má zvláštní zabarvení nebo nelze-li onemocnění zvládnout doma, vždy raději navštívíme praktického lékaře, zvláště onemocnělo-li malé dítě nebo naopak senior.

Diskuze o průjmu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: průjem

Váš příspěvek
V.B.
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.4.12 15:05
DOBRÝ DEN,

CHCI SE ZEPTAT NA SOUSLOVÍ POSTPRANDIÁLNÍ SYNDROM,NEBO JEN POSPRANDIÁLNÍ SYNDROM, AKUTNÍ PRŮJEM,TÍM ASI TRPÍM…,ALE NEVÍM ,JAK HO POJMENOVAT,DÍKY.

Vložit nový komentář