Problémy s výdechem

Další názvy: nemožnost výdechu, nemožnost expirace, těžkost s výdechem, expirační dušnost

Jsou odborně nazývány exspirační dušností a typické zejména pro nemocné astmatem, u nichž se mohou dostavovat při akutním záchvatu nebo se při záchvatu zhoršují.

Výdech nemocného je oproti vdechu značně prodloužen a je většinou doprovázen dobře slyšitelným pískavým zvukem. Příčinou problému je stah svaloviny v průdušinkách. Astmatik by měl být pro případ záchvatu nebo pro případ zhoršení obtíží vybaven inhalačním lékem. Pokud se jedná o první záchvat dosud nediagnostikovaného astmatu nebo pokud si nemocný léky zapomněl, je nutné přivolat záchrannou službu.

Jinou možnou příčinou zúžení průsvitu průdušinek je jejich překrvení či ucpání hlenem (např. při zánětlivém onemocnění či při podráždění průdušinek vdechnutím jedovatých plynů). Je-li příčina nejasná a nejedná-li se přímo o záchvat dušnosti, je nutné navštívit praktického lékaře k vyloučení plicního onemocnění, při významně ztíženém dýchání se dopravíme na pohotovost.

Diskuze o problémech s výdechem

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: problémy s výdechem

Váš příspěvek
Vidaji
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.2.17 18:51
problémový výdech

Zdravím. Mám již 4 roky problém s dušností, záchvaty kašle s dušností, poslední rok i se ztrátou hlasu na minuty až hodiny. Už jsem prošla různými ORL ambulancemi - léčily jen akutní stav/ ne příliš úspěšně, na alergologii se klonili k příznakům astmatu, ale dg. neuzavřeli, 10 dní na plicním na Bulovce bylo zbytečných, jen jsem vděčně inhalovala kyslík u postele, ale spirometrii mi dělali v den propuštění/s nálezem, nové odběry krve prý dopadly dobře (ale mně je nedělali); až v lázních, kde mi bylo velmi zle, mi doktor, původně plicař, udělal vyšetření a prokázal, že mám problém s výdechem a dal mi léky, které na čas pomohly. Jakmile chytnu i malou virozu, stav se mi prudce zhorší, jsem hodně unavená a často se mi motá hlava. Kam se mám pro pomoc obrátit?

Vložit nový komentář