Příznaky zánětu mozkových blan

Další názvy: meningeální příznaky

Zánět mozkových blan (meningitis) je závažné bakteriální onemocnění. Způsobit ho mohou četné druhy bakterií v závislosti na věku. Mezi veřejností jsou nejznámějšími původci Haemophilus influenzae u batolat (bylo zavedeno plošné očkování, proto se výskyt jím způsobených onemocnění rapidně snižuje) a Neisseria meningitidis (meningokok) u starších dětí a mladých dospělých.

Rozvoj příznaků je velmi rychlý, v řádu hodin, stejně tak rychlá musí být diagnóza a terapeutický zásah. Při podezření na zánět mozkových blan přivoláme záchrannou službu.

Rozvoji příznaků typických pro meningitidu může předcházet onemocnění dýchacích cest. Časnými příznaky jsou bolesti hlavy, nesnášenlivost světla, pocit na zvracení a zvracení, případně (při meningokokové infekci) výsev tečkovité vyrážky na kůži. Typická je malátnost, poruchy vědomí až bezvědomí, mohou se dostavit změny dýchání (změny rytmu s chvílemi bezdeší).

Zásadními příznaky jsou však tzv. příznaky meningeální způsobené drážděním mozkových obalů probíhajícím zánětem. Patří mezi ně ztuhlá šíje (nemocný neopře bradu o hrudník, tzv. opozice šíje), dále Amossova trojnožka (nemocný na lůžku zaujímá polohu vsedě s rukama opřenýma za úrovní zad a s pokrčenými koleny) a Kernigův příznak (při změně polohy z lehu do sedu pacient mimoděk pokrčuje nohy v kolenou.

POZOR! Meningokoková nákaza se šíří vzduchem, proto všichni, kteří s pacientem přišli do styku, by se měli nechat vyšetřit a podstoupit zajišťovací (profylaktickou léčbu) antibiotiky.

Diskuze o příznacích zánětu mozkových blan

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Podzimní únava nebo covid? dnes v 12:46  Lucie_Sx 16
Přijde vám tohle v pořádku - zdravotní sestry a maminky? dnes v 11:27  kalie 45
V pondělí jsem byla u nakažene doktorky dnes v 09:15  Whitedog 6
Jit jako dobrovolnik? včera v 23:15  Limi123 11
Chůva, služby v domácnosti v této době dnes v 12:45  Bábrdl 16
Nosíte venku roušky??? ;-) dnes v 12:06  zoidberg 185

Napište prosím svoji zkušenost s: příznaky zánětu mozkových blan

Váš příspěvek