Překrvení plic

Další názvy: plicní kongesce, městnání krve v plicích

Překrvení plic není klasickým subjektivním příznakem, jako spíš známka nějakého onemocnění na rentgenovém snímku hrudníku, kdy upozorňuje lékaře buď na onemocnění plic nebo srdce. Může se však projevovat dušností a vykašláváním krvavého sekretu.

Odborně se tomuto jevu říká plicní kongesce (městnání krve v plicích). Může znamenat, že srdce nezvládá pumpovat krev do velkého oběhu a ta se pak hromadí v oběhu malém – v plicních cévách. Ty se na rtg snímku jeví jako rozšířené, zvýrazněné. Při pokročilejším nálezu dochází až k plicnímu edému (otoku plic, kdy tekutina z cév přechází do plicní tkáně).

Takovéto srdeční selhávání mají často starší lidé z různých příčin (degenerativní vady chlopní, infarkt myokardu, vysoký krevní tlak,…), nebo také malé děti už od narození, pokud mají některé vývojové srdeční vady často závažnějšího charakteru.

Jindy se však mírné překrvení plic nemusí hned projevit dušností a pacient o něm sám neví.

Překrvení plic může být samozřejmě i známkou plicních chorob (například chronická bronchitida, emfyzém, astma,…). Při déletrvajícím kašli (obzvláště pokud hlen obsahuje příměs krve) nebo dušnosti určitě vyhledejte lékaře, jedná se už o pokročilejší stadium nějaké nemoci.

Diskuze o překrvení plic

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: překrvení plic

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: