Přejídání se

Další názvy: žravost, hyperfagie, chorobní žravost

Přejídat se člověk může z řady důvodů. Častá příčina je špatná kultura a stravovací zvyky. Jedná se o nestřídmost v jídle ( v křesťanské terminologii by se jednalo nejspíše o obžerství).

Samotné přejídaní není pro tělo rozhodně zdravé, a to ze dvou důvodů : málokdo se přejídá zdravými potravinami, spíše těmi nezdravými a smaženými, v kombinaci se slazenými nápoji či alkoholem. Druhý důvod je zcela samozřejmý. Přejídání a nedostatek fyzické aktivity vedou ke vzniku obezity. Samotná obezita je pak velmi závažnou nemocí ( hlavně zákeřnou ).

Existují i vrozené nemoci, které na podkladě mutací v určitých genech způsobují zvýšený příjem potravy, a z toho vyplývající obezitu. Tyto syndromy jsou diagnostikovány někdy již prenatálně, ale také během života dítěte. Často jsou doprovázeny celou řadou mnohem závažnějších příznaků – mentální retardace, morfologické anomálie, poškození celé řady orgánů apod.

Příkladem může být Prader-Williho syndrom, Morgagniho – Morellův-Stewartův-Biedlův syndrom, Frölichův syndrom, Lawrencův- Moonův- Biedlův syndrom apod. Pravdou zůstává, že tyto nemoci jsou poměrně vzácné. Tito lidé trpí již od narození celou řadou nemocí, pokud se tedy narodí. Jsou tedy v péči lékařů celý život.

Bulimia nervosa je specifickou poruchou příjmu potravy, která se projevuje záchvaty přejídaní. Po přejezení nastává také tendence tomuto čelit, proto dochází na zvracení, požívaní léků vyvolávajících průjem, anorektik apod.

Dokonce i lidé, kteří trpí mentální anorexií, mají v průběhu své nemoci záchvaty přejídání. Jsou i lidé, kteří se někdy přejídají, aniž by byli považováni za nemocné.

Bulimií onemocní především dívky ve věku od 13-18 let. Postiženo bývá však stále větší procento mužské populace. Rozhodně to tedy není pouze ženský problém. Je to porucha psychiky, léčba spočívá hlavně v psychoterapii, a bývá často velmi svízelná. Postižená dívka či chlapec se rozhodně k nemoci nepřiznají, naopak velmi úporně ji tají, a s délkou nemoci, mají stále dokonalejší metody, jak např. zvracení po excesu v jídle před rodiči utajit. Pokud má rodič podezření jak na bulimii či anorexii, měl by okamžitě vyhledat odbornou pomoc – lékaře a psychologa.

Diskuze o přejídání se

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: přejídání se

Váš příspěvek
jarosova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.15 18:34
přejidanie ditete

Nevim si rady nevlastni sin stale žere a ma 50 kil ma jenom 8 let poradte

jarosova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.15 08:43
přezirani ditete

Nevlastni syn ma 8 let a cca vazi asi 50 kil stali ji a přezira se sem ztoho neštastna chcela by som ho umiestnit na odtucnovaciu kuru kym nebude pozde dekuju jarošova :

veronika98
1 příspěvek 21.2.14 15:39
přejídání

Dobrý den, poradte mi prosím -potřebovala bych zhubnout - měřím 156 cm a vážím 48kg - ale trpím přejídáním, vždycky nejvíce večer toho sním opravdu moc a všechno míchám do hromady- pečivo, jogurty, uzeninu, sýry a pak si vyčítám že jsem to vůbec jedla, bojím se rána kolik opět budu vážit a moje váha ne a ne jít dolů, nedivím se když se tak přejídám ale nevím jak s tím přestat, vydržím to nepřejíst se třeba 2 dny a pak mě popadne velká chut k jídlu :( Jsem z toho vždycky hrozně smutná a mrzí mě že to nedokážu vydržet… - můj cíl váhy je mít 43kg Nemá s tím někdo zkušenosti? Prosím předem moc děkuji
P. S prosím poradte mi na e-mail verulisek26@seznam.cz moc děkuji

Sose
1 příspěvek 26.6.12 09:54
Nenechte se zničit bulimií

Bohužel, patřím mezi bulimičky od svých 23let. V té době jsem vlastně ani nevěděla, že je nějaká bulimie. Zkrátka jedna kamarádka mi poradila, že nejlepší dieta na zhubnutí je, když mám pocit, že jsem ten den snědla „moc kalorií“, tak se prostě vyzvracet a bude mi fajn. Začala jsem to praktikovat a dodnes se z t
oho nemohu dostat, je mi přes padesát, stydím se. Pochopitelně, že mám za tu dobu delší či kratší pauzy, kdy si na bulimii vůbec nevzpomenu, třeba půl roku, rok, ale pak se něco stane, něco se mi nepodaří, stoupnu si třeba na váhu a další vpodstatě blbosti a už v tom lítám třeba týden. Byla jsem u několika psychologů, beru antidepresiva, mám vysoký tlak, často mě bolí u srdce, přesto všechno mě to čas od času přepadne a nezvládám to. Čím dřív se s tím poperete, tím více si svůj život užijete, hlavně se nenechte tou nemocí zničit, i já věřím, že už to konečně zvládnu, život je krásný, mám spokojenou rodinu, hodné děti a to, že jsem v tomto věku „plnoštíhlá“ není přeci tak strašné…
Marie

Rejčl
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.6.12 13:10

Nikdy jsem nad tím pořádně neuvažovala, ale až později mi došlo, že toto občasné přejedení se není normální a velmi mi to ztrpčuje život…je velmi nutné uvědomit si, že to chcete změnit…vedlo to od diet, pocitu nesnášenlivosti svého těla, k přejídání…jediné mé štěstí je, že jsem sportovní typ..je důležité vědět jak správně jíst, kolik, jíst pravidelně a hlavně si uvědomovat spouštěče..není to vůbec nic lehkého..přesně vím, co se mi honí hlavou když se jdu prostě „z trucu“ přejíst…hlavní je mít rád sám sebe stále, a snažit se..vnímat, co mě dohnalo k tomu přehnat to a opravdu se na to SOUSTŘEDIT… určitě pomůže začít číst odbronou literaturu…chystám se na to, takže držím palce všem, co mají podobné problémy :kytka:

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: