Potíže s chůzí do schodů

O co se jedná?

Potíže s chůzí do schodů jsou poměrně široký pojem, který může zahrnovat více tělesných systémů, které tímto hlásí nějaký problém. Patří sem dýchací systém, kardiovaskulární systém (srdce+cévy) a opěrná soustava (klouby, svaly).

Ponejvíce mívají lidé dýchací potíže. Ty se projevují nejčastěji tak, že člověk vyjde dvě patra, někdy jen jedno a v nejhorších případech jen několik schodů a musí se zastavit a vydýchat. Tento příznak ukazuje dvěma směry (pomineme-li nedostatečnou kondici nebo náhlý běh do schodů, které neznamenají nic patologického), a to na nemoci dýchacího systému a zadruhé na nemoci systému kardiovaskulárního. Pokud je člověk kuřák a má dýchací (respirační) potíže, je odůvodnění vcelku jasné. Ačkoliv kouření zvyšuje vitální kapacitu plic, zhoršuje kvalitu dýchání. Ale u lidí, kteří kouří a nemají žádné jiné zdravotní obtíže, nehrozí, že by vyšli jen několik schodů a dále nemohli. Další možností, pokud se stále budeme bavit o onemocněních dýchacího systému, mohou být přímo různá plicní onemocnění. Tak rozsáhlé poškození plic, že by člověk pociťoval problémy s chůzí do schodů, může mít na svědomí chronická plicní obstrukční choroba neboli CHOPN, kdy nemocnému není vlivem choroby umožněno plnohodnotné vydýchání vzduchu. Problém může nastat i u astmatiků, ale to je situace hypotetická, protože na vyvolání astmatického záchvatu je třeba faktorů (inzultů) mnohem více, než samotná chůze do schodů.

Pokud jsou potíže opravdu velkého rázu, to znamená, že nemocný opravdu má problém vyjít několik schodů, sípavě se zadýchává, ukazuje problém spíše na srdeční onemocnění. Většinou to jsou různé oběhové poruchy nebo vady srdečních chlopní- chlopenní nedostatečnost, vrozené defekty chlopní.

Obecně vady v srdci způsobují špatně dokrvování jak srdečního svalu, tak okrajových častí těla. To se projeví bolestí nedokrvené oblasti.

Co se týká cévního systému, tak nejčastější příčinou bolesti, která je pociťována při chůzi obecně, nejen chůzi do schodů, je ischemická choroba dolních končetin (zkratka ICHDK). Ischemie znamená místní nedokrevnost dané oblasti, která může způsobovat poškození, nekrózu (odúmrť) nebo infarkt.

Co se týká dalšího systému, tentokrát opěrného, může za problémy s chůzí do schodů především artróza velkých nosných kloubů – kolenního a kyčelního.

Co dělat?

Pokud se při chůzi do schodů zadýcháváte a máte potíže s chůzí do několika pater takové, že je to pro Vás omezující, rozhodně vyhledejte lékaře. Ten vám provede kompletní vyšetření od poslechu plic a srdce, přes rentgen plic a srdce po případné odeslání na specializované pracoviště, kde se zabývají přímo vyšetřením srdce a krevního oběhu. Je to rozhodně nutné, pokud jsou problémy na srdci, je třeba co nejdříve zvolit vhodnou léčbu případně operaci, pokud to Váš zdravotní stav dovoluje.

Informace na závěr

Jak je popsáno již výše, znamenat to může několik možností. Můžete mít nevyléčenou chřipku či jinou respirační (dýchací) chorobu, která vám dočasně působí dýchací potíže a zvyšuje vám tep i krevní tlak, což se projevuje na vaší fyzičce, případně jste v posledních letech ztratili kondici, nebo jste silný kuřák.

Tyto případy jsou ještě optimistické, protože pokud na zde vyjmenované možnosti odpovíte záporně, je problém mnohem složitější a je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Možnosti, co vám může být, jsou uvedené výše.

Diskuze o potížích s chůzí do schodů

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: potíže s chůzí do schodů

Váš příspěvek
Lenkavolakova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.7.19 09:30

Ano pomohlo mu to, a nemusíte, je to volně prodejný doplněk stravy, který koupíte téměř v každé větší lékárně.

Lenicca
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.7.19 13:43

Takže mu to pomohlo, jak píšete? a kde jste to prosím sehnala? musím k doktorovi pro recept?

Lenkavolakova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.7.19 23:34

Přesně tohle jsem řešila s tátou, pomohl mu s tím hodně orthomol cardio, který je doplněk stravy pro lepší fungování celého těla, přestal se zadýchávat, a celkově má daleko více energie.

Lenicca
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 8.7.19 13:33

Zdravím, prosím dokážete mi poradit, jak pomoci mamině, která se strašně zadýchává? třeba nějaké vitamíny?

Libor7911
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.1.16 20:43

Vyjdu 3 patra a musim se zastavit a nemůžu popadnout dech a to mi je 36..

huby
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.13 16:40

Před pěti lety jsem vyběhl 12 pater věžáku, Teď ujdu pomalu jen 5 pater a musím se zastavit a nbrat sil. Je mi skroo padesát. Je to patologické?

huby
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.13 16:40

Před pěti lety jsem vyběhl 12 pater věžáku, Teď ujdu pomalu jen 5 pater a musím se zastavit a nbrat sil. Je mi skroo padesát. Je to patologické?

huby
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.6.13 16:40

Před pěti lety jsem vyběhl 12 pater věžáku, Teď ujdu pomalu jen 5 pater a musím se zastavit a nbrat sil. Je mi skroo padesát. Je to patologické?

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: