Postevakuační dribbling

Další názvy: inkontinence po vymočení, ukapávání po vymočení

Termín postevakuační dribbling by se dal do češtiny přeložit jako „ukapávání po vyprázdnění“ a označuje se tím únik moči u mužů, ke kterému dochází po vymočení se, často až když muž opustí toaletu.

Musí se odlišovat od terminálního dribblingu, což je slabý přerušovaný proud moči v závěru močení, který má příčinu ve ztíženém odtoku moči z močového měchýře například při zbytnění prostaty.

Postevakuační dribbling je naproti tomu zaviněn tím, že po vymočení se zůstane trochu moče v močové trubici a tato moč odteče až později při pohybu. Nejčastější příčinou této obtíže je porucha funkce svalu, který obkružuje močovou trubici v kořeni penisu. Tento sval se za normálních okolností po vyprázdnění močového měchýře reflexně stáhne a tím vypudí zbytek moče z močové trubice ven. Pokud k tomu nedojde, moč unikne až za chvíli po vymočení.

Porucha tohoto svalu může vzniknout například po chirurgickém odstranění prostaty, kdy se poruší jeho inervace, při neurologických onemocněních či při poruše svalstva pánevního dna. Příčina postevakuačního dribblingu může však také být v nějaké strukturální anomálii močové trubice, z důvodu vrozených vad či pozánětlivých změn.

Postevakuační dribbling se vyskytuje ve všech věkových kategoriích, může být velmi obtěžující a postižený se o něm může stydět mluvit, je ale možné jej léčit. U strukturálních anomálií může pomoci chirurgie, při poruchách funkce svalu může pomoci cvičení svalů pánevního dna, popř. masáž penisu po vymočení. Je proto dobré se s podobnými potížemi svěřit lékaři, který doporučí správný postup.

Diskuze o postevakuačním dribblingu

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Roušky a cigareta dnes v 13:17  Kriss Tina 48
Kompenzační bonus 25 000,- Kč pro OSVČ dnes v 10:44  Annci 5
Problém s penězi během koronaviru včera v 20:06  Ou 12
Strach z návštěv dnes v 13:08  Bábrdl 50
Co dělat v karanténě včera v 15:29  martina.se 13
Bez nároku na zdravotní péči kvůli koronaviru? včera v 22:54  Ba-stet 29

Napište prosím svoji zkušenost s: postevakuační dribbling

Váš příspěvek
keskusta
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.1.10 12:14
únik moči krátce po vymočení

Myslím,že mám přesně tenhle problém.Je mi 34 let a tento problém pociťuji zhruba čtyři roky. Mám za sebou všechny urologická vyšetření.Vše bylo v pořádku.Kde bych mohl najít jaké cviky použít, nebo na koho se obrátit.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: