Poruchy vyprázdňování stolice

Neexistuje obecně platná norma počtu a konzistence stolice, protože se jedná o věc značně individuální. Mezi poruchy vyprazdňování se řadí především zácpa a průjem.

Zácpa

Zácpa znamená obtížné vyprazdňování tuhé stolice až nemožnost spontánního vyprázdnění, které v krajních případech musí provádět lékař. Zácpa může být samostatným onemocněním (kdy pacienta netrápí nic jiného), nebo se často vyskytuje jako příznak některých leckdy i závažných střevních nemocí (nádor střeva, Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, porucha vstřebávání - malabsorpční syndrom, srůsty v břiše, hemeroidy,…) či nemocí jiných orgánů (snížená funkce štítné žlázy, gynekologická onemocnění, metabolické vlivy, neurologická a psychiatrická onemocnění – parkinsonismus, roztroušená skleróza, deprese, psychózy apod.).

Příčinou zácpy mohou být i určité léky – antidepresiva, některé léky na infarkt, či srdeční selhání (diuretika), antacida (uhličitan vápenatý), opiáty (morfin, kodein,…) a léky potlačující parasympatikus.

Mnohdy stojí za zácpou jen snížený příjem tekutin a nedostatek vlákniny v potravě, proto je důležité pít nejen, když máme žízeň (to už je signál nedostatečného příjmu tekutin, denní příjem tekutin by měl být nad 2 litry), dále jíst pravidelně a konzumovat potraviny s vysokým obsahem vlákniny (například nestravitelné slupky jablek apod.), která napomáhá v pohybu formované stolice tlustým střevem. Například lidé v rozvojových zemích (Africe) zácpou moc netrpí, protože jedí hodně přírodních produktů s nestravitelnými zbytky.

akutní zácpou se setkáváme při cestování, při němž souvisí jen se změnou prostředí. Krátkodobá zácpa bývá i po operacích, než se obnoví utlumená činnost střevní peristaltiky (pohybu). Když zácpa se zástavou plynů po operaci trvá již více než 5 dní, může být závažnějšího charakteru. Někdy se ze zácpy může vyklubat náhlá příhoda břišní způsobená střevní neprůchodností vyžadující neodkladné chirurgické řešení.

Chronická zácpa může být tzv. habituální (prostá, návyková). Je podmíněná nedostatkem pohybu a tekutin spolu s potlačováním nucení na stolici ve spěchu, při nevyhovujících hygienických podmínkách, ze studu apod. Pacient tuto zácpu buď nijak nevnímá, nebo má pocity plnosti břicha, nechutenství, případně i bolesti hlavy. Jindy je chronická zácpa nervového původu nebo z častého užívání projímadel.

Je proto důležité najít si prostor a čas dojít si na záchod v klidu a bez stresu.

Vyzkoušejte následující nácvik: Po probuzení vypijte sklenici vlažné vody (nebo salinické minerálky). Proveďte běžné ranní úkony každý den ve stejném pořádku a ranní rituál zakončete snídaní. S odstupem 20 – 30 minut se pokuste o vyprázdnění bez ohledu na to, zda se vám „chce“ nebo ne. Toto je nutné provádět každý den s železnou pravidelností a úspěch se pak většinou dostaví! Zároveň se vyhněte potlačování nucení na stolici a vyhledejte nejbližší toaletu.

Staří lidé mívají často zácpu při ležení v nemocnici, kdy se také v důsledku nedostatku pohybu tvoří až kamenná stolice uspávající střevo tak, že nově utvořená stolice v tekutější podobě obchází překážku a působí spíš jako průjem, často zaměňovaný za průjem infekčního původu. U takových lidí se stolice musí často vybavit manuálně lékařem.

Průjem

Naopak časté chození na záchod a stolice řidšího rázu je charakteristická pro průjem. U některých lidí se nejedná o nemoc, zkrátka mají přirozeně řidší nebo častější stolici. Často může být průjem infekčního původu při tzv. „
„střevní chřipce“ (gastroenteritidě) např. při cestách do ciziny (cestovatelský průjem), nebo potravinách, ve kterých byl nějaký bakteriální toxin. Takové poruchy jsou velmi náhlé a bouřlivé, nejsou však naštěstí závažné. Naopak starost mohou vyvolávat průjmy s obsahem hlenu či krve (salmonelózy a jim podobná infekční onemocnění, ale i chronické vážnější nemoci jako je Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida nebo dokonce nádor!). Při zánětech probíhajících v tlustém střevě (například ulcerźní kolitida, ale i některé infekční průjmy) může být vyprazdňování spojeno s nutkavými pocity na stolici a pocitem nedostatečného vyprázdnění (chybí pocit úlevy po vyprázdnění), kdy odchází jen trocha stolice někdy s příměsí hlenu.

Tyto poruchy vždy vyžadují návštěvu lékaře!

Diskuze o poruchách vyprázdňování stolice

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: poruchy vyprázdňování stolice

Váš příspěvek
among1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.22 06:55

The article provided me with a large amount of knowledge, helping me to expand my knowledge. you can access:
fall guys

pavllen
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.5.15 07:22
zácpa

Dobrý den, trpím stejnými potížemi od doby, co jsem přestala kouřit. Tj. cca 3,5 roku.
Nejhorší to je při změně režimu ( cestování), nemůžu jít v obvyklou dobu, anebo když je nedostatek soukromí.
Problém řeším pitím Magnesie, v úpornějších případech si vařím čaj z listu Senny. Velmi jsem si oblíbila vodu z kysaného zelí. Je to vitaminová bomba a účinky projímací opravdu spolehlivé. Stačí jedna sklenka po ránu.

Jessie352
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.5.15 17:05

Dobrý den,
jak jste vyřešil svůj problém??? :?: :?: :?:

Jessie352
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.5.15 17:04
špatné vyprazdňování

Dobrý den,
už dva týdny mě trápí problém s vyprazdňováním, chodím na velkou jedenkrát za 3-4 dny a mám pocit, že se nevyprázdním dostatečně ale jen trošičku používala jsem proto první týden ZAJEČICKOU HOŘKOU minerální vodu, po té jsem měla řídkou stolici a teď jsem přešla na ŠARATICI, ale mám takový dojem že mi moc nepomáhá… cítím nápinky na vyprázdnění ale nedokážu stolici vytlačit.
Prosím o radu už jsem zoufalá. :( :,( :roll:

brent
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.12 18:37
spatne vyprazdneni

Posledni dobou mam pocit ze se nevyptrazdnuji vzdi jen trochu a to ridce zacpu nemam ale mam pocit ze jsem se vubec nevyprazdnil a pomalu vubec nejim a zapacham jak skazene vejce poradte

Vložit nový komentář