Poruchy spánku

Další názvy: problém se spaním

Poruchy spánku jsou v dnešní době velmi častým problémem. Lidé žijí ve stresu, jsou přepracovaní, střídají se jim noční a denní směny. To vše působí velmi negativně na jejich spánek.

Mezi poruchy spánku patří jak nespavost (insomnie), tak nadměrná spavost (hypersomnie). Dále také poruchy cirkadiánního rytmu jako je např. jet lag syndrom při leteckém překonávání časových pásem, a poruchy ve kvalitě spánku zahrnující náměsíčnost, noční můry, děsy, skřípání zuby, noční křeče v dolních končetinách, pomočování a abnormální chování v REM fázi spánku (fáze zodpovědná za zdání se snů).

O nespavosti najdete více v příznaku nespavost.

Nadměrná spavost je mnohdy dokonce horší než nespavost, protože lidé nemohou plnohodnotně strávit běžný den a většinu života pouze prospí. Jedná se buď o prodloužení nočního spánku, a nebo potřebu spánku v denní době.

Hypersomnie je zároveň častým příznakem některých chorob – deprese, demence, roztroušené sklerózy a infekčních nemocí mozku. Sekundární nadměrná spavost provází noční nespavost, kdy je člověk pak přes den unavený, nebo také obstrukční syndrom spánkovou apnoe (porucha dýchání při spánku, chrápání), syndrom neklidných nohou a psychózy.

Primární nadměrné spavosti (bez příčiny) se říká narkolepsie. Je charakterizovaná opakovanými usnutími v denní době, přičemž denní spánky jsou často krátkého trvání (5-30 min.) a nemocného osvěžují. Dalšími přidruženými příznaky mohou být kataplexie a spánková obrna. Kataplexie je náhlá ztráta svalového tonu při zachovalém vědomí před usnutím nebo po probuzení a při spánkové obrně jsou znemožněny volní pohyby za stejných okolností. Primární nadměrnou spavost lze léčit podáváním stimulancií (např. modafinil) a antidepresiv na spánkovou obrnu a kataplexii (v zahraničí se velmi osvědčil přípravek Xyrem).

Mezi poruchy cirkadiánního rytmu patří kromě již zmíněného jet lag syndromu také syndrom zpožděné nebo naopak předčasné fáze spánku, kdy nemocný usíná buď opožděně a budí se také v pozdních dopoledních hodinách, nebo naopak usíná příliš brzy a probouzí se časně ráno. V prvním případě jde často o mladé lidi a v tom druhém naopak o lidi starší. U těchto syndromů spí člověk dostatečně a není třeba spánek upravovat léky, pouze je dobré přizpůsobit denní režim tomuto posunutému spánku. Dá se však použít také hormon melatonin (a to i u jet lag syndromu a nespavosti).

U poruch spánku, které vznikly následkem nějaké jiné nemoci, je vhodné léčit základní příčinu.

Diskuze o poruchách spánku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: poruchy spánku

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: