Poruchy polykání

Další názvy: váznutí sousta, dysfagie

Poruše polykání se odborně říká dysfagie (dys=špatné, fygie=polykání). Jde o pocit váznutí sousta při polykání, které může být i bolestivé (viz. bolestivé polykání). Příčinou bývá nějaký chorobný proces v hltanu (horní dysfagie) nebo jícnu (dolní dysfagie).

Při horní dysfagii se mohou potrava nebo tekutiny vracet ven například nosem nebo může dojít k jejich vdechnutí, které je obzvláště nebezpečné. Proto při opakovaném pocitu váznutí sousta a dalších přidružených problémech určitě navštivte svého lékaře! Může se jednat o ucpání trávicí trubice nádorem, útlak zvětšenou štítnou žlázou, nebo neurologické a jiné poruchy (např. amyotrofická laterální skleróza, parkinsonský syndrom,…), kde vázne i samotný polykací akt.

Při poruchách v jícnu zprvu vázne polykání tuhých suchých soust (typicky rohlík nebo houska). Teprve později při postupu nádoru či zánětlivého zúžení (reflexní zánět jícnu) vázne transport kašovitých jídel a nakonec i tekutin, kdy se již jedná o velmi závažný stav!

Vzácně dochází paradoxně k váznutí polykání tekutin při poruchách svalstva a nervů jícnu (difúzní spasmus jícnu).

Polykání může být obtížné stále, nebo jen někdy, i v podobě záchvatů ucpání trávicí trubice s případným dušením. To závisí samozřejmě na dané příčině. Pokud dysfagie trvá krátce a dosti rychle se zhoršuje (od suchých soust k tekuté stravě) bez předchozích arminativ potíží (návratu potravy do dutiny ústní či do nosu), jde pak často o velmi závažnou nemoc, neotálejte proto navštívit svého lékaře! Řešení poruch polykání je uvedeno pod příznakem bolestivé polykání.

Diskuze o poruchách polykání

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: poruchy polykání

Váš příspěvek
sopok
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.20 16:37
polykání

Dobrý den mám problém s polykáním. Zůstane mi to visek v krku a někdy to trvá dloujo než to skončí. Prosím o radu co stím, pokud možno ne prášky. děkuji

Blabla3333
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.7.19 22:27
Polykani

:,( :jazyk: Dobrý den mám pocit špatného polykani po jídle mám pocit že mi kousek něčeho uvízl v krku pak mě to tlačí a po nějaké době odezní je to hrozně nepříjemné a bojím se že mě to udusí proto nejím už více stravy (rohlíky, jablka) víc jídel mohu poprosit za radu může to být i stresem ten mám dost

mirek (nick)
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.5.18 15:31
Poruchy polykání

Dobry den mam poruchy s polikanim nejdrive to zacne tak ze sem v klidu a najednou citim natekli jazyk a citim ze nemohu vubec nic polikat nemohu ani jist.jako by se mi vipinala motorika polikani nebo ja nwm kolikrat to dojde as vna pocit odpadnutí

stana1973
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.1.17 10:41
problem s polykáním

Dobrý den mám dotaz. mám problémi s polykáním. musím až dvakrát polknout..strašně se dávím a když si čistím zuby tak si nemohu vubec vyčistit jazyk..to se dávím až slzím. jakokdybych v tom krku něco bylo…bud nějaký srust a nebo nevím..a když jdu na hadici tak mám veliké problémy. musí mě uspat jinak se do krku nedostanou,,,co s tím..děkuji paní. Nová :oops:

MíšaPH
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.6.16 12:42
Polykání

Já nemohu vůbec jíst syrovou mrkev, pokaždé mi uvízne v krku a dusím se s ní až ji nakonec vykašlu ven, vím, že to vždy bude stejné, ale pořád zkouším, jestli to není jen náhoda, dělá mi to asi víc jak rok, je to hodně nepříjemné. Říkám tomu, že mám úzkou trubku, nikde jsem nebyla tak přemýšlím, čím to může být způsobeno.

Karel94
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.4.16 18:41

To může být i stresem špatné polykání též to znám :(

Iška 1311
134 příspěvků 25.12.14 20:22

Taki mam potiže s polikanim, nemužu polikat knedlyk ani pyvo

1341993
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.14 17:32
spatne polikani

Dobry den mam poruchy s polikanim nejdrive to zacne tak ze sem v klidu a najednou citim natekli jazyk a citim ze nemohu vubec nic polikat nemohu ani jist. byla jsem s tim u dr brali mi krev na vselijake testy vse bylo v poradku. dale me poslali na sono krku teke nic vse v poradku.dr mi rek ze to muze byt i psichyckeho razu ale kdyby to bylo tak jak pravy proc to pocituji a nemohu ani jist. jeste sem nikoho nepotkala s timto probleme rada bych to s nekym kdo ma tento problem probrala. snad to nekdy prejde

Vložit nový komentář