Poruchy hybnosti páteře

Další názvy: neohybná páteř

Co to znamená?

Nebývá pravidlem, že porucha hybnosti páteře postihuje jen starší lidi. Páteř je citlivá struktura, která celé dny drží naši vzpřímenou polohu. Ne každý má svalstvo kolem páteře natolik vyvinuté a natolik trénované, že dokáže tuto vysoce náročnou (ač se to nezdá!) polohu přirozeně, aniž by nepřetěžoval některé svalové skupiny nebo klouby. Vlivem tohoto přetěžování nezřídka vzniká ve vyšším věku artróza obratlů, která se projevuje stejně jako v jiných kloubech bolestí a sníženou hybností páteře.

Ale již jen samotné nevyvinutí svalů kolem páteře (spinálního systému svalů) může mít na svědomí řadu problémů, mezi něž patří rapidní omezení pohybů v páteři a bolest s tím spojená.

Poruchy hybnosti páteře nemusí být způsobeny jen artrózou. V mnohem nižším věku, než se na páteři projeví artróza, se může vyskytnout dědičné onemocnění, které se jmenuje Bechtěrevova choroba nebo chceme-li analyzující spondylitida. Jak už koncovka u druhého názvu (-itida) napovídá, jedná se o zánětlivé onemocnění, které má na svědomí postupnou fúzi obratlů. Fúze znamená postupné „srůstání“ páteře v jeden pevný sloup. Tyto změny jsou vidět na rentgenovém snímku, kdy páteř vypadá jako bambusová tyč. Tato choroba začíná nejprve jako bolesti v zádech, které jsou nejsilnější v nočních a ranních hodinách a typická lokalita bolesti je lidově řečeno v kříži (oblast sakroiliakálního skloubení), odkud postupuje směrem nahoru.

Co s tím lze dělat?

Pokud Vaše rodina není zatížena geneticky Bechtěrevovou chorobou a nepatříte zrovna mezi těch nešťastných 0,5% populace, které je touto nemocí postiženo, je ponejvíce na vině vaše vlastní pasivita k péči o páteř.

Následující rady v žádném případě nejsou vhodné pro lidi s náhle vzniklou akutní bolestí páteře a s její sníženou hybností! V takovém případě vyhledejte neprodleně ortopeda, který zahájí potřebnou léčbu, ale nikdy se nesnažte náhle vzniklou bolest případně náhle vzniklou neschopnost provést nějaký pohyb, dát do pořádku sami nebo i s pomocí maséra – je to přísně kontraindikováno.

Ale v případě, je-li bolest konstantní už delší dobu, po ránu cítíte ztuhlost páteře, dělá vám problémy se předklonit a dotknout se rukama země, zvednout těžší břemeno, tak je dobré začít se aktivně podílet na budování kvalitnějšího svalstva kolem páteře. Vhodné je cvičení, rehabilitace a toto prokládat vhodně zvolenými masážemi. Řada cviků je volně dostupných na internetu nebo je možné zakoupit knihu, ale doporučuji zajít si na několik lekcí s cvičitelem. Přeci jen, když se naučíte hned cviky provádět správně, nehrozí nebezpečí, že byste si ještě víc uškodili. Léčba Bechtěrevovy choroby je komplikovanější, spočívá v odborné rehabilitaci.

V zkratce na závěr

Omezená hybnost páteře nebo „bolesti zad“ jsou dnes problémem téměř každého člověka. Aby se jim předcházelo a ve vyšším věku nás nečekalo nemilé překvapení v podobě artrózy a degenerativních onemocnění páteře, měli bychom začít včas svému opěrnému systému věnovat dostatek pozornosti a péče.

Diskuze o poruchách hybnosti páteře

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: poruchy hybnosti páteře

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: