Poruchy hybnosti kloubů

Další názvy: poruchy funkce kloubů, omezení hybnosti v kloubu

Oč se jedná?

Na vyšetření hybnosti kloubů existuje řada vyšetření a rozebírat zde ve zkratce, kolik stupňů jaký daný kloub má obsáhnout je bezpředmětné, protože správné vyšetření ovládá jen zkušený lékař a protože zahltit zde čísly není účelem. Každý člověk ví, jak se v průběhu času mění hybnost jeho kloubů – ať už se s věkem zhoršuje nebo vlivem sportování zlepšuje. Zde se budeme věnovat té první variantě a to situaci, kdy je hybnost kloubů z nějakého důvodu zhoršena.

Nejčastějším důvodem proč se hybnost kloubů zhoršuje je v našich podmínkách artróza. Jedná se o onemocnění, při kterém dochází k destrukci (postupnému ničení) kloubní chrupavky, která fyziologicky pokrývá povrch kosti v kloubním spojení. Je to nezánětlivé onemocnění. Příčina artrózy není zcela známá. Vliv má rozhodně přetěžování velkých nosných kloubů (kyčle, kolena, v některých případech sem lze zařadit i ramenní kloub), a to buď nadměrnou tělesnou aktivitou, nejčastěji se toto týká vrcholových nebo hodně aktivních sportovců, nebo nadměrnou tělesnou váhou. Artróza se také často vyskytuje po úrazech nebo při vývojových vadách končetin – lidově řečeno nohy do O (varózní postavení kloubu) nebo do X (valgózní postavení kloubu).

Ve zdravém kloubu působí chrupavka a kloubní tekutina správně promazaný stroj a umožňují volný, plynulý pohyb v kloubu, při kterém člověk nepociťuje bolest. V případě, že je v kloubu artróza, pohyb vázne a bolí a rozsah pohybu v kloubu se postupně zmenšuje, u kyčle může dojít až k úplnému zatuhnutí kloubu (v případě, že nemocný nevyhledá včas lékařskou pomoc). Postihuje nejčastěji kyčel (koxartróza), koleno (gonartróza) nebo páteř (spondyloartróza). Časté jsou též bolesti při změně počasí.

Co s tím dělat?

Máte-li podezření na artrózu, vyhledejte vhodného ortopeda a nechte si udělat rentgenový snímek kloubů, které podezíráte. Je to velmi přesná zobrazovací metoda a výsledky jsou k dispozici ihned.

Problém ale je v tom, že na artrózu není lék. Můžete zkoušet preventivně užívat želatinové preparáty, ale připravte se na to, že jejich efekt nebude příliš vysoký. Stejně jako účinek dalších, reklamou propíraných preparátů. Větší účinek mívají injekce kyseliny hyaluronové přímo do kloubu. Kyselina hyaluronová je běžnou součástí kloubní tekutiny a vaziva. Tyto injekce vám aplikuje pouze ortoped a jejich použití je omezeno na silné případy artróz.

V raných stádiích artrózy je vhodná rehabilitace, přiměřený sport, který nezatěžuje nadměrně kouby – to znamená plavání či jízda na kole. Naprosto nevhodné sporty jsou běh, aerobik, častá chůze do schodů.

V případě, že je artróza v pokročilém stádiu (3. nebo 4. stupeň), bude vám pravděpodobně doporučena operace. Operace spočívá v totální výměně kloubu. Nejčastěji se v naší republice operují kyčelní klouby (totální nebo subtotální kyčelní endoprotéza) případně kolení kloub (totální nebo subtotální endoprotéza kolenního kloubu).

Ve zkratce na závěr

Jednu se o poruchu, která se v dnešní době týká téměř každého z nás. Prevenci lze vidět v co nejšetrnějším zacházení s klouby během celého života, snaha se nezranit při sportování či udržet si správnou váhu. Potravinové doplňky a životospráva jsou též vhodné, ale u již přítomné artrózy zázraky nedokážou.

Diskuze o poruchách hybnosti kloubů

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Cestování do Německa. včera v 20:16  Anonymní 9
Kontakt s nakaženým - onemocněli jste? dnes v 00:52  Sonarka 54
Test covid sms 20.10.21 23:11  Krista 1 12
Email test na covid-19 včera v 20:49  Gábííí 16
Ošetřovné - koronavirus 19.10.21 08:39  Elishka1 88
Pozitivni zak 18.10.21 04:31  j.a.n.i1 20

Napište prosím svoji zkušenost s: poruchy hybnosti kloubů

Váš příspěvek