Poruchy čití

Další názvy: hypestézie, snížené vnímání podnětů, snížení citlivosti, zvýšení citlivosti, anestezie, hyperstezie

Porucha čití znamená – vnímání doteku, tlaku, tahu, polohy, bolesti,** tepla nebo chladu**. Narušena může být jen jedna z těchto „veličin“, několik z nich nebo všechny a to na určitém místě zásobeném příslušným nervem nebo na celé končetině či končetinách a jiných místech (obličej, břicho, záda, …).

Sdruženo bývá postižení tzv. povrchového čití – pro bolest, chlad, teplo a částečně dotyk a lehký tlak nebo naopak čití hlubokého - pro vnímání vibrací, pohybu a polohy (pohybocit a polohocit znamenají, že člověk při zavřených očích neví, ve které poloze má např. nohu nebo prst ruky apod. a nevnímá svůj pohyb). Každý z těchto dvou systémů čití je veden odlišnými drahami do mozku k uvědomění. Postižení některé z drah v míše či v mozku při úrazech, nádorech, zánětech a jiných chorobách nervového systému může vést k poruše čití. Při postižení obou systémů vznikají globální poruchy čití.

Zvýšené a snížené čití

Čití může být buď zvýšené – např. brnění, mravenčení (viz. příznak „pocit mravenčení“), zvýšené vnímání bolesti bez adekvátních podnětů, nebo snížené až vymizelé (úplné ztrátě čití se říká anestezie a úplné ztrátě čití jen pro bolest se říká analgezie – odtud název léků proti bolesti – analgetika). Nebezpečím snížené citlivosti je větší náchylnost k poranění, popálení apod., protože lidem chybí pocit bolesti, který by je „chránil“.

Poškození nervu

K poškození nemusí dojít jen na úrovni míchy a mozku, ale také v samotném nervu, kdy jsou narušeny všechny modality v dané oblasti. Při postižení více nervů (u tzv. polyneuropatií, např. u cukrovky) vzniká porucha typicky na koncových částech končetin – v rozsahu „rukavice“ u rukou a „punčochy“ u nohou. Lidé necítí svou pantofli na noze apod.

Přechodná porucha čití

Někdy je čití porušeno pouze přechodně, jindy se naopak jedná o progredující onemocnění, které může vyústit v současnou poruchu hybnosti. Léčba záleží na konkrétní příčině a spadá do rukou neurologů. Pokud vás trápí déletrvající mravenčení na rukou nebo nohou či změněné vnímání bolesti, tepla, chladu apod., určitě navštivte svého lékaře, který vás pravděpodobně k neurologovi doporučí.

Diskuze o poruchách čití

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Jsem pozitivní a máme se stěhovat včera v 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24
Záchvaty po covidu 27.4.22 14:45  Aletta80 3

Napište prosím svoji zkušenost s: poruchy čití

Váš příspěvek
Nick Riviéra
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.1.22 22:54
Pro Ivanu

Latentní tetanie - nedostatek hořčíku, možná vápníku - může být způsobeno např. celiakií.

TAKINO
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.1.20 14:03
porucha čití v ústech

Už půl roku mám poruchu čití v ústech. Jazyk, rty, patro, obě čelisti. Když si čisím zuby, mám pocit, jako by byly ze dřeva. Ústa mám jak opařená vařící vodu - tedy pocitově a mám častečnou ztrátu chuti. Na jazyku se mi udělaly hluboké rýhy. Je to velice nepříjemný stav, hůře se mi i mluví. Lékaři mi nevěří, všechna vyšetření byla negativní.

Zdeněk Owl
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.3.18 11:44
Hypestezie chodidel

Mám znecitlivění prstů u nohou a pokračuje to dovnitř chodidla, rychlostí asi tak 1 mm za měsíc. To se nezdá moc, ale za několik let této hypestezie už to zasahuje až do úrovně PTP kloubů. Můj primární neurolog se domnívá, že to má souvislost s mými páteřními problémy, poslal mě na mnoho testů, na 4 týdny do lázní, ale výsledek je zatím nulový. Též mě odkázal na jiného, významného neurologa, který po studiu mého MRI a jiných testů se domnívá, že je to způsobeno zvýšenou hladinou cukru, protože tento problém mají cukrovkáři. Též mě odkázal na cévní, sono a jiná vyšetření, která nyní podstupuji. Test cukru okamžitého jsem snížil na 5.7 (max je 6.1) a též dlouhodobý cukr mám v normě (40), ale zatím změnu nepozoruji. Má-li někdo podobnou zkušenost s tímto problémem, prosím ozvěte se. Díky moc, Zdeněk.

DenčaK
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.7.17 11:27
Brnění ruky, boku

V pátek jsem se pravou rukou poškrábala na protilehlém rameni a od té doby mě brní pravá ruka, dnes se vzbudím a zjistím že se přidala i půlka pravého boku. Záda/páteř mě nebolí, bojím se jít k lékaři a nevím co s tím, žádné cviky mi nepomohly. :/ :/

Dalibor7
224 příspěvků 18.1.14 07:37

Nevím co to znamená, ale vím jedno, že i mladý člověk může mít potíže se zády a ty pak způsobují podobné potíže, které má vaše dcera. Jestli máte zájem, můžem na to přijít, ale chce to si osobně promluvit, třeba aspon po tel.

madla 73
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.1.14 14:30
porušené čití

Dobrý den,
co prosím znamená u u bolesti nohou, slabost, tuhnutí…v neurologickém nálezu. bez hranice čití??dcera má 18 roků a má opakované potíže s bolestí nohou. dříve sportovala, dnes to nejde.
Děkuji

Jitka 0507
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.11.13 03:46

Pro Ivanu,
Jestli máš zdravotní testy v pořádku, může to být psychické.
Zkus se podívat na stránky,, panické poruchy,, je to celkem běžné psychické onemocneni.
Mívala jsem velmi podobné stavy, navštívila jsem několik doktorů, prodělala několik testů, kde mi řekli, že jsem vlastně zdravá a ať zkusím psychologa nebo psychiatra, který se na tyto stavy specializuje.

maxx
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.3.12 17:35

ahoj, uplne stejne priznaky mam i ja, ursite stoji za namahu navsteva neurologa, coz ted jsem zrovna absolvoval v jedne prazske nemocnici, zatim nevedi co to je, ale uz jsem byl na CT, sonu, EEG, SSEP a lumbalni punkci…ceka mne jeste magneticka rezonance mozku a krcni patere…pry az to budu mit za sebou, tak mi to daji do jedne zpravy…ale kdyz jsem gugloval, tak to muze byt more nemoci spise neurologickeho charakteru ci autoimunnich chorob, kdy vlastne organizmus napada vlastni nervovy system nebo jiny organ…nic prijemneho to neni…

Ivana122
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.1.12 07:17
moje zkušenost

Začalo to asi před 2 lety. Vzbouzela jsem se s pocitem přeleželých míst kůže na spodních končetinách. Respektive pod oblastí kyčle. Nevěnovala jsem tomu pozornost, protože mě to nijak neobtěžovalo, ale postupem času se ta místa zvětšovala, nyní dosahují až ke kolenům a začala bolestivě reagovat na zimu a když do nich píchám špendlíkem, necítím vůbec nic. Necítím ani tlak a jsou necitlivá i na omak. Bohužel se k tomu přidává snížená citlivost kůže na levé straně krku, levého předloktí a levé strany obličeje. Třeba to s tím nemá souvislost, ale špatně se mě dýchá, mám vnitřní třes, houpe se mě žaludek a opravdu strašná jsou rána, která se vyznačují pomalu kolapsovitými stavy, kdy si myslím, že udeřila moje poslední hodinka. Velmi nepříjemný pocit je, když moje srdce začne bolestivě pobuchovat a k tomu se přidá pocit jako když vás někdo sevřenou rukou s ostrými nehty chytne za hrtan a mačká ho jakoby vás chtěl udusit, mám pocit otelého krku a špatně se mě dýchá. Pak se mě točí hlava, chce se mě omdlít a přidávají se zvláštní stahy snad křeče do břicha a hrozný pocit že mě někdo chce urvat obě klíční kosti. Pak to přejde, ale jsem KO a čekám kdy to přijde znovu. Srdce mám v pořádku, byla jsem na EKG i na ECHU. Mám stenozu kanálu v oblasti krční páteře. Na stavy jako bolení hlavy nasadím límec, ale nerozumím, co znamenají ta děsivá rána. Mívám to 4× do týdne. Poradil by někdo na koho se obrátit? Díky.

Vložit nový komentář