Poruchy chůze

Další názvy: problémy s chůzi, poruchy motoriky chůze

Poruchy chůze spolu s jinými poruchami hybnosti jsou známkou poškození míchy nebo mozku. Mezi poruchy chůze se většinou nepočítají úrazy končetin (zlomeniny, vymknutí apod.) a cévní, svalová a kloubní onemocnění končetin, které především pro svou bolestivost chůzi také znemožňují (viz. příznak „bolest končetin“).

Poruchou chůze v užším smyslu je tedy míněna nervová porucha znemožňující samotné vyvolání pohybu (ať už by byl bolestivý nebo ne, zkrátka pohyb nelze zahájit), nebo je vyvolaný pohyb slabý či nějakým způsobem modifikovaný (ne však pro bolest).

Poruchy chůze se tedy projeví buď jen lehkým snížením svalové síly, neobratností,* špatnou koordinovaností pohybu, nebo u těžšího postižení částečnou (paraparéza, obrna dolních končetin) nebo úplnou ztrátou pohybové aktivity (paraplegie*, ochrnutí dolních končetin).

Poruchy při onemocnění míchy

K poruše chůze dochází při poranění míchy, míšních nádorech a zánětech (méně často), při narušení cévního zásobení a metabolismu míchy, u roztroušené sklerózy a amyotrofické laterální sklerózy. Pokud je poškození míchy „povrchovější“ nebo jde i o poškození některého z nervů pro dolní končetinu, jedná se o tzv. chabou (periferní) parézu nebo plegii, kdy je končetina v bezvládném stavu, není v ní žádné napětí a rychleji atrofuje (atrofie - porucha výživy).

Lehčí poruchy

Při lehčích poruchách (čili spíše parézách než-li plegiích) a postiženích pouze jedné končetiny je chůze možná, ale pacient se nemůže dobře odrazit nemocnou končetinou, při chůzi na ni napadá, někdy ji táhne za sebou, jindy s ní dělá kratší kroky, nebo ji ke zdravé noze jen přitahuje. Při poruše dolních segmentů míchy (nejčastěji při útlaku vyhřezlou meziobratlovou ploténkou) není pacient schopen buď chůze po špičkách, nebo po patách. Když je porucha ve vyšších segmentech míchy, člověku se podlamují nohy v kolenou a není schopen vystoupit na židli nebo do schodů.

Těžší poruchy

Pokud je postižení míchy „hlubší“, jsou obvykle zasaženy nervové dráhy v míše, které vedou z mozku signály pro pohyb do končetin a obrna (paréza) nebo plegie se pak stává tzv. spastickou: V končetině je zvýšený tonus, je jakoby ztuhlá, nemůžeme s ní pasivně pohnout, při postižení pouze jedné končetiny (nebo lehčího postižení – parézy) se noha těžko odlepuje od podlahy, těžko se zvedá a ohýbá v koleni při pokusu o krok.

K obrnám může docházet také při postižení mozku úrazy, nádory a především záněty (např. dříve obávaná dětská mozková obrna).

Poruchy při onemocnění mozku

Zvláštní chůzí se vyznačují některá onemocnění mozku, která nevedou k obrnám, ale k poruše „doladění“ a koordinace pohybů, chůze je tedy možná, ale může být hrubá, nestabilní nebo pomalá. Jedná se o nemoci mozečku a bazálních ganglií - např. u Parkinsonovy choroby se chůze vyznačuje krátkými pomalými krůčky, obtížně se zahajuje, stejně tak činí problém změna směru pohybu (zatočení doleva, doprava apod.). U mozečkového poškození je chůze kymácivá nebo kolébavá, o široké bázi (viz. příznak chůze o široké bázi). Pramení to z nejistoty pohybu. Více se o těchto poruchách chůze dočtete v příznaku špatná koordinace pohybů.

Poruchy při psychiatrických onemocněních

Poruchy chůze jsou příznakem i některých psychiatrických onemocnění, ať už vrozených (mentální retardace apod.) nebo získaných. Např. při hysterii je chůze často bizarní s tendencí k pádům, vždy na stranu očekávaní záchrany a je o to výraznější, má-li člověk publikum.

Léčba poruch chůze

Léčba poruch chůze je mnohdy obtížná, zvláště u obrn a paraplegií, které jsou-li trvalé, prakticky už nemůže dojít k obnovení pohybu a léčba je pouze podpůrná (rehabilitace, pasivní cvičení, aby nedošlo k poruše výživy končetiny), některé parézy jsou však přechodného rázu (např. po některých zánětlivých onemocněních postihujících i nervový systém – po záškrtu a botulismu).

Léčba všech zmíněných onemocnění patří vždy do rukou lékaře!

Diskuze o poruchách chůze

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: poruchy chůze

Váš příspěvek
Franzišek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.8.20 08:10
poucha chůze

Mám podobné potíže jak ing. Trčka. chůze jako po dvou bodech, zhoršená prostorová orientace, neschopnost vnímat doteky na nohou-poruchy čití?,ve spánku nepozoruji nic, ihned jak se probudím cítím brnění nohou od kotníků dolů, nyní slábnou celé DK, zpočátku EMG neg.- neschopnost erekce, snížené Lbiido, zhoršení zraku uzavřeno jako atypický projev M. Parkinson - Isikom v dávce 1g,/24 hod bez efekzu, všechna vyšetření pátře a mozku neg.

Stastnaveronika
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.12.19 15:52

Jasně, když jsem za ním byla, tak mi řekl, že jsem se ho měla zeptat rovnou, a neběhat po lékárnách, doporučil mi kloubní výživu Orthomol arthro plus, která už i z mé vlastní zkušenosti mohu říct, že opravdu k něčemu je.

Darinakaspova1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.12.19 18:57

Mohla bych se tedy zeptat, co Vám přesně ortoped doporučil?

Stastnaveronika
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.12.19 18:53

Pokud máte problémy s bolestí kloubů, tak doporučuji navštívit svého ortopeda, který Vám určitě doporučí vhodnou kloubní výživu pro Vás, já jsem to tak udělala, a hned mi řekl, co je nejlepší, od té doby mám pokoj.

Darinakaspova1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.12.19 18:26

Našel by se tu prosím někdo, kdo by měl zkušenosti s opravdu kvalitní výživou na klouby? která opravdu pomáhá?

Ing.Jiří Trčka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.11.17 11:14
potíže při chůzi - dřevěnění a ztuhlost nohou

Dobrý den, mám potíže při chůzi, jak jsem shora uvedl, obdoba asi dle shora uvedených poruch při onemocnění mozku. Dle jednoho názoru neurologa náběh k Parkinsonově nemoci, další názor artritida.
Co tedy s tím? Zatím užívám Isicom 100mg, bez nějakého efektu.
Nyní mě bolí i záda v kříži a pravá kyčel v klidu i při chůzi.
Prosím o radu a jakou léčbu absolvovat.
Děkuji.
Jiří Trčka

imrich fery
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.6.16 00:09
jak se jmenuje me postizeni

Dobry den chtěl bich se dozvedet s ceho vznikly me bolesti a jak se jmenuje me postizeni. pret 10 lety se mi stal pracovni uraz kdyz sem spadl z leseni a narazil sem si bederní panev.
apsoloval sem mesic v nemocnici a po dalsim mnesici sem zacal znovu pracovat smensimi bolesmy patere. postupem casu se mi bolesti zvisovali a po deseti letech sem musel nechat praci jelikos nemohu chodit a stracim balanc a mam strasne bolesti nad bederni pateri a nohou nemohu stat delsi dobu, neujdu dele nez tri minuty

Mária Špániková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.6.16 17:00

Chcem sa spýtat či može vzniknut pareza dolnej končatiny pri operacii vyhrezu plotýnky? Dakujem.

Vjerka82
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.4.16 22:47
Obrana dolní končetiny

Dobrý den, manželovi dnes řekli, ze má obranu pravé dolní končetiny. Předcházel tomu pád. Zakopnul v noci o práh. Doktor mu dnes řekl, ze je to běh na dlouhou trať. Nic víc ani žádné léky, mastí…Chtěla jsem se zeptat, jak mu pomůžeme k opětovné hybnosti končetiny. Děkuji Vjerka

Gabriela54
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.7.14 21:48

Zdravím a prosím o radu, před několika dny jsem mela šílenou polest křečových žil na levé noze, ta později pominula, ale zjistila jsem, ze mně bzustalo píchání v kotníku až nártu a podlamuje se mi noha tak, ze už jsem několikrát spadla, vim, ze musím velmi opatrně, protože nevím, kdy se mi noha podlomi. Co to ma znamenat?? Děkuji za odpověď

Dana Kožešníková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.12 17:37
porucha chůze

Dobrý den. Řeším výrazné zhoršení pohyblivosti mé maminky. Pře 4 lety došlo k poškození mozku, jehož následkem bylo oslepnutí na jedno oko. Před dvěma lety došlo k tomu ještě ke zhoršování chůze. Připisovali jsme to věku, je jí 82 let. Vzhledem k tomu, jak se její pohyblivost změnila v posledních měsících - snad každý je horší a horší, začala jsem pátrat, co se děje. Ptala jsem se lékaře, kam jí doprovázím a dnes mi řekl, že je to následek té hlavy. Nedověděla jsem se, jak jí mohu pomoci. jestli by pomohlo nějaké cvičení nebo masáže. Pohybuje se ztěžka, pomalu, nejde jí se otočit, pohyb je bolestivý. Nohy jí jdou špatně ohýbat v kolenou, kotníky má napuchlé a levou nohu za sebou spíš táhne. CHodí s pomocí francouzské hole nebo chodítka, prakticky jen na WC a nejnutněji po bytě. Starám se jí o celou domácnost, jídlo, hygienu. Ráda bych jí její těžký úděl trochu ulehčila, dělám jí denně masáže, ale víc nevím jak pomoci.
D. K.

Vložit nový komentář