Pomočování

Další názvy: enuréza, pomočování v noci, enuresisi nocturna, pomočování přes den, enuresis diurna

Pomočování, enuréza, je mimovolní močení, které se vyskytuje po čtvrtém až pátém roku věku. Noční pomočování je nejčastější formou a nazývá se enuresis nocturna.

Příčin může být mnoho, může jít o vrozené vady močového měchýře, narušená souhra močového měchýře s nervovým systémem (dítě se nevzbudí potřebou močit), nízká sekrece antidiuretického hormonu v noci, často má enuréza rodinný výskyt.

Problém ovšem může také začít v souvislosti se stresem či psychickým traumatem. Pomočování je pro dítě i jeho rodinu problém, dítě se za problém stydí, může si připadat méněcenné a mít následné psychické problémy, problémy se začleněním se do kolektivu apod. Proto je pro takové dítě důležitá podpora rodičů a včas se svěřit s problémem dětskému lékaři. Porucha je léčitelná, například podáváním léků s podobným účinkem, jako má antidiuretický hormon (snižuje produkci moči) na noc.

Mimovolní úniky moči však často vznikají i v dospělosti, hovoříme pak o močové inkontinenci.

Inkontinence může mít také mnoho příčin. Stresová inkontinence je taková, kdy k úniku moči dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku, například při zakašlání, smíchu, běhu. Tento typ inkontinence má příčinu v poruše svalů pánevního dna a často trápí ženy, které rodily. Dá se vyřešit chirurgickým zákrokem.

Další typ inkontinence je urgentní inkontinence, v tomto případě má postižený problém s tím, že potřeba močit se objeví náhle a je těžko zvladatelná, nemocný tak nemusí stihnout dojít včas na toaletu. Tento problém lze léčit některými farmaky.

Inkontinence může být také reflexní, když je porušeno nervové spojení s močovým měchýřem, například po úrazu míchy, a močový měchýř se tak vyprazdňuje reflexně bez volní kontroly.

Každý typ inkontinence lze nějak řešit, tímto problémem trpí mnoho lidí a není třeba se stydět svěřit se svému lékaři.

Diskuze o pomočování

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: pomočování

Váš příspěvek
Erikavlachova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.3.20 21:01

Dámy řešila jste některá problémy s únikem moči? při smíchu nebo při zakašlání? měla bych to jít řešit k doktorce?

Darinakaspova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.11.19 12:10

Ano jistě, je rozdíl pokud si ji půjdete koupit sama, nebo si ji necháte napsat od doktorky, já jsem si ji brala na recept, a zaplatila jsem jen kolem 80 korun doplatek. Vyhledejte si inkontinenčí pomůcku diveen, najdete ji v několika lékárnách.

Gabinalovecka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.19 13:52

No je mi to trapné, a dost… mohla bych se na tu silikonovou pomůcku zeptat, kde se dá pořídit? a kolik tak stojí?

Darinakaspova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.19 10:58

To Vám vůbec nemusí být trapné, za to prostě nemůžete. Dá se to docela elegantně vyřešit, mě doktorka poradila, abych začala používat takovou silikonovou pomůcku, kterou si zavádím dovnitř, můžu jí mít celý den, a ani když jdu na záchod, tak ji nemusím vytahovat, a mám zase klid, můžu v pohodě zase chodit mezi lidi.

Gabinalovecka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.19 18:19

Dobrý den dámy, chtěla bych se zeptat touto cestou, protože je mi to velice trapné, jestli mi dokážete některá poradit, jakým způsobem bojovat proti samovolnému úniku moči?

jita1969
1 příspěvek 11.9.15 18:25

Dobrý den, chtěla bych se zeptat syn po větším požití alkoholu/pivo a tvrdý alkohol/se v noci pomoči. Může to být druh epilepsie, ledviny má v pořádku. je mu 25 let. Děkují

Vlastík67
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.2.12 17:20
Pomočování

Dobrý den. Je mi 17 let a už půl roku mě trápí pomočování. Za tento problém se stydím, proto ho nemůžu probrat se svým okolím. Když se pokusím tento problém najít na internetu, většinou mě odkáže na noční pomočování, ale mě tento problém trápí ve dne. Ve škole, doma, prostě nesouvisle.. Pohlavně ještě nežiji a gynekologické problémy nemám. Poslední dva měsíce mě tak 1-2× týdně bolí ledviny. Slyšela jsem, že pomáhají brusinky, tak je jím sušené a nebo piji brusinkový čaj, zatím bezvýsledně. Proto vás moc prosím o radu.

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: