Pomerančová kůže

Další názvy: celulitida, dolíčkovitá kůže, hrbolatá kůže

Pomerančová kůže, neboli celulitida, se vyskytuje především u žen v důsledku nerovnoměrného hromadění tuku, a to především na bocích, hýždích nebo stehnech. Statistiky uvádějí, že jí trpí přes 80 % žen. Podkožní vazivo není na všech místech stejně pevné a tuková tkáň nerovnoměrně vyklenuje na povrchu kůže v dobrné hrbolky a vkleslinky. Prameny uvádějí, že se dá rozlišit na několik stádií od téměř neznatelné celulitidy, která jde odhalit jen tzv. štípacím testem (kdy se kůže na hýždi nebo boku stiskne mezi dvěma prsty), přes mírnější stádia až do masivní celulitidy způsobující i bolest.

Celulitidou trpí prakticky jen ženy v důsledku jiného rozložení tukových zásob podmíněné ženskými hormony.

Léčba

Pokud u sebe objevíte celulitidu v jednom z jejích počátečních stadií, mělo by to být spíše varováním, že se její stav do budoucna může zhoršit. Celulitida není tak snadno odstranitelná, jak tvrdí například reklamy. Pokud jí nazveme nemocí, dá se říct, že je prakticky neléčitelná. Existují však chirurgické úkony zbavující celulitidy, které mohou být v krajním případě řešením, například liposukce. Pokud jde o masivní postižení celulitidou, kdy je například dané místo i bolestivé, může se být spojená se špatným lymfatickým odtokem z dané partie a tady je doporučeno kontaktovat svého lékaře a společně najít možné řešení.

Celulitida se objevuje nejčastěji při těhotenství, u žen s nadváhou a její výskyt se zvyšuje s nedodržováním správné životosprávy. Není však vyjímkou, že se může objevit i u mladých štíhlých dívek. Neexistuje zaručená rada, jak se celulitidy zbavit, ale dostatek pohybu, vyvážená a zdravá strava s nižším obsahem cukrů a tuků jsou způsoby, jak této spíše kosmetické záležitosti předcházet.

Diskuze o celulitidě

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: pomerančová kůže

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: