Pomalé hojení ran

Poškození tkání organismu prodělává následně několik fází hojení, které vyúsťuje buď v úplné zahojení bez známky předchozího poškození (například když se řízneme nožem při krájení cibule nebo když si malé dítě rozbije koleno, kůže je za několik týdnů úplně zahojena), nebo ve vytvoření jizvy (například po operacích). Záleží tedy na hloubce poškození (i při úrazu, který nepostihuje pouze kůži, ale je hlubší, může dojít k zanechání jizvy).

První fáze hojení

Bezprostředně po poranění dojde k vytvoření krevní sraženiny (trombu) v místě poškození, ta se pak během 7 dní rozpouští. U jedinců trpících poruchami srážení krve (například lidé s hemofilií, von Willebrandovou chorobou apod.) nebo rozpouštění sraženiny se hojí úrazová poranění pomaleji a hůře.

Druhá fáze hojení

V další fázi dochází k nahromadění zánětových buněk v místě poškození. Nedostatek těchto funkčních buněk (při leukémiích, lymfomech, vrozeném nedostatku některých bílých krvinek, u HIV infekce…) či naopak jejich nadbytek (při současných těžkých bakteriálních infekcích, které se do rány mohou dostat například po operaci nebo při špatném vyčištění rány po úrazu) znamená, že hojení bude probíhat pomaleji a může se zkomplikovat nějakou další infekcí.

Při tvorbě nové tkáně je zapotřebí vitamin C, aby se dobře vytvořilo kolagenní vazivo. Při jeho nedostatku tedy také dochází k poruchám hojení rány, která se po delší době může i znovu samovolně otevřít.

V době rekonvalescence jezte hodně zeleniny a ovoce!

Hojení může být také narušeno u diabetiků a starších lidí, kteří mají již zhoršené cévní zásobení tkání. To rovněž přispívá k pomalejšímu hojení ran.

Diskuze o pomalém hojení ran

Dotazy z poradny o pomalém hojení ran

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: pomalé hojení ran

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: