Pocit na zvracení

Další názvy: nauzea, nevolnost

Pocit na zvracení, nevolnost neboli nauzea má svou příčinu obvykle v mozku nebo v trávicí soustavě.

Především u dětí často souvisí s cestováním různými dopravními prostředky. Příčinou je nepoměr mezi vjemem zrakovým a signály přicházejícími z ústrojí pro kontrolu pohybu a rovnováhy v lebce. Těmto problémům lze snadno předejít pomocí léčiv dostupných v lékárně, i když někdy pomůže obyčejná žvýkačka nebo stálá konverzace za jízdy.

Pocit na zvracení je obvykle přítomen při podráždění žaludeční či střevní stěny požitím nevhodných potravin, nevhodnou kombinací potravin nebo pitím dráždivých tekutin (alkohol, káva). Na vině mohou být i závažnější onemocnění trávicí trubice, například infekční onemocnění, otrava z potravin nebo částečná neprůchodnost střev.

Nevolnost vzniká i při extrémních smyslových vjemech (silné pachy, odpudivé scenérie), u labilnějších osob může být vyvolána pouhými představami.

Je přítomna jako doprovodný jev u závrati (viz. závrať). Dále může být příznakem otrav (drogami, rostlinami, alkoholem), vysokého nitrolebního tlaku a vyskytovat se po úrazech hlavy (pak by měl být postižený po úraze vyšetřen např. na chirurgické ambulanci).

Pocit na zvracení taktéž může být součástí obtěžujících vegetativních projevů při obyčejné trémě.

Nejsou-li přítomny jiné alarmující příznaky jako například zmatenost či poruchy vědomí a zvláště nedospěje-li nausea až ke skutečnému zvracení, není obvykle nutné s tímto příznakem navštěvovat lékaře. Pomoci si můžeme klidným hlubokým dýcháním.

Diskuze o pocitu na zvracení

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: pocit na zvracení

Váš příspěvek
among1
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.5.22 06:54

The blog is really interesting. with many interesting and outstanding articles. Thanks for sharing such impressive articles. Continue to update!
among us 2

Helena 1234
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.12.17 11:39
Costo pocit na zvraceni obcas i prujem

Dobry den co muze znamenat uz od 24.12. nam pocit na zvraceni a obcas i prujem jak voda..Pouze piji horky caj rohliky, banany, jabko oloupane…vcera 27.12. jsem si dala vanocku a vecer mi bylo opet spatne…Mislite si ze je to vyroza, nebo nevo jineho…Dekuji

Ivana Vilendnerova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.8.16 15:12
BIAA

Musim byt velice opatrna na to co jim určite potraviny mi dělaji zle Jako mák fazole bíle pečene brambory i některe konbinace potravin

zolo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.4.15 15:30
ahoj

Dobrý deň.
Ako začať. Asi pred cca mesiacom mi začalo byť zle. Klasicky ale potom som mal len pocit na zvracanie.Na Veľkú Noc som vracal a inak už nie. Vyštrenie na HP mám v poriadku a aj na sone som bol a bolo všetko v pohode. Mávam to asi celý deň. Z týždňa mi ne asi 5-6 dní zle teda pocit na zvracanie. Niekedy ma pritom bolí hlava.Som strašný hypochonder a obávam sa rakoviny žalúdka. Niekedy ma aj brucho bolí a mám tlak nad žalúdkom. Už nemám ani pocit na zvracanie ale mám taký pocit že keď si grgnem je mi lepšie. Prosím vás o radu ďakujem veľmi pekne

jitulíček
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.13 20:33
pořád bych zvracela nevím co s tím :-)

8o
pa Jitka

Vložit nový komentář