Pocení

Další názvy: hidróza, perspirace

Každý člověk se potí, někdo méně, někdo více. Pot je za normálních okolností vlastně zdravý, protože se jím vylučuje řada odpadních látek (močovina, soli, kyseliny,..). Potní žlázy jsou rozptýleny po celé kůži s výjimkou okraje rtů, vnitřní plochy předkožky a nehtového lůžka. V nejhustším seskupení jsou však na dlaních, chodidlech a na čele.

Přípravky proti potu

Pot nejvíce zapáchá v podpaždí, protože tam jsou umístěny nejen klasické potní žlázy, ale i žlázy aromatické, vyskytující se v blízkosti chlupů. Je proto vhodné používat každý den deodoranty (na odstranění zápachu), stačí jednou ráno a účinek pak vydrží celý den. Antiperspiranty (ty ucpávají potní žlázy a zamezují pocení jako takovému) mohou způsobovat podráždění pokožky, nejsou tedy pro řadu lidí vyhovující. Existují i speciální krémy, které se dají zakoupit v lékárně, někteří lidé je však opět špatně snášejí. Novinkou je dnes aplikace botulotoxinu ve formě injekcí, která se provádí opakovaně po 8-12 měsících (její účinek je časově omezený) nebo chirurgické odstranění potních žlázek, obojí vás ale také vyjde na pěkné peníze.

Pocení je někdy známkou závažnějších chorob jako jsou tuberkulóza a nádorová onemocnění (člověk se potí hlavně v noci), záněty srdce, infarkt myokardu, žlučníkový záchvat, zápal plic a jiná horečnatá onemocnění, nemoci štítné žlázy a některé hormonální změny (menstruační cyklus, puberta, menopauza).

Častými příčinami pocení jsou také nezdravý životní styl, obezita, stres, alkohol, kořeněná jídla, kofein, nikotin a některé léky.

Pocení pociťujeme i při angíně nebo chřipce, když horečka rychleji ustupuje po podaných lécích (paralen, brufen,…) nebo zábalech či léčivých koupelích. Pořádně se vypotit pod peřinou při vysokých horečkách je zdravé. Zbytečné je to jen u zvýšených teplot, kdy je žádoucí teploty nesnižovat (žádné léky ani jiné prostředky), aby organismus se svým onemocněním bojoval.

Při podezřele zvýšeném pocení (obzvláště v noci) a jiných přidružených příznacích proto raději navštivte lékaře!

Diskuze o pocení

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Rouška + brýle 21.9.21 21:40  negra 13
Jeden pozitivní v kroužku 20.9.21 21:26  Janli 5
Post-covid syndrom 20.9.21 10:27  bublinek 11
Strach z testu 18.9.21 20:38  shadowbabe 67
Smysluplnost opatření 21.9.21 11:16  Pudloslava 70
Covid Delta příznaky malé děti 18.9.21 16:17  stinga 9

Napište prosím svoji zkušenost s: pocení

Váš příspěvek
Mamba123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.7.21 18:39
Jenvox

Vyzkoušejte Jenvox proti pocení a zápachu

Tonny.k
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.17 17:35

Já mám výborné zkušenosti s iontoforézou OZO-OZO. SKvělé výsledky a výborný pocit.

Lexa.h
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.17 15:34
pryč s pocením

Taky mám výborný zkušenosti s Antipe. Můžu jen doporučit. Za mě SUPER.

Jožmi
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.6.16 09:44
Stop pocení

Mě poradila doktorka na pocení iontoforézu Antipe. Nejprve jsme zkoušeli vše možné, ale nic nepomáhalo na delší dobu. Až s Antipe pocení zcela odešlo. Můžu ji jen doporučit.

ant. skrivanek
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.8.15 16:32

Jiz 3roky se neustale potim po celem tele-jakmile se pohnu. Lekari si s tim nevedi rady. Pouzival jsem pripravky na basi hliniku, salvej i ruzne perspiranty, bez efektu. Muzete mi poradit? Dekuji

Johnny1212
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.9.13 18:43
pocení dítěte

Dobrý den,
mám 2,5 letou dceru, která se stále potí na nose a pod očima. Tedy v těchto oblastech nejvíce. Když byla miminko, tak hlavně při kojení. Nyní téměř stále když se soustředí. Je pravda, že není tintítko - 17,5kg. Ale je velmi pružná a zručná - jízda na kole, skoky,…
Mám obavy, zdali pocení není spojené třeba s ledvinami. Stále se jí tvoří krůpěje rosy.
Děkuji za odpověď.
Andy

Vložit nový komentář