Plynatost

Další názvy: flatulence, nadměrný odchod plynů, větry

Plynatost znamená nadýmání spojené s odchodem plynů (větrů). Odborně se tomuto stavu říká meteorismus nebo flatulence. Plynatost vás může obtěžovat zejména psychicky, pokud jste zrovna někde ve společnosti. Dá se však tlumit léky a pamatujte, že vždy je lepší plynatost, než její opak – zástava odchodu plynů, která je varujícím příznakem některých onemocnění.

Příčiny plynatosti

I plynatost může být projevem nemocí často spojených s průjmem a bolestmi břicha (někdy až křečovitými). Většinou se jedná o poruchu v tenkém nebo tlustém střevě, ale stejné příznaky může vyvolat i žlučník! V tenkém střevě probíhá štěpení potravy na jednodušší látky, které snáze pronikají stěnou střeva. Pokud některý s enzymů, způsobujících tento rozklad, chybí, pak se nerozložená potrava dostává do tlustého střeva, kde ji štěpí bakterie v tlustém střevě normálně přítomné. Bakterie to však „neumějí tak hladce“, proto při jejich činnosti vznikají i plynné látky (metan, oxid uhličitý, vodík, sirovodík) unikající pak jako známé „větry“. Z enzymatických poruch se s tímto jevem můžeme setkat u tzv. deficitu laktázy (nesnášenlivosti mléka pro nedostatečnou enzymovou aktivitu), sprue a jiných tzv. malabsorpcí (špatná vstřebatelnost potravy).

Mnohem častěji však dochází k tomuto fenoménu při konzumování nestravitelných jídel – luštěnin (fazolí, hrachu, čočky apod.), zelí a některého ovoce (peckovin, hrušek). Naše tělo pro tyto složky potravy nemá příslušné enzymy, a tak nás po jídle nesmí překvapit zvýšený odchod plynů jakožto opětovný výsledek střevních bakterií.

Jindy plyny nepochází ze střeva, ale ze spolykaného vzduchu (dusík, kyslík), který se z valné většiny ve střevě vstřebá, ale část uniká ve formě větrů. Tento typ plynatosti také dobře známe, pokud se napijeme minerálky nebo jiného bublinkového nápoje (syceného oxidem uhličitým).

Léčba

Plynatost tedy vzniká po konzumaci určitých jídel, kdy postačí vzít si tabletu simeticonu (Espumisanu), nebo je projevem nějaké choroby trávicího systému. Již jsme si řekli o enzymatických poruchách, které se řeší většinou dietou – vynecháním té složky potravy, jež způsobuje potíže – a u chybění laktázy také podáváním kapslí obsahujících Lactobacillus acidophilus. Existují ale i další příčiny plynatosti: Mohou to být divertikly tlustého střeva (výchlipky, kde se zadržuje potrava), kameny a záněty ve žlučníku, choroby jater a vzácně i slinivky břišní (tam většinou dominují jiné a horší příznaky) a dráždivý tračník, což je porucha nervového řízení střeva, kdy má člověk třeba jen pocit nadýmání, ale plyny ve skutečnosti neodcházejí. Jedná se o zvýšený tonus střev, kdy i normální střevní obsah je vnímán jako nadměrný. Někdy se však u dráždivého tračníku plyny skutečně vytvářejí a odcházejí.

Onemocnění není závažné, ale těžko se léčí, kromě léků působících na střevo se podávají i různá psychofarmaka a v některých případech není od věci doplňující psychoterapie.

Ke zmírnění příznaků plynatosti vyzkoušejte Espumisan (působí proti nadměrné tvorbě a hromadění plynů), také pomáhá pravidelná fyzická aktivita. Při nadýmání, kdy se ale nedaří odchodu plynů, je možné použít rostlinné silice (z heřmánku, anýzu, fenyklu, kmínu apod.) ve formě aromatických vod (aqua karminativa) nebo čajů. Pokud trpíte potíži dlouhodobě (a nejedná se tedy o náhodné požití „knedlo- vepřo-zela“), poraďte se o tom se svým lékařem!

Diskuze o plynatosti

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: plynatost

Váš příspěvek
rofl.rofl
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.16 14:17
nejlepsi lek

Nejlepsim lekem proti nadymani je kysane zeli, podomacku udelane! Spolehlive vyleci protoze obsahuje cca 10000× vice probiotickych zivych bakterii nez je v laktobacilech, vyzkouseno… Recept je: nakrajet zeli, osolit, upechovat az pusti stavu a nacpat do sklenic s kminem a kouskem jablka, tak aby vsechno zeli bylo pod urovni hladiny stavy, kterou pustilo (kvasi bez pristupu vzduchu pod vodou). Davam ho do klasickych sklenic od okurek s vicky omnia, nebo obyc uzaviratelnymi vicky. Pod to dam pekac, protoze zeli ma pri kvasini tendenci nabirat objem a skrze vicka odkapavat. Presne za 3tydny v nem prevladnou probioticke mikroorganizmy (PH pri kvaseni). Navic je to dokonala pochoutka.

maminka sára
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.8.15 09:56
plynatost

Zkoušela jsem fenykl, kmín i upravit stravu…ale pomohl až Espumisan…jako tabletky jsem brala i v těhotenství a ve formě kapiček dávám i synovi a prdíky už ho téměř netrápí :dance:

povolnice33
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.14 10:54

Nejlepší na plynatost a nevíc osvědčený mám espumisan. je fakt super, zabírá dobře a rychle

Lukrecia Bordža
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.14 19:50
Plynatost

Radši nevzpomínat, jak jsem protrpěla první těhotenství, když jsem ještě nevěděla, že se i v těhotenství dá brát Espumisan. To už nebyly „problémy s plynatostí“, to byl fakt očistec. :zed: Teď čekáme druhé mimi a zobu pravidelně, potíže jsou pryč.

Kosiště
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.14 19:47

Na plynatost trpím od puberty a jednoznačně nejlepší výsledky mám s Espumisanem. I když ho musím brát pravidelně a v množství větší než malém. :mrgreen:

peterja620
29 příspěvků 24.10.14 18:13
Na nadýmání vynikající kapky

Omlouvám se ale ve svém příspěvku z 21.10.14 jsem uvedl špatný mail. správně je peterjabb@email.cz

Agotha
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.10.14 17:53
espumisan

Espumisan pomáhá, někomu ale nezabere hned, je třeba ho brát dlouhodobě. Mám zkušenost od mimina, asi po třech dnech užívání se potíže upravily, takže je možné, že to u dospělého Espumisanu bude totéž. :D

peterja620
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.14 13:56
Na nadýmání vynikající kapky

Pokud má někdo zájem si srovnat trávení i žlučníkové potíže používejte kapky Emulips, nebo Emulips Forte. Podrobnější informace poskytnu až budu vědět Vaše konkrétní potíže. Můžete mi psát na mail peterja620@email.cz

splouch33
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.10.14 10:36
včerejšek

Já zrovna včera měla docela obtíž..netuším z čeho, ale cítila jsem se hrozně nadmutá..bohužel to nešlo ani ven a odpoledne mě šíleně píchalo v břiše..povolilo to až dnes ráno. několikrát jsem slyšela pozitivní ohlasy na espumisan, tak příště zkusím, protože trpět skoro 20hodin bylo šílený a nepomáhalo mi nic. kdybych espumisan měla doma, tak jsem to prubla…někdo případně ještě nějaký tip?

nemoc je neznalost
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.5.13 22:52
cvičení

Dobrý den, díky za velmi zajímavý příspěvek. Mohl byste prosím přesněji popsat jak se cvičení provádí? případně odkázat někam kde to je detailně popsáno a jak se cvičení nazývá… jde o pranajamu? díky moc. Konečně někdo v diskusích nedoporučuje jenom léky…

HonzaJan
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.12.12 17:30
Technika jógového dýchání

Rád bych se podělil o svou zkušenost. Zhruba 10 let trpím nadýmáním. Vyzkoušel jsem snad vše od běhání po doktorech, úpravy jídelníčku, léků typu Espumisan, Degasin, nic nezabíralo. Jediné co trochu pomáhalo bylo omezit stres.

Nedávno jsem však díky józe oběvil úžasný způsob, jak se zbavit přebytečných plynů dříve než se dostanou do tlustého střeva, kde dělají největší neplechu.

Stačí hluboký nádech do břicha, který postupně přeléváte do hrudníku. Nejlépe ve stoje. Pokud ucítíte tlak v oblasti pod hrudníkem, máte nejspíše v tenkém střevě nahromaděný plyn, který musí pryč.

Proto nepřestávejte s tímto způsobem dýchání a pomáhejte si nuceným říháním. Uvidíte, že plyny začnou postupně odcházet vrchem, což je určitě příjemnější než čekat až se večer nahromadí v tlustém střevě.

Mě se velmi osvědčilo, udělat si denně tak 2-3 takovéto dýchací pauzy. Ale dýchám i častěji během dne, kdy si jen vzpomenu (třeba cestou z práce apod.). Během měsíce se mi díky této technice zlepšilo zažívání, nadýmání omezilo na minimum a zlepšila se nálada. Možná i proto, že orgány včetně mozku jsou lépe zásobovány kyslíkem.

Rozhodl jsem se nenechat si tuto radu pro sebe, jelikož sám vím, jak nepříjemné nadýmání je. Budu rád, pokud tato technika pomůže někomu dalšímu. Pokud ano, šiřte tuto radu dál. Díky

Vložit nový komentář