Pleurální výpotek

Další názvy: nahromadění tekutiny v pleurální dutině, empyém

Pleura je tenká výstelka hrudní dutiny tvořená plochými buňkami a vrstvičkou pojiva. Má dva listy, z nichž první těsně obaluje plíce (viscerální pleura) a druhý přiléhá k hrudní stěně (pleura nástěnná). Při dýchání o sebe oba listy třou, ke snižování odporu při tření je přítomno malé množství tekutiny. Při zvýšeném množství tekutiny v dutině mezi pleurálními listy hovoříme o výpotku. Jedná se o příznak, který může zjistit pouze lékař při vyšetření hrudníku.

Jeho nejčastější příčinou je selhávání čerpací práce srdce, při němž se zvyšuje tlak v plicním řečišti a tekutina je po tlakovém spádu „filtrována“ do pleurální dutiny. Obdobně vzniká výpotek při plicní embolii, tedy ucpání plicní tepny vmetkem pocházejícím z jiné části těla.

Zánětlivý výpotek se objevuje při postižení plicní tkáně infekcí viry, houbami nebo bakteriemi. Zprvu čirý výpotek může být postupem doby obsazen množstvím bílých krvinek a mikroorganismů; pak hovoříme o empyému, čili hnisu v hrudní dutině. Empyém vzniká i při provalení plicního abscesu (ohraničené dutiny vyplněné hnisem) do dutiny pleurální.

Spolu s otoky končetin a vodou v dutině břišní (ascitem) se výpotek objevuje při nízkém příjmu bílkovin nebo při poruše tvorby krevních bílkovin při onemocnění jater.

V neposlední řadě mohou být na vině i plicní nádory nebo nádory na pleuře, a to jak nádory primární (nádor pochází ze tkáně, kde je umístěn) nebo metastázy (rozsev nádorových buněk z primárního ložiska nacházejícího se jinde v těle).

Diskuze o pleurálním výpotku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Tinnitus - po ockovani covid dnes v 07:41  hospodki 2
Po covidu se mi točí hlava včera v 20:56  Rachelkaaa 11
Nepřišel výsledek PCR testu včera v 15:06  chacharka 17
Covid v jedné domácnosti dnes v 08:19  Giovanna1 44
Orální sex po covidu 23.1.22 22:09  kavenka 9
Dotaz - partner anti. test pozitiv - může dítě do školy? včera v 18:02  Oli.Lyon 75

Napište prosím svoji zkušenost s: pleurální výpotek

Váš příspěvek
Laura Santibanezova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.6.15 02:05
Je možné že dojde až k úmrtí?

Dobrý den chtěla bych se poptat, pokut zistí a chce vyloučit hypoték hrudní, nebo plicní, je možné že dojde k nečekané smrti? Co znamená vlastně vypotek? Chtěla bych znát a poprosit. Z čeho se ten vypotek udělá? Děkuji předem za odpověď na mou otázku, a dotazů. S pozdravem Marie. A Vlastně dá se léčit hypoték.?

Vložit nový komentář