Pleurální výpotek

Další názvy: nahromadění tekutiny v pleurální dutině, empyém

Pleura je tenká výstelka hrudní dutiny tvořená plochými buňkami a vrstvičkou pojiva. Má dva listy, z nichž první těsně obaluje plíce (viscerální pleura) a druhý přiléhá k hrudní stěně (pleura nástěnná). Při dýchání o sebe oba listy třou, ke snižování odporu při tření je přítomno malé množství tekutiny. Při zvýšeném množství tekutiny v dutině mezi pleurálními listy hovoříme o výpotku. Jedná se o příznak, který může zjistit pouze lékař při vyšetření hrudníku.

Jeho nejčastější příčinou je selhávání čerpací práce srdce, při němž se zvyšuje tlak v plicním řečišti a tekutina je po tlakovém spádu „filtrována“ do pleurální dutiny. Obdobně vzniká výpotek při plicní embolii, tedy ucpání plicní tepny vmetkem pocházejícím z jiné části těla.

Zánětlivý výpotek se objevuje při postižení plicní tkáně infekcí viry, houbami nebo bakteriemi. Zprvu čirý výpotek může být postupem doby obsazen množstvím bílých krvinek a mikroorganismů; pak hovoříme o empyému, čili hnisu v hrudní dutině. Empyém vzniká i při provalení plicního abscesu (ohraničené dutiny vyplněné hnisem) do dutiny pleurální.

Spolu s otoky končetin a vodou v dutině břišní (ascitem) se výpotek objevuje při nízkém příjmu bílkovin nebo při poruše tvorby krevních bílkovin při onemocnění jater.

V neposlední řadě mohou být na vině i plicní nádory nebo nádory na pleuře, a to jak nádory primární (nádor pochází ze tkáně, kde je umístěn) nebo metastázy (rozsev nádorových buněk z primárního ložiska nacházejícího se jinde v těle).

Diskuze o pleurálním výpotku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
PCR test týden po očkování včera v 11:31  ritterqa 19
Může mít miminko covid? 20.6.21 22:10  vokishka 31
Cesta do Polského Těšína za nákupem 19.6.21 22:14  vokishka 3
Testování před návratem do ČR ze zahraničí 18.6.21 20:21  LaPaloma 4
Covid test u kadeřníka 18.6.21 08:18  jednoslunicko 10
Covid , existuje či ne? Znám pravdu a napíšu vám ji. 16.6.21 09:32  admin 152

Napište prosím svoji zkušenost s: pleurální výpotek

Váš příspěvek
Laura Santibanezova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.6.15 02:05
Je možné že dojde až k úmrtí?

Dobrý den chtěla bych se poptat, pokut zistí a chce vyloučit hypoték hrudní, nebo plicní, je možné že dojde k nečekané smrti? Co znamená vlastně vypotek? Chtěla bych znát a poprosit. Z čeho se ten vypotek udělá? Děkuji předem za odpověď na mou otázku, a dotazů. S pozdravem Marie. A Vlastně dá se léčit hypoték.?

Vložit nový komentář