Plešatost

Další názvy: alopecie

Plešatosti se odborně říká alopecie (ztráta vlasů). Dochází k ní buď tak, že větší procento vlasů se dostane do konečné fáze růstu, kdy dochází k vypadnutí vlasu (normálně je to pouze cca 100 vlasů denně), což se může stát třeba po porodu, nebo jsou rostoucí vlasy „otráveny“ cytostatickou léčbou, thaliem a ionizujícím zářením. Po odeznění toxického účinku vlasy obvykle znovu narostou.

Ztráta vlasů může být celková, nebo jen na určitém místě (bývá okrouhlého tvaru) jako je tomu např. při systémovém lupus erytematodes nebo bez prokázané příčiny. Takto ohraničená ložiska bez vlasů se léčí kortikoidy, sulfony (Dapsonem) nebo cignolinem.

celkové plešatosti dochází především vlivem hormonů (androgenů) a dá se v tomto případě léčit estrogeny, minoxidilem nebo antiandrogeny.

Vypádávání vlasů po porodu (dochází spíše k prořídnutí, než k úplnému vypadání) se do několika měsíců také obvykle normalizuje.

Existuje však i alopecie zanechávající jizvy (po proběhlém kožním onemocnění, zánětu, nádorovém procesu, onemocnění pojiva, sarkoidóze a dalších nemocech), která bohužel vede k trvalé plešatosti bez účinné léčby, protože mechanismy k ní vedoucí nejsou dosud přesně známy.

Diskuze o plešatosti

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Cestování do Německa. včera v 20:16  Anonymní 9
Kontakt s nakaženým - onemocněli jste? dnes v 00:52  Sonarka 54
Test covid sms 20.10.21 23:11  Krista 1 12
Email test na covid-19 včera v 20:49  Gábííí 16
Ošetřovné - koronavirus 19.10.21 08:39  Elishka1 88
Pozitivni zak 18.10.21 04:31  j.a.n.i1 20

Napište prosím svoji zkušenost s: plešatost

Váš příspěvek
jack9080
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.9.21 07:36

Great way for all windows users access this app alarm windows it is best time manage here

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: