Petechie

Další názvy: purpura

Petechie vypadají jako drobné červené až fialové tečky na kůži nebo na sliznici, a jsou to vlastně drobné výronky krve z těch nejmenších cév.

Mohou vzniknout i u zdravého člověka, který je vystaven nějakému násilí, při kterém malé cévy v daném místě popraskají, například pokud vyrobíme na určitém místě kůže dostatečný podtlak, zajisté se petechie objeví.

Pokud vznikají samovolně nebo jen po nepatrném násilí, svědčí to o nějaké chorobě. Jejich výskyt může ukazovat na nízký počet krevních destiček v krvi (odborně trombocytopenie), také se vyskytují během některých infekčních horečnatých onemocnění. Vzácnější příčinou jsou některé vaskulitidy, zánětlivá onemocnění cév.

Petechie, které se objevují bez jasné vnější příčiny, by měly být důvodem návštěvy lékaře, mohou být projevem vážného interního onemocnění.

Diskuze o petechii

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Lékař během karantény dnes v 07:01  Ou 24
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21
Která vakcina na covid je nejlepší 25.10.21 10:32  Klára 11

Napište prosím svoji zkušenost s: petechie

Váš příspěvek
katyitka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.2.14 22:59

Dobrý den je mi 14 let na břiše, obličeji a nad prsem se mi objevili malé červené tečky, ukázala jsem
to mamce a ona mi rekla ze se moc prohlížim a to je vše, take mam uz dlouho studene ruce co bych měla dělat? děkuji za odpoved!

nemocná
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.4.12 11:01
Jak se to léčí?Co dál?

Slité drobné výrony krve/na nohou a stehnech/,bolesti svalů ,silná únava,/diagnoza?-další sklerodermie,přeléčená?borelioza/ v 98roce-podle příznaků a nálezu /.Něco mě rozjelo…Jakou šanci mám…mám 3 malé děti do 4let. :kytka: Miminko jsem odstavila-8měsíců. :hug: Poraďte čím začít.Mám odebranou krev a čekám…,co to vlastně je. :srdce:

Vložit nový komentář