Pergamenová kůže

Kůže, která má narušenou výživu, se stává chladnější, sušší, tenčí, ztrácí ochlupení, vzhledově se podobá pergamenu.

Často se s takovou kůží můžeme setkat na bércích u lidí s chronickou žilní nedostatečností dolních končetin (křečové žíly) v rámci tzv. varikózního ekzému. Tento ekzém se vyskytuje zejména kolem kotníků a kůže je zde zabarvená do hněda krevním barvivem, které se zde zvýšeně ukládá. Vzniká, když se v žilách městná krev a nemůže správně obíhat kvůli méněcennosti žil. V takovém terénu pak dále hrozí vznik bércového vředu. Léčba spočívá zejména ve vyživující péči o pokožku pomocí krémů a léčbě křečových žil – nošení kompresních punčoch, režimová opatření, léky zlepšující napětí žilní stěny, popřípadě chirurgická léčba. Správný postup navrhne lékař.

„Pergamenová kůže“ může vzniknout i v souvislosti s jiným onemocněním, v tom případě Vám poradí kožní lékař.

Diskuze o pergamenové kůži

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
PCR test týden po očkování včera v 11:31  ritterqa 19
Může mít miminko covid? 20.6.21 22:10  vokishka 31
Cesta do Polského Těšína za nákupem 19.6.21 22:14  vokishka 3
Testování před návratem do ČR ze zahraničí 18.6.21 20:21  LaPaloma 4
Covid test u kadeřníka 18.6.21 08:18  jednoslunicko 10
Covid , existuje či ne? Znám pravdu a napíšu vám ji. 16.6.21 09:32  admin 152

Napište prosím svoji zkušenost s: pergamenová kůže

Váš příspěvek
VendyS52
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.6.17 21:21
mast na zklidnění pergamenové kůže

Sama mám problém s pergam. kůží na dol. končetinách /jsem již senior/, používám propolisovou mast PROPOLIS Herbal Balm od fy.Palacio.CZ. Na štítku uvádí: propolisová mast na suchou pokožku, regeneračnímast s propolisem, bylinnými extrakty/je tam uvedeno i konopí, aloe, kaštan, kostival, měsíček…/ pro péči o suchou, rozpraskanou a podrážděnou pokožku, i na suché rty. Doporučuje se důkladně vetřít do kůže, to ale při pergam. kůži nelze bez dalšího poškození, takže v rukou „nahřeji“ a pak zlehka nanáším, teprve když se i na noze jakoby rozpouští, opatrně roztírám. Příjemně voní po medu, účinkuje rychle, přestane napínání a svědění kůže. Hojí i popraskané paty. Je poměrně levná, kolem 70,–Kč/120 g kelímek/.Existovala podobná mast se s názvem " propolisová mast s medem a včelím voskem", byla též velmi účinná. Zadejte si výraz „propolisová mast“ do vyhledavače, určitě něco najdete. Vyzkoušely i kamarádky v letech a spokojenost. :mavam:

kmotra
115 příspěvků 13.11.12 17:27
Paní Mirko,

Netuším v kreém ústavu pracujete. Ale chtěla jsem se zeptat:to k vám nedochází aspon někdy pedikérkači kožní lékař? Snad by to nějak šklo zařídit po domluvě s vrchní sestrou. Jinak doporučuji vazalinu, měla by pomoci, jak na rukou, tak na nohou. Mějte se hezky.

Elly.r
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.11.12 10:59
Krém

Mohla bych se zeptat, jaké krémy jsou vhodné?
Kterýkoliv kožní lékař mi na mé kotníky řekl, že s tím nemůže nic dělat a ať si toho nevšímám. Ale mě to přijde dost nevzhledné. V současné době mažu 2× denně zázračným kelímkem, ale žádné zlepšení nepozoruji.

mirka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.2.10 20:47
Pergamenová kůže

Pracuji na geriatrickém oddělení a velmi mě trapí problém tzv. pergamenové /papírové /kůže u našich pacientů na horních a dolních končetinách.
Mohl by mi někdo poradit,s ošetřováním takto postižených pacientů?Jak se dobře hojí trhliny?

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: