Pálení žáhy

Další názvy: pyróza

Pálení žáhy, neboli pyróza, je zvláštní druh bolesti, pociťované jako pálení a tlak za dolní částí hrudní kosti. Její příčinou je podráždění jícnu, když do něj zpětně pronikne velmi kyselý žaludeční obsah.

Krátkodobě občas pronikne obsah žaludku do jícnu téměř u všech lidí, pokud je to ovšem časté a vyvolává to obtíže, hovoříme o refluxní chorobě jícnu. Někdy mohou žaludeční šťávy proniknout až do úst. Tento děj se nazývá regurgitace a je nebezpečný zejména v noci, kdy může obsah žaludku zatéci i do dýchacích cest.
Refluxní choroba jícnu tak může být příčinou i zvýšené kazivosti zubů (kyselé pH poškozuje sklovinu), nočního kašle až astmatu, nebo chrapotu.

Pálení žáhy je velmi nepříjemná obtíž, která se objevuje zejména po požití některých jídel – zejména po smažených a tučných jídlech, po černé kávě, alkoholu, ale také kouření zvyšuje pravděpodobnost této choroby. Pálení žáhy se také častěji vyskytuje během těhotenství a u obézních lidí. U některých lidí se reflux projevuje zejména v noci v poloze vleže.

Pyrózu omezí režimová opatření, zejména nejíst na noc, neležet po jídle, vyhnout se jídlům, které způsobují problém, černé kávě a alkoholu apod. Lékař Vám může předepsat léky, takzvaná antacida, která snižují kyselost žaludku a tím chrání sliznici jícnu. Při úporné pyróze Vás může lékař nechat vyšetřit gastroenterologem endoskopicky (lékař si prohlédne sliznici jícnu pomocí endoskopu zavedeného ústy až do jícnu). Refluxní choroba jícnu totiž může vyvolat zánětlivé změny sliznice jícnu, vřed, ale může vzniknout také takzvaný Barettův jícen, jícen se změněnou sliznicí s vyšší náchylností k nádorovým změnám.

Diskuze o pálení žáhy

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: pálení žáhy

Váš příspěvek
vasek2812
1 příspěvek 4.4.22 19:01
Zkušenost s Mastichou

Dobrý den všem, potýkám se asi 5 let s pálením žáhy. Při vyšetření na gastru endoskopií lékař konstatoval jen zvýšenou produkci kyseliny chlorovodíkové (žaludeční šťávy) a začal jsem užívat Omeprazol (inhibitor protonové pumpy.) Postupně jsem jej vynechával, ale po 1 - 2 letech jsem musel zase začít alespoň s jednou tabletkou ráno. Problém s Omeprazolem je, že trvalé užívání způsobuje nedostatek Vitamínu B12, a dále železa, vápníku a hořčíku. Naštěstí 100 tablet B12 stojí jen 129.-Kč, tak je snadné je doplnit. Pomáhá též omezení určitých potravin ( čokoláda, cibule, česnek, pivo, víno, a to si musí každý sám vypozorovat).
Určitou naději jsem vkládal do inzerovaného přípravku Masticha, který není zrovna levný, a prezentuje ho například herečka Jitka Sedláčková, ale pro mne to bylo naprosté zklamání, bylo mi hůř a musel jsem znovu nasadit Omeprazol. :( Na firmy, které mastichu prodávají a vychvalují, bych nejraději poslal někoho z D-Testu či Černých ovcí ČT.

5tatana5
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.12.13 12:29
páleni žáhy

Hezky den mam ty same problemy jako p. Andrea
mužete nam nekdo poradit, žaha me pali neustale, doktoři me na nic nepřišli a zadne prasky, vodičky nic nezabira a nepravidelna stolice chodim jen asi 2× do tydne

8Andrea8
1 příspěvek 8.12.13 15:54
pálení žáhy

Dobrý den, mám už delší dobu cca.1,5 roku potíže s pálením žáhy, někdy je mi až na zvracení a musím se hned napít, také mám v poslední době občas bolestivé polykání a teď jsem ke všemu začala být nafouklá, jako pocit plného břicha a bývá mi těžko. Může to spolu nějak souviset? Už mě to celkem trápí. Trpím také na průjmy střídavě se zácpou, ale na kolonoskopii mi vůbec nic nenašly. Může to být vážné?

Mischelle 73
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.2.13 12:45

Dobrý den Marku, píšete, že Vás bolí v levém rameni a pod levým žebrem(prsem).Myslím, že by jste si měl zajít na interní vyšetření, na gastroeterologickou ambulanci. Před 10 lety jsem měla tentýž problém, rozšířený o bolest pod pravým žebrem a v hrudníku. Po rozsáhlém vyšetření zjistily akutní zánět slinivky břišní a žlučníku. Trpěla jsem tím asi 3/4 roku, než mě to donutilo někam zajít a řešit to.Dnes mám z akutního zánětu slinivky chronický a pálení žáhy je na denním pořádku. Nenechte to dojít tak daleko jako já, nestojí to za to. Přeji hodně štěstí.

Marek cz
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.12.12 06:02

Dobry den.uz delsi dobu me pali zaha kazdou noc a obcas se mi stane ze ve spanku se skoro pozvracim a lapam po dechu nemohu vubec divhat tak musim polikat vzduch a pochvilce si krknu a dichani je obnoveno snim gaviskon ale moc to nepomaha a na zaver me pak boli leve rameno a pod levim prsem takova bolest jako kdybych tam mel neco zapichnuteho muze to byt neco vazneho? Dekuji za odpoved

Michal Medik
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.4.12 22:59
Angina pectoris a paleni zahy?

V prvni rade bych chtel upozornit, ze v kazdem pripade by bolesti na hrudi mel vysetrit lekar.
Angina pectoris je vazana na pohyb a clovek behem te bolesti se musi zastavit a pockat nez ustoupi. Bolest muze vystrelovat vetsinou do leve ruky. V medicine neni nikdy nic 100%.

Jinak chronicke paleni zahy …treba jak zde uvedla p. Mullerova, by se melo resit uz v nemocnici ( na Interne - gastroenterologii) si myslim. Aby se zjistila pricina … nebo aby se zkusila zjistit pricina. Nekdy je to velmi obtizne.

Milada Mullerová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.3.12 04:57
10 let užívání léku Helicit

10 let užívám lék Helicit.Dnes mě dcera upoznila,že to není samo sebou.Já když si ho každé ráno beru 1,a taky někdy zapomenu třeba vzít,již cítím-začne mi opět silně pálit žáha a také bolet žaludek.Poslední dobou i bez příčiny trochu blinkám.A to chodím každé 3 měsíce s výsledky krve do met.poradny.Kam se teda obrátit.Myslela jsem,že Helicit mohu užívat pořád a stále a mé problémy to vyřeší.Až dcera mi řekla""MAMI MUSíš s TíM Něco Dělat.Poraďte co???Díky mullerová :nevim: :nevim: :nevim:

Miloslav
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.2.10 17:43
pálení žáhy

Dobrý den, dá se prosím bezpečně a laicky rozlišit bolesti na hrudi od pálení žáhy a od anginy pectoris? Díky za odpověď. MK.

Vložit nový komentář