Pálení kůže

Co to znamená?


 

Pálení kůže je příznak, který je odlišný od svědění kůže, ačkoliv oba dva bývají uváděny u mnoha chorob pospolu. Kůže obvykle pálí, jsou-li zasaženy její nižší vrstvy.

 

Kůže pálí po jakémkoliv popálení – popálení teplem, slunečními paprsky, případně poleptání kyselou nebo louhem. To si ale každý člověk uvědomí a pocit pálení ho nemůže výrazněji překvapit. Existují však kožní onemocnění, kde dochází k pálení a člověk nemusí být vystaven teplu či jinému zdroji, který by mohl kůži prokazatelně spálit. Mezi takové choroby patří například choroba jménem dermatitis herpetiformis Dhuring, kdy na kůži dochází k tvorbě drobných puchýřů, které svědí a pálí zároveň. Další puchýřnatou chorobou, kdy mimo jiné dochází k pálení kůže je nemoc zvaná pemfigus. Zde se tvoří velké puchýře a dochází k následnému odlučování kůže.

 

Další choroba, při které kůže pálí je erytrodermie (eyrtos = červený, dermie = kůže). Jak už překlad napovídá, dojde ke generalizovanému (po celém těle) zčervenání kůže.

 

Erytrodermie se často to vyskytuje u dospělých lidí, kteří od dětství trpěli atopickými ekzémy.

 

Co s tím lze dělat?


 

Pokud jste se popálili a rozsah popáleniny není příliš velký (do několika málo centimetrů čtverečních), nemáte zároveň horečky a zimnice, vyléčíte popáleninu doma. U rozsáhlejších ploch okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože hrozí riziko vzniku přidružené infekce. V případě, že máte pálení a svědění kůže, které je doprovázeno i jinými příznaky, jako jsou změny barvy a kvality kůže nebo výsev puchýřů, taktéž neváhejte a vyhledejte kožního lékaře.

 

Ve zkratce na závěr


 

Při krátkodobém trvání pálení kůže můžete zůstat v klidu, s největší pravděpodobností se jedná o sezónní problém. Pokud ale bez zevní příčiny kůže pálí dlouhodobě, domácí léčba stačit nebude.

 

Kůže je citlivý orgán a mějte na paměti, že její zdraví je i vaše zdraví, protože slouží jako první bariéra při styku s infekcemi a jinými škodlivinami.

Diskuze o pálení kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: pálení kůže

Váš příspěvek
zlata88
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.18 22:13
rada

Dobry den posledni dobu mě páli obličej kolem oči a trva to celi den i kdyz se namažu nebo dam kapky vubec nevim co stim zda se mi že to to páleni spiš horši…

smoulinkaaa
3 příspěvky 7.3.12 21:34
pálení zápěstí

Mám občasné pápéní zápěstí,místo nemám zarudlé ani opuchlé,opakuje se mi to jen občas na krátkou chvíli.

Vložit nový komentář