Pálení kůže

Co to znamená?


 

Pálení kůže je příznak, který je odlišný od svědění kůže, ačkoliv oba dva bývají uváděny u mnoha chorob pospolu. Kůže obvykle pálí, jsou-li zasaženy její nižší vrstvy.

 

Kůže pálí po jakémkoliv popálení – popálení teplem, slunečními paprsky, případně poleptání kyselou nebo louhem. To si ale každý člověk uvědomí a pocit pálení ho nemůže výrazněji překvapit. Existují však kožní onemocnění, kde dochází k pálení a člověk nemusí být vystaven teplu či jinému zdroji, který by mohl kůži prokazatelně spálit. Mezi takové choroby patří například choroba jménem dermatitis herpetiformis Dhuring, kdy na kůži dochází k tvorbě drobných puchýřů, které svědí a pálí zároveň. Další puchýřnatou chorobou, kdy mimo jiné dochází k pálení kůže je nemoc zvaná pemfigus. Zde se tvoří velké puchýře a dochází k následnému odlučování kůže.

 

Další choroba, při které kůže pálí je erytrodermie (eyrtos = červený, dermie = kůže). Jak už překlad napovídá, dojde ke generalizovanému (po celém těle) zčervenání kůže.

 

Erytrodermie se často to vyskytuje u dospělých lidí, kteří od dětství trpěli atopickými ekzémy.

 

Co s tím lze dělat?


 

Pokud jste se popálili a rozsah popáleniny není příliš velký (do několika málo centimetrů čtverečních), nemáte zároveň horečky a zimnice, vyléčíte popáleninu doma. U rozsáhlejších ploch okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, protože hrozí riziko vzniku přidružené infekce. V případě, že máte pálení a svědění kůže, které je doprovázeno i jinými příznaky, jako jsou změny barvy a kvality kůže nebo výsev puchýřů, taktéž neváhejte a vyhledejte kožního lékaře.

 

Ve zkratce na závěr


 

Při krátkodobém trvání pálení kůže můžete zůstat v klidu, s největší pravděpodobností se jedná o sezónní problém. Pokud ale bez zevní příčiny kůže pálí dlouhodobě, domácí léčba stačit nebude.

 

Kůže je citlivý orgán a mějte na paměti, že její zdraví je i vaše zdraví, protože slouží jako první bariéra při styku s infekcemi a jinými škodlivinami.

Diskuze o pálení kůže

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Porod s rouškou? 2.7.20 15:11  Marty9 27
Bojíte se, až se nebudou nosit roušky, nákazy? 1.7.20 20:08  Pe-G 133
Je tu někdo, kdo prodělal COVID? Jaké máte zkušenosti? 1.7.20 21:09  Desgreze 73
Vysvědčení - ztratíte nárok na ošetřovné 29.6.20 22:26  hanka.br. 128
Dovolená 2020 - chystáte se v létě do zahraničí? 21.6.20 14:11  Haleyy 111
Očr nemoc a očr ze školky 18.6.20 20:55  Anonymní 40

Napište prosím svoji zkušenost s: pálení kůže

Váš příspěvek
zlata88
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.5.18 22:13
rada

Dobry den posledni dobu mě páli obličej kolem oči a trva to celi den i kdyz se namažu nebo dam kapky vubec nevim co stim zda se mi že to to páleni spiš horši…

smoulinkaaa
3 příspěvky 7.3.12 21:34
pálení zápěstí

Mám občasné pápéní zápěstí,místo nemám zarudlé ani opuchlé,opakuje se mi to jen občas na krátkou chvíli.

Vložit nový komentář