Otok

Další názvy: edém, oedema

Otokem (edémem) míníme přítomnost zvýšeného množství tekutiny mimo buňky a mimo cévní a lymfatický systém (tedy v „intersticiu“). Otok může být buď tzv. generalizovaný, tedy patrný povšechně na celém těle, nebo lokalizovaný, postihující určitou část těla.

Mechanismů jeho vzniku je několik. Zaprvé je to zvýšený tlak v krevních vlásečnicích, kvůli němuž je tekutina z krve filtrována po tlakovém spádu mimo cévní systém. Obdobně se může jednat o nedostatek bílkovin, neboť bílkoviny vytvářejí v krvi tzv. onkotický tlak, díky němuž je tekutina profiltrovaná z vlásečnic nasávána zpět do krve. Úrazem či zánětem dochází k narušení integrity stěn vlásečnic, což opět přispívá ke vzniku edému. Lymfatický systém za normálních okolností také z intersticia odvádí určité množství tekutiny, proto blokáda odtoku lymfy z určité části těla je taktéž otokem provázena.

Nejčastější příčinou otoků je selhávání čerpací práce srdce. Krev se hromadí v žilním systému „před srdcem“ a proto se v žilách zvyšuje krevní tlak. Vzestup tlaku se přenáší až do vlásečnic, jejichž stěnou se z krve ztrácí edémová tekutina a usazuje se v intersticiu. Protože tekutina sleduje zemskou přitažlivost, jsou otoky při selhávání srdce patrné u chodících nemocných nejdříve na dolních končetinách (kolem kotníků). U ležících se otok nachází v oblasti kolem křížové kosti. S pokročilými fázemi vyvolávajícího onemocnění se otok šíří na trup, horní končetiny a hlavu, tekutina se dostává taktéž do břišní a hrudní dutiny.

Výše zmíněný nedostatek bílkovin může být způsoben jejich nedostatečným přísunem stravou (týká se spíše afrického kontinentu), ztrátami při poruše činnosti ledvin nebo nedostatečnou tvorbou bílkovin při jaterním onemocnění.

Edémy vznikají taktéž při zavodnění organismu vysokým příjmem tekutin či při hyperaldosteronismu (vysoké hladině hormonu aldosteronu v krvi), dále může být na vině jaterní cirhóza s portální hypertenzí.

Postižení lymfatického systému se projeví např. otokem jedné končetiny.
Kůže nad otokem vzniklým zánětem je teplá a zarudlá.

Nejsou-li příčiny otoků známé, pak je vhodné se vypravit k praktickému lékaři k vyloučení závažných onemocnění.

Diskuze o otoku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35

Napište prosím svoji zkušenost s: otok

Váš příspěvek