Otok končetin

Další názvy: oteklé nohy, oteklé ruky

Otokem (edémem) míníme přítomnost zvýšeného množtví tekutiny mimo buňky a mimo cévní a lymfatický systém (tedy v „intersticiu“). Otok může být buď tzv. generalizovaný, tedy patrný povšechně na celém těle, nebo lokalizovaný, postihující určitou část těla, tedy např. končetinu.

Mechanismů jeho vzniku je několik. Zaprvé je to zvýšený tlak v krevních vlásečnicích, kvůli němuž je tekutina z krve filtrována po tlakovém spádu mimo cévní systém. Obdobně se může jednat o nedostatek bílkovin, neboť bílkoviny vytvářejí v krvi tzv. onkotický tlak, díky němuž je tekutina profiltrovaná z vlásečnic nasávána zpět do krve. Úrazem či zánětem dochází k narušení integrity stěn vlásečnic, což opět přispívá ke vzniku edému. Lymfatický systém za normálních okolností také z intersticia odvádí určité množství tekutiny, proto blokáda odtoku lymfy z určité části těla je taktéž otokem provázena.

Otok jedné končetiny může svědčit pro probíhající zánět nebo nedávný úraz. Při zánětu je kůže nad otokem zarudlá a teplá, v okolí může být přítomno poranění, kterým mikroorganismus vstoupil do těla. Nepředcházel-li otoku úraz, lze pomýšlet na blokádu v lymfatickém systému končetiny nebo na žilní trombózu (ucpání žíly).

Otok obou horních končetin se objevuje u tzv. syndromu horní duté žíly. Horní dutá žíla sbírá krev z obou horních končetin, z hlavy a krku. Při jejím útlaku (např. nádorem) bývá krom otoku končetin patrný i tzv. Stokesův límec, tedy prosáknutí podkoží na celém krku.

Otoky kolem kotníků mohou být varovným příznakem selhávání čerpací práce srdce. Spolu s pocitem „těžkých nohou“ mohou svědčit také pro žilní trombózy.

S otoky neznámého původu se rychle vypravíme k praktickému lékaři.

Diskuze o otoku končetin

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: otok končetin

Váš příspěvek
Klára Pientková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.7.21 19:29
Bolesti a otoky pravé ruky , bolesti páteře

Dobrý den, vážení!
Mám bolesti pravého i levého ramene.
Bolestivý otok v pravé důlce lokte, kde mi dělají odběry. Bolesti a otok pravého zápěstí. Otok a bolesti pravé dlaně pod prostředníkem. Prst prostředníku nemohu skrčit. Bolí mi i bederní páteř. Ráno se cítím celá dřevěná, prochladlá. Vstávám jen velkou vůli. V noci mám neklidné nohy. Prosím o posouzení mého zdravotního stavu. Děkuji. Tyto bolesti mám od 20.března 2021. Proti bolest užívám Novalgin 500 mg každých 5-6 hodin
Děkuji Klára Pientková

Blankavodickova85
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.6.20 01:28

Používám podložku, kterou jsem si koupila za 4 tisíce přes internetové stránky drainastim. cz
Používám ji zhruba 5 krát za den po 10 minutách. Při používání by jste měla být úplně v klidu.

Frantisekkovar
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.6.20 09:22

Jakou podložku používáte? někde jste si ji koupila?

Blankavodickova85
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.6.20 00:49

Měla jsem velký problém s otokem nohou. Od toho co používám podložku, která mi mechanickým působením stimuluje působení svalů na žíly dolních končetin se cítím mnohem lépe.

Frantisekkovar
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.6.20 00:02

Potřeboval bych poradit, jak bojovat proti otoku nohou? mám dost často silně oteklé nohy, a je to někdy až hodně bolestivé.

Mariemm
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.5.20 13:06
otoky nohou

Otekaji mi cele nohy a nedavno me zjistily ze mam nepruchodne lymfaticke systém. Je to bolastive zvlas kotníky. co delat. dekuji

Jarkaponizilova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.12.19 19:31

Dejte si do vyhledávače přírodní krém Perozin, mají ho v několika lékárnách, objednáte ho kolem 250 korun.

Marcelopratka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.12.19 19:23

Jaký krém prosím? Vyzkouším už opravdu cokoliv, jen aby se mi ulevilo.

Jarkaponizilova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.12.19 01:21

Je to normálně přirozený jev, který těhotenství doprovází, také jsem se s tím hodně trápila hlavně kolem 5 měsíce, už jsem kolikrát i plakala, jak to bolelo, když mě máma viděla, tak vyrazila do lékárny, odkud mi donesla velice příjemný chladivý krém, který bolesti zmírňoval.

Marcelopratka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.19 14:11

Dámy prosím, jak bojovat proti pocitu těžkých a oteklých spodních končetin? Už to kolikrát nemohu ani vydržet, jsem těhotná v 5 měsíci, a dává mi to opravdu hodně zabrat.

tezinajarka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.15 22:21
otok okolo kotniku

Dobry vecer vcera me zacala pobolývat pravý kotnik.Dnes otekle zarudle na doslap bolestive. Kdyz jsem si na to zkoušela šahnout rukou pripadalo mi jako kdybych tam mela zarazeny strep ale jen jsem se koukla tak spise jako zarostly chloupek nevim poradte mi nemohu se toho ani dotknout dekuji

new mind
2 příspěvky 30.5.13 16:47
otoky končetin

Hezký den přeji, našla jsem tyto stránky a jsou u velmi zajímavé věci:)Chtěla jsem Vás poprosit o radu, tak trochu jsem změnila pohled na život a začala žít jinak- zdravěji, je to asi 2 měsíce, přidala jsem sport, začala jíst zdravě, vyřadila cukry maso, alkohol, kouření, mouku, tuky, podařilo se mi shodit 6 kg, pokračuji dále, ale nějak jsem si všimla že mi začaly otékat nohy, je to znát nejvíce okolo kotníků a také kolen, vypadají jako „vodní postel“ i se tak chovají, když s nimi zatřepete..ráno je to ok, postupem dne se to zhoršuje. Mývám i pocit těžkých nohou a oteklého těla, poradíte co s tím? Dnes jsem ve městě narazila na paní s bilinkami, ale pravými sypanými tak sem koupila na očistu lymf. systému a začala popíjet. jinak mi otékají i spodní víčka, je mi 37 let, váha 72 kg/165 cm žena:)Velice děkuji za jakoukoli odpověd. S přáním hezkého dne new mind

Danušice
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.8.12 17:57
Adjustační ponožky

Lenko, zkus adjustační ponožky, jsou to takový ponožky bez prstů, jen s oddělovači mezi prsty, takže pěkně prsty roztáhnou a zlepší krevní oběh. Opravu se mi moc ulevilo.

lenka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.09 15:13
otok kotniku

dobry den us dluhou dobu mi otykaji obe nohy lytka a hlavne kotniky na dotek moc bolestive obe nohy otykaji mi rano i vecet dekuji lenka

Vložit nový komentář