Otok končetin

Další názvy: oteklé nohy, oteklé ruky

Otokem (edémem) míníme přítomnost zvýšeného množtví tekutiny mimo buňky a mimo cévní a lymfatický systém (tedy v „intersticiu“). Otok může být buď tzv. generalizovaný, tedy patrný povšechně na celém těle, nebo lokalizovaný, postihující určitou část těla, tedy např. končetinu.

Mechanismů jeho vzniku je několik. Zaprvé je to zvýšený tlak v krevních vlásečnicích, kvůli němuž je tekutina z krve filtrována po tlakovém spádu mimo cévní systém. Obdobně se může jednat o nedostatek bílkovin, neboť bílkoviny vytvářejí v krvi tzv. onkotický tlak, díky němuž je tekutina profiltrovaná z vlásečnic nasávána zpět do krve. Úrazem či zánětem dochází k narušení integrity stěn vlásečnic, což opět přispívá ke vzniku edému. Lymfatický systém za normálních okolností také z intersticia odvádí určité množství tekutiny, proto blokáda odtoku lymfy z určité části těla je taktéž otokem provázena.

Otok jedné končetiny může svědčit pro probíhající zánět nebo nedávný úraz. Při zánětu je kůže nad otokem zarudlá a teplá, v okolí může být přítomno poranění, kterým mikroorganismus vstoupil do těla. Nepředcházel-li otoku úraz, lze pomýšlet na blokádu v lymfatickém systému končetiny nebo na žilní trombózu (ucpání žíly).

Otok obou horních končetin se objevuje u tzv. syndromu horní duté žíly. Horní dutá žíla sbírá krev z obou horních končetin, z hlavy a krku. Při jejím útlaku (např. nádorem) bývá krom otoku končetin patrný i tzv. Stokesův límec, tedy prosáknutí podkoží na celém krku.

Otoky kolem kotníků mohou být varovným příznakem selhávání čerpací práce srdce. Spolu s pocitem „těžkých nohou“ mohou svědčit také pro žilní trombózy.

S otoky neznámého původu se rychle vypravíme k praktickému lékaři.

Diskuze o otoku končetin

Napište prosím svoji zkušenost s: otok končetin

Váš příspěvek
tezinajarka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.15 22:21
otok okolo kotniku

Dobry vecer vcera me zacala pobolývat pravý kotnik.Dnes otekle zarudle na doslap bolestive. Kdyz jsem si na to zkoušela šahnout rukou pripadalo mi jako kdybych tam mela zarazeny strep ale jen jsem se koukla tak spise jako zarostly chloupek nevim poradte mi nemohu se toho ani dotknout dekuji

new mind
2 příspěvky 30.05.13 16:47
otoky končetin

Hezký den přeji, našla jsem tyto stránky a jsou u velmi zajímavé věci:)Chtěla jsem Vás poprosit o radu, tak trochu jsem změnila pohled na život a začala žít jinak- zdravěji, je to asi 2 měsíce, přidala jsem sport, začala jíst zdravě, vyřadila cukry maso, alkohol, kouření, mouku, tuky, podařilo se mi shodit 6 kg, pokračuji dále, ale nějak jsem si všimla že mi začaly otékat nohy, je to znát nejvíce okolo kotníků a také kolen, vypadají jako „vodní postel“ i se tak chovají, když s nimi zatřepete..ráno je to ok, postupem dne se to zhoršuje. Mývám i pocit těžkých nohou a oteklého těla, poradíte co s tím? Dnes jsem ve městě narazila na paní s bilinkami, ale pravými sypanými tak sem koupila na očistu lymf. systému a začala popíjet. jinak mi otékají i spodní víčka, je mi 37 let, váha 72 kg/165 cm žena:)Velice děkuji za jakoukoli odpověd. S přáním hezkého dne new mind

Danušice
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.08.12 17:57
Adjustační ponožky

Lenko, zkus adjustační ponožky, jsou to takový ponožky bez prstů, jen s oddělovači mezi prsty, takže pěkně prsty roztáhnou a zlepší krevní oběh. Opravu se mi moc ulevilo.

lenka
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.09 15:13
otok kotniku

dobry den us dluhou dobu mi otykaji obe nohy lytka a hlavne kotniky na dotek moc bolestive obe nohy otykaji mi rano i vecet dekuji lenka

Vložit nový komentář