Oteklé víčko

Další názvy: nateklé oko, edém víčka

Nejčastější příčinou oteklého víčka je jeho zánět. Zánětů víček je celá řada, obecně můžeme říci, že se projevují jednak otokem, zarudnutím, bolestivostí, nadměrným slzením apod. Záněty mohou být způsobeny bakteriemi, viry. Specifickou skupinu tvoří alergické záněty víček.

Příkladem akutního hnisavého bakteriálního zánětu je ječné zrno – hordeolum a vlčí zrno- chalazion. U těchto nemocí dochází k zánětu žlázek, které jsou lokalizovány ve víčku – Meibomovy, Zeisovy či Mollovy žlázky. Hromadí se v nich obsah, dochází ke vzniku malého abscesu, projev bolí, je otok, zarudnutí apod. U chalazia dojde ke zduření a bolestem v příušních uzlinách. U těchto nemocí je lépe navštívit očního lékaře. Jsou to sice záněty, které po prasknutí a evakuaci hnisu ustupují, ale je vhodné vyloučit jiné příčiny vzniku zánětu.

Další skupina tvoří záněty víčkových okrajů – tzv. blefaritidy. Existují dva typy blefaritid – skvamózní a ulcerózní. Oboje se vyznačují překrvením víčkového okraje, tvorbou šupinek, u ulcerózní blefaritidy se tvoří sekret, který zasychá a tvoří se vřídky a krusty. Dochází také k vypadávání řas.

U obou typů zánětů lze velmi doporučit péči o víčka – o jejich čistotu. Pokud se aplikují teplé obklady, urychlí to prasknutí abscesu. Jedním z důvodů, proč navštívit lékaře, je skutečnost, že může dojít k rozvoji difúzního zánětu – flegmóny. Otok je tak velký, že dojde k úplnému uzavření oční štěrbiny.

Jiná situace je u virových zánětů víček. Tyto záněty způsobují herpetické viry. Předně se jedná o herpes simplex palpabrae. Toto onemocnění otokem víčka začíná, poté se na víčku začínají tvořit typické puchýřky. Typicky postihuje jedno oko, často recidivuje, hlavně po proběhlých nemocech, po stresu apod.

Nemoc se spontánně zhojí bez terapie. Lékař zasahuje pouze v případě častých recidiv – aplikuje se aciclovir – preparáty Herpesin či Zovirax. Pozitivní vliv může mít zvýšený příjem vitamínů řady B a vitamin C.

Druhým typem je herpes zoster ophthalmicus – jedná se o pásový opar první větve trojklanného nervu. Pacienta začíná velmi bolet hlava, objeví se jednostranně puchýřky na víčku, čele a vlasaté části hlavy. Terapie se provádí rovněž aciclovirem.

Alergické záněty víček jsou rovněž velmi časté- vznikají především v souvislosti s používáním kosmetických přípravků. Léčba spočívá v určení vyvolávajícího vlivu zánětu a jeho vynechání z kosmetiky apod.

Diskuze o oteklém víčku

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: oteklé víčko

Váš příspěvek
seo
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.12.21 13:02

I am out of words with Caldwells. I made a mistake in ordering one of my doors and they eventually responded. I would really recommend them. https://caldwells.com/…french-doors. com/interior-doors/french-doors's the link to check them out.

Iva 77
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 6.9.14 08:07
OTEKLÉ DOLNÍ VÍČKU U VNITŘNÍHO KOUTKU

Byli jsme v termálním aquaparku a po té mě začly bolet uši, kapala jsem kapky a uši ok, ráno se vzbudím a oteklé dolní víčko u vnitřního koutku oka, hodně, přes den otok mírně splasknul, ale ráno znovu, mazala jsem na noc, tři dny, optalmoframykoin mast a oko bylo lepší, další ráno oteklé druhé oko, dolní víčko, opět jsem na noc mazala a pro jistotu dva dny obě, tak tři dny to bylo dobré a zase znovu. Ráno se vzbudím a oteklé dolní víčko u vnitřního koutku oka hodně, co to může být??Navíc teď beru antibiotika medoxin 500mg, tak jsem si říkala, že kdyby to byl zánět tak se to vyléčí, nebo ne? Děkuji za odpověď.

Jana Kučerová
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.10.12 12:29
víčka a prednison

Manžel bere na údajný Sjögrenův syndrom prednison. Má nateklá víčka, vypadá to jako váčky s barvivem do žlutooranžova. Je to následek prednisonu, nebo to je způsobeno něčím jiným? A jak by se to dalo odstranit? Děkuji Kučerová

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: