Oteklé prsty

Další názvy: nateklé prsty, pocit oteklých prstů

Oteklé prsty nebo jiné otoky většinou znamenají nějakou poruchu lymfatického odtoku z dané tkáně. Filtrace mízy z krve převažuje nad reabsorpcí do lymfatických cév a přebytečná míza se hromadí v mezibuněcném prostoru. Tento jev může mít banální příčinu, jako například dlouhé stání nebo dlouhá chůze a po krátkém čase se stav navrátí k normálu.

Pokud ale prsty natékají bez zjevné příčiny, může se jednat o závažnější příčiny, které stojí za to řešit co nejdříve. Poruchu lymfatického odtoku mohou způsobovat například artritida drobných kloubů, neléčená borelióza, ale i oslabená funkce ledvin nebo jater. V krvi může být nižší hladina bílkovin, které „nasávají“ vodu zpět do krve. Otoky vznikají, i pokud je dlouhodobě snížena hladina bílkovin v krvi. První pomocí od pocitu oteklých prstů je chlazení studenou vodou nebo obklady, masáž, klidová poloha s výše položenou končetinou, dostatečný pitný režim a dlouhodoběji - vyvážená strava.

Mírné otoky končetin v těhotenství jsou běžným úkazem a obvykle by se mělo tělo rodičky po porodu zotavit. Otoky by však neměly přetrvávat dlouhou dobu po porodu. V tomto případě je stav nutný konzultovat s lékařem.

Jestli se otoky dostavují pravidelně i bez zátěže končetin a stav se nezlepší ani po masážích a chlazení, je lepší co nejdříve navštívit svého praktického lékaře. Ten vás může vyšetřit na hepatitidu nebo boreliozu, případně z krve zjistit, co je v nepořádku.

Diskuze o oteklých prstech

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Může očkování proti Covidu způsobit rakovinu? včera v 11:38  My Melody 160
Pozitivní antigen, jak teď postupovat? 24.6.22 18:57  sobesin 29
Rýma po COVIDU 24.6.22 09:03  Benda5 6
EUC PCR test - kde najdu výsledky? 7.6.22 18:54  PhereNicae 3
Záznam o PCR testu 1.6.22 06:45  adamcoka 19
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20

Napište prosím svoji zkušenost s: oteklé prsty

Váš příspěvek
Beata Nábělková
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.4.18 14:24
Betynka

Dobry den chci se zeptat co muze byt s prstem kdyz je nafoukly a natekly. Dekuji za odpoved

spisxy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.16 01:29
prostředníček pravá ruka

Ahoj, jedu z odpolední, rovnou na pivko, pár si jich dám, jdu domu se svojí krásnou ženou, sprcha!?Jdu se najíst a necejtim se. koukám a prostředníček od dlaně první článek a je asi o cm větší +tlak v něm. co to je?

GabriKup
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.9.14 16:04
Otoky kloubů na rukou

Dobrý den, ráda bych poprosila o nějakou radu. Od prosince mi natékají klouby na rukou, někdy jeden, jindy více, někdy na jedné pak na druhé, někdy i na obou zároveň. Klouby jsou oteklé jak bambule, s nimi se mi nafouknou i lůžka a kloubů se nemohu dotknout snad ani listem papíru. Byla jsem u obvodní lékařky, u dvou kloubních specialistů, na revmatologii. Všude mi odebrali krev a výsledky nulové. Vše v pořádku. Objeví se to jednou za měsíc cca. Nikdy po námaze, zimě a pod. Vždy to přijde z ničeho nic.
Bude hrozně potěšena, pokud máte někdo jakoukoli zkušenost a podělíte se radu.
Nevím zda si to jen namlouvám ale přijde mi, že už mne od toho bolí i paže, jsou jak unavené..

miroslav sinkora
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.2.13 19:37

Otoky prstů bez zjevne příčiny zhoršení stavu za zimních mrazu

Strela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.2.13 21:36

Jeste jsem se chtela zeptat, zda vam delali rentgen ruky?

Strela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.2.13 21:34

Muj prispevek byl adresovan jako odpoved panu Sinkorovi.

Strela
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 2.2.13 21:33

Dobry den, mam presne stejne priznaky, jake popisujete i vy. Prvni diagnozou byla artroza ( pry zvlastni druh, kdy je propojene rameno a prsty u ruky ) ale to se mi moc nezda…ted cekam na vysledky, pak vam reknu jestli neco zjisti. Snazila jsem se o tom neco zjistit a psali, ze muze byt spatne prokrvovani. jak dlouho mivate ten otok? Ja tak tyden.

miroslav sinkora
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.1.13 12:49

Mám natekle prsty.na rukou prsty červenci jaký je možný. výčet možných příčin tohoto onemocnění

Zuzouch
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 4.7.12 21:00
smisek21

Dobry den mam natekle polstrki u nehtu na ruce, prvne mi natekl jeden a pak asi do deseti minut zbytek prstu chladila jsem je ale nic nezabira us si nevim rady poradte predem dekuji

miroslav sinkora
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.12 18:46

Mam zejmena v mrazivych zimnich dnech natekle clanky prstu docervena na dotek jsou tyto partie az bolestive uz druhou zimu se mi objevily narudle clanky prstu pred tim mne bolela prava paze.dochazel jsem na elektrolecbu na mistni polikliniku

miroslav sinkora
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.2.12 06:18

Mam docervena natekle konecky prstu vzdy v zimnim obdobi a nektery rok toto bylo doprovazeno bolestmi kloubu ruky takze jsem dochazel na elektrolecbu

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: