Oslepnutí na jedno oko

Co to znamená?


Jakékoliv změny, které postihnou jen jedno oko, bývají projevemonemocnění zrakového nervu. Ty se projeví buď ve výpadech v zorném poli (skotom), zúžením zorného pole nebo může nemocný oslepnout na jedno oko úplně. Příčin, které mají takový stav nejčastěji na svědomí, není mnoho. Ponejvíce za tím stojíoběhové poruchy cévní. Zde se nabízí možnostaterosklerotické změnyve velkých cévách. Cévní zásobení zrakového nervu je z několika povodí, avšak dominantní je zásobení zvnitřní větve krkavice(arteria carotis interna), kde se často nacházejí aterosklerotické pláty, které způsobí její zúžení. To se projeví snížením cévního zásobení oblasti, kterou tato velká tepna zásobuje, kterou je mimo jiné i terč zrakového nervu. Další možnost, která způsobí náhlou slepotu na jednom oku je embolizace některé z očních žil (vén). Embolus (vmetek, krevní sraženina) se sem může dostat odkudkoliv z velkého oběhu a způsobí náhlou obliteraci (ucpání) cévního odtoku z oka. Někdy se tato zmiňovaná varianta vyskytne v takové podobě, že slepota nenastane hned, ale vyvíjejí se postupné změny. V takové fázi je důležitávčasná diagnóza. Problém je ten, že lidé málokdy těmto změnám přikládají význam a lékaře nevyhledají.

Oslepnutí na jedno oko může být také výsledkem úrazů oka nebo nádorového procesu v jednom oku, což ale nebývá tím nejčastějším důvodem jednostranné (monokulární slepoty).

Co s tím dělat?


Pokud jsou vaše cévy postiženyaterosklerózou, změny se projeví i v jiných orgánech, než jen v oku. Ateroskleróza v pokročilém stádiu a s postižením více tepen v těle je obtížně léčitelná. Slepota způsobená tímto onemocněním může být jaktrvalá, takpřechodná– záleží jen na míře zúžení přívodné cévy. Pokud slepota vznikne po embolizaci žilního oběhu v oku, tak se k terapii používáozařování cév laserem, aby nedocházelo k dalším embolizacím a zabránilo se většímupostižení oka.

Ve zkratce na závěr


Pokud jste utrpěli úraz a nevidíte na jedno oko, je návštěva a kontroly u lékaře jasná volba, stejně tak u lidí, kteří z ničeho nic oslepnou na jedno oko, takže riziko podcenění je malé. Ale pokud jsou změny nenápadnější, třeba jen nepatrné výpady v zorném poli, nemusí tomu být ze strany nemocného věnováno tolik pozornosti, kolik by si zasluhovalo.

Oční onemocnění mnohdy nemusí souviset jen se zrakem, promítají se sem mnohá závažnější, proto je vhodné varovné signály nepodcenit.

Diskuze o oslepnutí na jedno oko

Dotazy v poradně o oslepnutí na jedno oko

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Prodělaný covid a menstruace 22.5.22 17:30  TinaAn 20
Jsem pozitivní a máme se stěhovat 18.5.22 07:07  Anonymní 35
Úzkost a deprese po Covidu 17.5.22 07:31  wiwiOL 31
Vypadávání vlasů po covidu 13.5.22 18:03  aiwwa 21
Zkušenosti s Covid testem 3.5.22 07:40  Uslava 6
Očkování covid 2 dávky 1.5.22 18:36  ugluk 24

Napište prosím svoji zkušenost s: oslepnutí na jedno oko

Váš příspěvek
Hanka 123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.5.18 13:32
Zmrazeni ocniho nervu

Dobry den Pani Lenko Bandasova, jak probiha operace zmrazeni ocniho nervu a jak dlouha je rekonvalescence? Mamka ma stejne problemy jako vy. Hanka

ivet055
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.2.13 14:43
Práce...

Dobry den. Jen jsem se chtěla Vás zeptat jak je to s prací u lidí s jedním okem… Já oslepla na jedno oko asi pred pul rokem po prodelane nemoci. Jsem vyucena kucharka a je mi 21. Problemy s rovnovahou nebo orientaci v prostoru nemam a ani s nicim jinym a nemam problem s tim ze na leve oko nevidim… ale nevim jak to mohou v budoucnu brat mi zamestnavatele. Myslite ze s timhle budu mit velke problemy.. dekuji za odpoved. piste prosim na I. Csefalvayova@seznam.cz dekuji Ivet.

pyties
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.3.12 18:43
Nepodceňujte časovanou bombu

Stres, cukrovka, vysoký tlak a další zdravotní rizika mě přivedly tam , kde momentálně jsem.
V práci se mi zničehonic udělalo nevolno, brněla mně půlka hlavy a pravé oko, následkem čehož jsem zjistila, že mám omezenou viditelnost. Oční lékařka konstatovala ucpanou cévku a následný výron krve v oblasti sítnice, bohužel v podstatě neléčitelné, prý se to buď vstřebá anebo taky ne. Nicméně mě to omezilo natolik, že nemohu plnohodnotně vykonávat svoji práci.

Wenddy
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.2.12 16:57
nemoc očí

Dobrý den mé babičce řekli doktoři ve Fakultní Nemocnici v Plzni že jí Zmrazí oko… Ucpávají se jí cévky a mě by zajímalo jak jí ten zákrok provedou. Děkuji.

justin76
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.1.12 13:39
oci

zdravim od mala nevidim dobre na jedno oko,,len take rozmazane vsetko..da sa nieco stym robit,,nenosim okuliare,ani nic take…poradte

Jakub10
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.12.11 00:05
ŽEBRÁK

Dobrý den paní Lenko,
přečetl jsem si Váš příspěvěk, a chce se mi zvracet.
Máte problémy stále s tím Váším bývalým chudákem, který mltátí ženy?
Pokud ano, ozvěte se jakup10@centrum.cz, rád si s takovým drsňákem „popovídám“.

lenka. bandasova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.12.11 02:14
oslepnutí na jedno oko

lenka. bandasova
dnes v 01:57
oslepnutí na jedno oko
Dobrý den,oslepla jsem na jedno oko po fyzickém napadení mým bývalým manželem.Je mi 43let a skoro druhým rokem nevidím na levé oko,měla jsem šílené bolesti.Tak jsem byla na zmrazení oka a od té doby bolesti nemám.navíc v tom oku mám šedý a zelený zákal.Bylo mi zděleno,že jsem měla prasklou lebku a oko,kde mi odumírala cévka až odumřela uplně,čímž jsem oslepla. Na začátku to byly silné bolesti hlavy,kdy jako upozornění na bolest hlavy jsem viděla černě na jedno oko.Byla to migrena,jelikož mám vysoký tlak,tak se mi objevil i v očním pozadí,kdy ho nebylo možné ani změřit.zkušenost je taková,že s touto nemocí nemohu sehnat práci,protože po napadení mám ještě jiné trvalé následky. Děkuji,že jsem se mohla vypovídat.

lenka. bandasova
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.12.11 01:57
oslepnutí na jedno oko

Dobrý den,oslepla jsem na jedno oko po fyzickém napadení mým bývalým manželem.Je mi 43let a skoro druhým rokem nevidím na levé oko,měla jsem šílené bolesti.Tak jsem byla na zmrazení oka a od té doby bolesti nemám.navíc v tom oku mám šedý a zelený zákal.Bylo mi zděleno,že jsem měla prasklou lebku a oko,kde mi odumírala cévka až odumřela uplně,čímž jsem oslepla. Na začátku to byly silné bolesti hlavy,kdy jako upozornění na bolest hlavy jsem viděla černě na jedno oko.Byla to migrena,jelikož mám vysoký tlak,tak se mi objevil i v očním pozadí,kdy ho nebylo možné ani změřit.zkušenost je taková,že s touto nemocí nemohu sehnat práci,protože po napadení mám ještě jiné trvalé následky. Děkuji,že jsem se mohla vypovídat.Bandasová

Vložit nový komentář