Okrsky světlých vlasů

Další názvy: vlasová depigmentace

Tmavé zbarvení některých struktur těla je způsobeno barvivem melaninem. Z vývojového hlediska pochází buňky, které ho tvoří ze základů nervové soustavy, ale nejčastěji tyto buňky, melanocyty, objevíme v kůži. Jsou obsaženy ve spodnějších vrstvách kůže a obsahují granulky tmavého barviva. Barvivo z kůže vlasové pokožky přechází na vlasy, a to v míře závislé na našich genetických dispozicích. Ve stáří je barvivo ve vlasech nahrazováno vzduchovými bublinkami, což dodává vlasu typický šedivý až bílý vzhled. Pokud se náhle objeví okrsky světlejších vlasů, může se jednat o poruchu tvorby kožního barviva melaninu.

Častěji se stane, že některé vlasy náhle zešednou, například v důsledku fyzické zátěže (těžká nemoc, těhotenství) nebo v období nadměrného psychického stresu.

Jsou to právě melanocyty, které tvoří na kůži zhoubné nádory, tvořící se v místech pih nebo mateřských znamének. Porucha jejich funkce by pro nás mohla být varováním a v každém případě je lepší kontaktovat svého lékaře.

Světlé vlasy však pravděpodobně budou banální záležitostí, jako je „vyšisování“ vlasů na sluníčku, kdy vlasy opravdu mohou být zesvětleny ne plošně, ale v pramenech.

Diskuze o vlasové depigmentaci

Napište prosím svoji zkušenost s: okrsky světlých vlasů

Váš příspěvek
 

Nemoci s tímto příznakem: