Odmítání jídla

Odmítání jídla, které bychom jindy rádi snědli, může mít mnoho příčin. Nejčastěji se jedná o nevolnost spojenou s bolestí břicha, např. pocitem plnosti, nadýmáním, nebo nechutenstvím a pocitem na zvracení. Taková nevolnost bývá chvilkového charakteru po nějakém „náročnějším“ jídle a celkový stav i s chutí k jídlu se brzy upraví. Při podobných příznacích se může jednat také o projev nesnášenlivosti (alergie) některé složky potravy, která nám teď díky tomu přestala chutnat.

Odmítání potravy může být příznakem nemoci u malých dětí a kojenců, kteří ještě neumějí říct, co je vlastně bolí. Nejčastěji se jedná o již uvedené bolesti břicha, ale může to být i příznak zánětu mozkových plen.

Raději při neobvyklém odmítání jídla či mléka zajděte s vaším dítětem k lékaři!

Jídlo odmítáme také při bolestech zubů, zánětu čelistního kloubu, aftech nebo jiných afekcích v dutině ústní, které jsou drážděny zvláště kořeněnými jídly, tvrdými složkami potravin (oříšky, popcorn, …) nebo chemickými látkami obsaženými v některém ovoci či zelenině (rajčata, kiwi, pomeranče, …).

Vážnější onemocnění

Jsou ale i situace, kdy člověk odmítá jídlo z mnohem závažnějších důvodů jakými jsou: různá nádorová onemocnění (nejen trávicí soustavy) snižující chuť k jídlu, bolestivé nebo obtížné polykání (viz. příznak bolestivé a nebolestivé polykání) např. při rakovině jícnu nebo zánětech horní trávicí trubice (ale i při angínách pro bolest v krku). Také bolest po jídle při žaludečních vředech nebo chronickém zánětu slinivky břišní způsobuje, že pacient přestává jíst a má z jídla obavy. Může výrazně (až nezdravě) hubnout a celkově strádat. Proto se při déletrvajícím odmítání jídla poraďte se svým lékařem!

Diskuze o odmítání jídla

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Rouška + brýle 21.9.21 21:40  negra 13
Jeden pozitivní v kroužku 20.9.21 21:26  Janli 5
Post-covid syndrom 20.9.21 10:27  bublinek 11
Strach z testu 18.9.21 20:38  shadowbabe 67
Smysluplnost opatření 21.9.21 11:16  Pudloslava 70
Covid Delta příznaky malé děti 18.9.21 16:17  stinga 9

Napište prosím svoji zkušenost s: odmítání jídla

Váš příspěvek
Mariettaa85
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.4.20 19:23

Nutriční drinky Nutricomp Drink Plus a Nutricomp Soup můžete koupit v lékárně i na internetových obchodech. Pro úplnou výživu se udává 5-7 lahviček denně, ale pro doplňkovou výživu 1-3 lahvičky denně.

Klarushaaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 5.4.20 08:29

A víte kde bych je mohla sehnat? kolik za den se jich bere, aby to sloužilo jako kompletní náhrada stravy?

Mariettaa85
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 3.4.20 12:14

Můžete vyzkoušet nutridrinky, které se používají i v nemocnicích. Používají je jako kompletní náhradu stravy pro lidi, kteří mají problémy s tuhou stravou.

Klarushaaa
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 1.4.20 18:53
Odmítání jídla

Starám se o maminku, která už je nějakou dobu po mozkoví mrtvici. V poslední době mi začíná odmítat jídlo, a hodně nám hubne. Chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo tuto zkušenost? jak to s ní řešit?

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: