Odlomení části zubu

Odlomení části zubu vzniká zejména při jeho napadení zubním kazem. Zubní kaz se z poškozené skloviny šíří jednak směrem do hloubky – přes dentin až k dřeni zubu. Dále se šíří horizontálně ve sklovině, kterou podminovává – podminující kaz. Sklovina je silně oslabena a během kousání či žvýkání její odolnost dále klesá, až se část zubu odlomí.

Člověk, kterému se zub odlomí, by měl navštívit zubního lékaře – obnažená sklovina či dentin je více náchylná k dalšímu šíření kazu. V případě, kdy dojde ke vzniku komunikace s dřeňovou dutinou, je potřeba rychlého ošetření stomatologem ještě naléhavější. V případě prodlevy totiž dojde k infiltraci dřeně bakteriemi, což vede ke gangréně dřeně – bolest, otok apod. Dřeň je zničena a s ní i celá vitální složka zubu.

Odlomení části zubu může vzniknout rovněž nárazem či úrazem. Nebezpečí zanesení bakterií do dřeně je stejně naléhavé jako po odlomení při kazu.

Diskuze o odlomení části zubu

Napište prosím svoji zkušenost s: odlomení části zubu

Váš příspěvek
miladis
2 příspěvky 1.3.13 22:17
:nevim: :nevim: :nevim: :nevim: :jazyk:
miladis
2 příspěvky 1.3.13 22:14
odlonení časti zubu

Dobry podvečer pravě se ni dolomil nebo odlomyl kus zubu já to nechápu mně zuby neboli ani je nemám citlivé a přesto se my to stalo? pravidelně si jak ale kdy čistím zuby a mám i popraskanou sklovinu na předních zubu sou to male trhlinky jak sem to zjistila obyčejně hned jak sem si vy pláchla pusu potom co se my odlomil kus zubu tak sem si řekla to není normální tak sem vzala malou baterečku a posvítila sem si na zuby a vtom sem to objevy la male praskliny A ještě se chci zeptat muže to myt souvislost se záněty kloubu a kosti PS: Prosím o radu Děkuji milada 24LET :nevim: :zed: :nevim: jestli to není važné :potlesk:

Příspěvek upraven 01.03.13 v 22:42

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: