Ochrnutí

Další názvy: plegie

Signály k zahájení a provedení pohybu vznikají v mozku, jsou různě přehodnocovány pomocí drah napojených na mozeček, rovnovážné ústrojí, zrak a čidla ve svalech, šlachách a kostech. Konečná podoba signálu je vedena tzv. motorickým nervovým vláknem z míchy do konkrétních svalů.

Ačkoliv toto tvrzení neplatí obecně, pro představu laika je vhodné zjednodušeně uvést, že porucha hybnosti na celé jedné straně těla má nejčastěji příčinu v mozku (poúrazový stav, cévní mozková příhoda aj.) nebo vzniká částečným útlakem míchy.

Snížená či vymizelá hybnost obou dolních končetin (spolu s poruchou čití) odpovídá přerušení či kompletnímu útlaku míchy (nejčastěji úrazem s postižením páteře).

Porucha hybnosti jedné končetiny, nemožnost provést konkrétní pohyb či postižení jen některých prstů může odpovídat útlaku, zánětlivému postižení nebo úrazovému přerušení konkrétních periferních nervů.

Pro úplnost je třeba dodat, že útlak nervů, míchy či mozku může být způsoben kostním úlomkem, krevní sraženinou, růstem nádoru, místním zmnožením pojivové tkáně apod.

Některé nervy vedoucí blízko povrchu těla mohou být utlačeny při dlouhodobé nevhodné poloze těla (často např. nevhodná poloha při spánku v opilosti či předávkování léčivy nebo narkotiky) nebo může dojít k poruše funkce působením chladu (např. ofouknutím při jízdě na motocyklu). U těchto posledně jmenovaných problémů dochází do několika dnů ke spontánní nápravě, případně může být návrat funkce podpořen opichem léčivou látkou.

Na takto omezeném prostoru bohužel není možné vyjmenovat všechny možné příčiny ochrnutí, které samo o sobě je velmi širokým pojmem. Při obtížích s pohybem neznámého původu je vhodné navštívit neurologickou ambulanci.

Předcházel-li ochrnutí úraz nebo jeví-li nemocný příznaky akutního stavu (poruchy vědomí, zvracení a jiné), přivoláme raději záchrannou službu. Je-li pravděpodobný úraz páteře, s nemocným do příjezdu záchranářů nehýbeme a fixujeme ho v pozici, jakou po úrazu zaujal (není-li nutný odsun postiženého z nebezpečného místa nebo změna polohy pro zahájení laické resuscitace).

Diskuze o ochrnutí

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Lékař během karantény dnes v 07:01  Ou 24
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21
Která vakcina na covid je nejlepší 25.10.21 10:32  Klára 11

Napište prosím svoji zkušenost s: ochrnutí

Váš příspěvek
aranger
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 9.9.14 20:45
aaa

A když moje kamarádka spadla se stromu může jí ochrnout noha napořád? :?:

Proke
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 7.2.10 17:07

Milá Šuty, to je nemilé, asi to moc bolelo. Když narazíš na zadkový kloub, může to způsobit velké bolesti hlavy, který můžou být velmi silné, až způsobují nevolnost a zvracení, v takovém případě navštivte pana lékaře.

Vložit nový komentář