Nevyzrálé červené krvinky

Další názvy: retikulocyty, nevyzrálé erytrocyty, erytroblasty

Červené krvinky pocházejí z kmenové buňky kostní dřeně a postupně tam přes různá stádia vyzrávají v dospělé krvinky zvané erytrocyty, které jsou vyplavovány do krve. Tento vývoj může být z mnoha příčin narušen a dochází tak k nedostatku zralých a funkčních červených krvinek – k chudokrevnosti (anémii). Anémie vzniká většinou pozvolna (chronicky) a projeví se bledostí, únavou, nízkým krevním tlakem a zrychlenou srdeční činností až v době, kdy jsou vyčerpány rezervy funkčních krvinek nebo mechanismů jejich tvorby.

Za těžkou chudokrevnost je považována arminati anémie, kdy z různých důvodů (ionizující záření, cytostatika a jiné léky, chemikálie, pesticidy, virová onemocnění) dojde k poškození kmenové krvetvorné buňky, která pak nemůže vyzrávat v červené nebo jiné krvinky (z kmenové buňky totiž nevznikají pouze erytrocyty, ale i granulocyty, lymfocyty a krevní destičky). Samozřejmě nedojde nikdy k úplnému zániku krvetvorné tkáně, ale pokles její funkce ohrožuje nemocného různými infekcemi, zvýšenou krvácivostí a anémie se projeví také dušností a sníženou výkonností.

Izolovaným postižením červených krvinek je tzv. čistá aplazie červené řady. Může být buď vrozená nebo získaná v souvislosti s určitou virovou infekcí a její průběh je náhlý a dramatický, nebo naopak probíhá chronicky.

Méně zralé krvinky se vyskytují také jako součást myelodysplastického syndomu, který je nebezpečný pro svůj možný přechod v leukémii.

Léčba

U závažných výše zmíněných poruch vyzrávání červených krvinek se uplatňuje transplantace krvetvorných buněk (zvláště u mladších nemocných). Krevní transfúze je jen dočasnou pomocí a navíc zatěžuje organismus přetížením železem, které pak může zkomplikovat samotnou transplantaci. Dále se podávají imunosupresivní léky.

Červené krevní krvinky během svého dozrávání získávají hemoglobin vázající železo a kyslík. Ty jsou nezbytné pro správnou funkci krvinek – transport dýchacích plynů. K anémii může dojít i při absenci látek nezbytných k jejich tvorbě, jimiž jsou: železo, kyselina listová a vit. B12. Rovněž nedostatek erytropoetinu – hormonu stimulujícího tvorbu krvinek ve dřeni – nedochází ke zrání červených krvinek. V těchto případech je vhodné upravit životosprávu s dostatkem železa, kyseliny listové a vit. B12 (jeho nedostatek však někdy může souviset s poruchou vstřebávání a jeho podávání tedy problém nevyřeší).

Erytropoetin či různé stimulující faktory se mohou také uplatnit v léčbě. Vždy se o tom poraďte se svým lékařem! Často se jedná i o stavy vyžadující hospitalizaci.

Diskuze o nevyzrálých červených krvinkách

Diskuse o koronaviru v ČR

Téma Poslední příspěvek Reakcí
Platnost pcr testu - na kurz plavání dnes v 08:32  Lenka76 2
Lékař během karantény dnes v 08:05  Anonymní 25
Covid pozitivní i po karanténě včera v 22:16  Borrealis 16
Strach z covidu v těhotenství dnes v 06:21  Chiquinquirá 41
Očkování covid 19 v těhotenství dnes v 07:32  Ivusska777 20
Jak se lecit doma s covidem? 25.10.21 18:38  Anonymní 21

Napište prosím svoji zkušenost s: nevyzrálé červené krvinky

Váš příspěvek
HV
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.4.10 14:30

Dodrý den,

našli mi v močí krev, na vyšetření u neurologa zjistili cévkováním že mám větší výskyt červených krvinek a to 22, a má být 5 dle odborníka.Ještě chci podotknout že nemám žádné potíže. Je mi 58 let (možná že to je ta potíž)
Prosím sdělte co to pro mně znamená a zda se to dá léčit.

Děkuji za odpověď

S přáním hezkého dne
Hana Vrzalová

Vložit nový komentář
 

Nemoci s tímto příznakem: